Home Domácí Vydatné deště zaměstnaly hasiče, popadané stromy v Praze zastavily tramvaje

Vydatné deště zaměstnaly hasiče, popadané stromy v Praze zastavily tramvaje

FOTO - HZS Praha

AKTUALIZUJEME

Do dnešních 18.00 měli hasiči v Česku kvůli silným dešťům 165 výjezdů. Nejvíce jich bylo v krajích Plzeňském, Ústeckém a Středočeském. Na Twitteru o tom informoval Hasičský záchranný sbor ČR. Deště způsobily problémy v dopravě a rozvodnily některé toky. Večer bouřka dorazila do Libereckého kraje, kde po pádu stromu zemřel člověk.

Hasiči zasahují například u zaplavené lokální trati z Rokycan do Nezvěstic na jižním Plzeňsku. Provoz vlaků bude přerušen několik hodin. Problémy na železnici jsou i jinde. Například v Jarově u Prahy se sesunulo kamení na koleje, silnici a částečně na auto. Kolemjdoucí z něj vyprostili ženu, zraněná není.

Klabava na Rokycansku dosáhla třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně, který značí stav ohrožení. Tato říčka reaguje na silné deště vždy nejrychleji ze všech toků v Plzeňském kraji, ale její hladina po deštích obvykle rychle klesá. V 19.00 platily v Česku ještě dva první stupně. Jeden byl na Klabavě v Rokycanech, druhý na Holoubkovském potoce také v Rokycanech.

Silná bouřka zasáhla i Prahu

Vedle popadaných stromů vyjížděli hasiči také k zatopeným komunikacím a budovám.

»Do 18.20 jsme v Praze zasahovali nebo stále zasahujeme u 20 případů, souvisejících s vydatným deštěm a bouřkou. Třeba v Ječné ulici jsme odstranili strom nad kolejištěm tramvaje. Nejvíce případů je v tuto chvíli na vyvrácené nebo popadané stromy. Nejvíc v širším centru,« uvedli hasiči.

Spadlý strom v Ječné ulici omezil dopravu v okolí náměstí I. P. Pavlova, dotkl se provozu tramvajových linek 6, 10, 16, 22 a 23. Mezi stanicemi Trojská a Nádraží Holešovice je zaplavená tramvajová trať, linka číslo 17 stojí.

Ve Vršovicích voda zaplavila podchod. »Ve stanici Praha-Vršovice je po bouřce zaplavený podchod. Z těchto důvodů je omezený přístup cestujícím na nástupiště,« uvedly České dráhy na Twitteru.

Říčka Botič vystoupala na druhý povodňový stupeň v 18.00, o 20 minut později už ale začala hladina opět klesat.

Tragédie v Liberci

V Libereckém kraji měli hasiči skoro 60 výjezdů do 21.00. Poblíž fotbalového stadionu U Nisy zemřel večer při bouřce muž, na kterého spadl strom. Byla s ním žena, která utrpěla středně těžké poranění. informoval krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

»Stalo se to za stadionem u Nisy, jak je cyklostezka,« uvedl Georgiev. Muž zemřel na místě. Zraněnou ženu záchranáři převezli na traumacentrum liberecké nemocnice. »Utrpěla středně těžké poranění. Byla při vědomí, s posádkou komunikovala,« dodal Georgiev.

Hladina Lužické Nisy v Liberci byla asi půl hodiny na druhém povodňovém stupni ze tří, který značí pohotovost. Před 21.00 klesla na první povodňový stupeň.

Hasiči vyjížděli večer do obchodního centra Forum v Liberci do McDonaldu, který je v přízemí. »Propadl se tam promáčený sádrokartonový strop, je to ale bez zranění,« řekl krajský mluvčí hasičů Jakub SuchardaVideo, na kterém je zachycený pád stropu, lidé sdílí na sociálních sítích.

Neprůjezdné byly kvůli přívalům vody některé silnice v Liberci i Jablonci nad Nisou. Kvůli popadaným stromům je podle dopravního webu policie uzavřená silnice mezi Smědavou a Souší v Jizerských horách. Spadlý strom zastavil i provoz na železniční trati mezi Libercem – Vescem a Jabloncem nad Nisou.

Bouřky se v sobotu vrátí

Pro dnešek platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před bouřkami do 23.00 pro téměř celé Česko s výjimkou částí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V celých Čechách mají být bouřky velmi silné, s úhrnem srážek až 50 milimetrů, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Na Moravě naprší asi 40 milimetrů srážek.

V sobotu odpoledne se pak silné bouře do většiny Česka vrátí. Výstraha platí v sobotu opět od 12.00 do 23.00 pro celou zemi kromě Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje. Meteorologové očekávají až 40 milimetrů srážek a krupobití.

(jb, čtk)

Předchozí článekSPORTOVNÍ TÝDEN ZBYŠKA KUPSKÉHO: Sport? Asi spíš peníze a politika…
Další článekSlavia bere jen postup, Slovácko o něm sní

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here