Vzácné a ohrožené sambary skvrnité nově chová ostravská zoo. Jde o endemity z Filipín

V ostravské zoo mohou návštěvníci vidět nový druh jelena. Je jím sambar skvrnitý, který se v přírodě vyskytuje pouze na dvou filipínských ostrovech. Pár tohoto vzácného a ohroženého druhu kopytníka se právě zabydluje ve výběhu pod restaurací Saola. 

Sambar skvrnitý (Rusa alfredi) žije pouze v lesích na ostrovech Negros a Panay na Filipínách, a to od zalesněné úrovně moře až do výšky 2000 metrů nad mořem. V kohoutku měří okolo 70 až 80 centimetrů, váží od 25 až do 85 kilogramu u samce, a je aktivní zejména v noci. Samci mají krátké, hrbolaté parohy. Živí se především mladými listy, pupeny stromů a výhonky trav. Kvůli přeměně lesů na zemědělskou půdu, lovu pro maso i trofeje je divoká populace značně fragmentovaná a čítá dle odhadů sotva 700 dospělých jedinců. Obvykle se vyskytuje v malých skupinkách do tří jedinců, není ale známo, zda to není způsobeno právě velkým loveckým tlakem. Od ostatních filipínských druhů jelenů se liší světlými skvrnami na hřbetě a bocích. Odtud pochází i druhové jméno tohoto jelena. Sambar skvrnitý je jedním z nejohroženějších jelenů na světě. Od roku 1990 jsou sambaři skvrnití součástí filipínského záchranného programu. Samice rodí obvykle jedno mládě po osmiměsíční březosti.

Vzhledem k tomu, že se jedná o ohrožený druh, v rámci evropských zoo sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA), je pro něj vytvořen Evropský ex situ program. Jeho cílem je udržet stabilní životaschopnou a geneticky variabilní záložní populaci v lidské péči. Ta v současné době čítá necelých 100 jedinců. Nástrojem k udržení genetické rozmanitosti populace je strategie »Nechat množit a regulovat« (Breed and cull strategy), která se nejvíce blíží i přirozené situaci v přírodě. Zoo Ostrava tento nástroj využívá, proto mohla získat rovnou pár, přestože s chovem tohoto jelena teprve začíná.

Oba jedinci pocházejí z Německa a do Ostravy byli dovezeni společně. Čtrnáctiletý samec je ze samčí skupiny z Opel Zoo Kronberg a dvouletá samice ze Zoo Landau. Krátce po příjezdu byli spojeni a chovatelé již také zaznamenali páření. Pokud samice zabřezla, lze prví mládě vzácného jelena očekávat na přelomu podzimu a zimy. Trpěliví návštěvníci mají možnost sambary pozorovat ve výběhu pod restaurací Saola. Jeleni byli zpočátku hodně plaší, ale postupně si na nové prostředí zvykají.

Zoo Ostrava je otevřena každý den v roce, o víkendech i svátcích. Aktuální otvírací doba je od 9 do 20 hodin. Pokladny a pavilony se zavírají v 18 hodin, kdy je také poslední možnost vstoupit do areálu.

Sambary skvrnité chová v České republice ještě Zoologická zahrada Liberec od roku 2012 a Zoologická zahrada Děčín.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/Monika Vlčková, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/GNU FDL/D. Gordon E. Robertson

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy