Home Domácí Za prvomájovým polibkem nemusíte až do hor

Za prvomájovým polibkem nemusíte až do hor

FOTO - pixabay

Prvomájové políbení pod rozkvetlou třešní? Ani v letošním roce za ním nemusíme až do hor. Podobně jako v loňském roce také v tom letošním zvládnete prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní v nížinách nebo ve středních polohách, uvedl v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav.

»Vzhledem k tomu, že je průběh jara velmi ‚aprílový‘, třešně rozkvetly sice s předstihem, ale vzhledem k ochlazení s deštěm si stále i v nížinách můžeme užívat jejich květy. Pouze pozorujeme rozdíl mezi městy a volnou přírodou – tepelný ostrov města totiž může ovlivnit rychlejší odkvět třešní,« uvedli meteorologové.

Z vyšších poloh bude nutné zajet minimálně do poloh středních. Vinou chladnějšího počasí a výskytu nočních teplot pod bodem mrazu vydrží kvetení třešní i přes 1. máj.

»V roce 2020 a v letech předešlých jsme popisovali trend dřívějších nástupů fenologických fází. Vše ovlivňovaly mírné zimy a nezvykle vysoké teploty v jarních měsících. V předešlých letech jsme zaznamenali počátky kvetení třešní i před 5. Dubnem,« uvedli meteorologové s tím, že v posledních dvou letech (2021 a 2022) ale začala třešeň kvést na stanici Doksany u Litoměřic (158 m n. m.) 26. dubna 2021 a 16. dubna 2022. »Letos rozkvetla 17. dubna – tedy téměř na den stejně jako v loňském roce! Stále je v plném květu a vzhledem k předpovědi počasí její květy vydrží až do 1. máje. Ve vyšších polohách třešně zatím ani nekvetou,« konstatovali meteorologové.

(cik)