Výhled tuzemského zpracovatelského průmyslu se výrazně zhoršil

Poptávka i kvůli vysoké inflaci a propadu reálných mezd dál slábne, a to je mimo jiné velmi špatná zpráva pro tuzemský průmysl. Ukázal to i takzvaný index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který sestavuje společnost S&P Global, a o němž dnes informoval web FXstreet.cz.

PMI v červnu klesl z květnových 42,8 bodu na 40,8 bodu. Úroveň 50 bodů je přitom předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Jde o největší zhoršení od května 2020. Červnová data ukazují výrazný pokles výroby i zakázek. Produkce v tuzemském zpracovatelském sektoru přitom klesá více než rok a červnové snížení bylo nejprudší za posledních šest měsíců. Pokles nových zakázek pak byl nejrychlejší od prosince 2022.

Hlavním problémem zůstává stále ochabující poptávka. Důvodem je především nižší důvěra zákazníků, odkládání investic či redukce investic ze stran zákazníků, a to jak domácích, tak i zahraničních.

Problémy zpracovatelského sektoru se přirozeně promítají také v zaměstnanosti, kde došlo k další vlně propouštění. Zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu klesla nejrychleji od července 2020.

Dodejme, že ekonomika České republiky je silně průmyslově orientovaná, takže můžeme očekávat, že problémy ve zpracovatelském sektoru se výrazně negativně promítnou i do jejího celkového výsledku.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy