Home Domácí Vysokými cenami potravin se budou zabývat sněmovní zemědělský výbor a podvýbor

Vysokými cenami potravin se budou zabývat sněmovní zemědělský výbor a podvýbor

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Potraviny v České republice jsou jedny z nejdražších ze zemí Evropské unie. O jejich vysokých cenách chtěla minulý týden ve Sněmovně debatovat opozice, vládní pětikoaliční většina však tuto debatu neumožnila. Problematikou se nyní bude zabývat sněmovní zemědělský výbor i podvýbor pro zemědělství a potravinářství.

Podle Eurostatu vzrostly ceny potravin v tuzemsku loni o 27,2 procenta, a Česko tak bylo šesté v EU, pokud jde o jejich zdražování. Jen v únoru zdražily podle Českého statistického úřadu potraviny a nealkoholické nápoje meziročně téměř o čtvrtinu. Například cena vajíček vzrostla podle ČSÚ o víc než 95 procent. Mezi další drahé zboží se zařadily například papriky.

»Stáváme se jednou z nejdražších zemí v Evropské unii, co se týká cen potravin,« řekl ve Sněmovně minulý týden její místopředseda a někdejší ministr Karel Havlíček (ANO).

»Celou Evropu zasáhl také globální nedostatek potravin, jídlo ale u nás zdražuje víc než na západě. Zvyšování cen za jídlo v západní Evropě bylo proti východu zhruba poloviční,« uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Sněmovna neschválila program schůze a předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09) už tehdy slíbil, že cenami potravin se bude výbor zabývat a že i opoziční členové tam budou moci předkládat své návrhy. Dnes na dotaz ČTK potvrdil, že výbor se má sejít 11. dubna.

Podle Kučery by poslanci na výboru měli řešit, zda nedochází k zneužívání dominantního postavení na trhu a zda lze využít nástrojů, které poskytuje novelizovaný zákon o významné tržní síle.

Ministr bojuje proti vysokým cenám potravin pracovní skupinou

Ještě předtím, 22. března, se sejde podvýbor pro potravinářství, aby jednal o situaci v potravinářství a zemědělství. Zatímco jednání většiny sněmovních výborů je veřejné, jednání podvýborů je neveřejné, pokud se podvýbor neusnese jinak.

Podvýbor pro potravinářství, veterinární činnost a živočišnou výrobu chce podle pozvánky debatovat nejen o cenách potravin, ale i o údajném zneužívání monopolního postavení obchodních řetězců. Dalším tématem má být i kontrola marží v obchodních sítích a slevové akce. Podvýbor si přizval ministerstvo zemědělství, ministerstvo průmyslu a obchodu, zástupce agrární i potravinářské komory. Přizval i zástupce antimonopolního úřadu.

Ministerstvo zemědělství se k vysokým cenám potravin rozhodlo zřídit pracovní meziresortní skupinu. Poprvé se má sejít 21. března, kdy bude mít k dispozici nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) za únor. Její součástí budou zástupci ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Vláda chce podle ministra Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) naplno využít všech zákonných možností a působení dozorových orgánů, které spadají pod ministerstva zemědělství, obchodu nebo financí.

Zdůraznil, že chce přistupovat stejně k zemědělcům, potravinářským podnikům i obchodníkům. »Budeme se domáhat toho, aby všichni přistupovali k zákazníkům slušně a nezneužívali stávající situace k tomu, aby si navyšovali své zisky,« doplnil. Nekula očekává, že první výstupy z jednání skupiny budou do čtyř týdnů.

(jad, čtk)