Home Domácí Zakuste 29. ročník probíhajícího festivalu Bonjour Plzeň

Zakuste 29. ročník probíhajícího festivalu Bonjour Plzeň

FOTO - visitplzen.eu

Francouzskou kulturu a gastronomii představuje do 24. listopadu tradiční festival Bonjour Plzeň. Přináší křest knihy o Paříži, cestovatelskou přednášku, chutě a vůně Francie, francouzské a belgické filmy, degustace vín, akce pro rodiny s dětmi či konverzační setkání. Letošní novinkou je výstava fotografky Markéty Navrátilové, která jako jediná žena fotografovala závod Tour de France z motocyklu přímo v pelotonu. Festival vyvrcholí koncertem Plzeňské filharmonie a francouzsko-belgické violoncellistky Camille Thomasové, sdělili pořadatelé z Francouzské aliance (Alliance Française de Plzeň).

»Přehlídka francouzské kultury a zároveň česko-francouzského dialogu provází Alliance Française téměř od samých počátků její existence. Jsem rád, že každý ročník přinese něco objevného jak pro široké publikum, tak francouzštinářské fajnšmekry,« uvedl prezident Francouzské aliance Petr Šimon. Bonjour Plzeň se letos koná podevětadvacáté.

Na úvod festivalu čekaly návštěvníky na farmářských trzích stánky s francouzským vínem, delikatesami či levandulovou kosmetikou. Od prvního dne se také promítají filmy. Bonjour Plzeň se spojil s filmovým festivalem pro děti a mládež Juniorfest a promítne například francouzský snímek Malá velká banda nebo filmy Dej mi křídla, Yuku a himálajská květina a Ušák Chicky a Zlokřeček. Ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň se mohou lidé poté podívat v Kině Beseda na Mikulášovy patálie a film Událost, na motivy knihy držitelky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxové.

Ve středu 9. listopadu od 18 hodin bude probíhat Rendez-vous français, konverzační setkání, jehož cílem je propojit francouzskou a českou komunitu v neformálním prostředí u sklenky vína, kde bude příjemným bonusem například nabídka francouzských sýrů. Akce se koná ve vinném baru Na břehu Rhôny, v Bezručově ulici.

Uznávané fotografce Martině Navrátilové, která se ve světě prosadila svými snímky ze sportovního prostředí, bude patřit čtvrtek 10. listopadu. Na radnici bude její beseda s nejlepším českým cyklistou v historii Tour Romanem Kreuzigerem. »Já budu promítat fotografie, které mám ráda, a také fotky toho, jak šel čas s Romanem na Tour de France. Fotky budeme komentovat a bude i možnost se zeptat,« uvedla fotografka. V podvečer v prostorách aliance začne výstava jejích fotografií. Některé její snímky budou k vidění také na panelech před radnicí.

Plzeňský cestovatel a průvodce Zbyněk Kašpar vyšle do světa svou další knihu, nazvanou Paříž město lásky a nenávisti, která obsahuje například příběhy, které se odehrály v těch nejslavnějších restauracích. Křest knihy proběhne v pátek 11. listopadu v jazykové škole Alliance française na náměstí Republiky 12 v půl šesté odpoledne.

Pro děti od 6 let do 12 let festival připravil na sobotu 12. listopadu jednodenní příměstský tábor od 9 hodin do 17 hodin. Chvilku s pohádkou mohou děti do 15 let prožít v 16 hodin 30 minut v Alliance française v úterý 15. listopadu nebo se ve čtvrtek 17. listopadu zúčastnit konverzační setkání pro rodiny s dětmi Le Petit Rendez-vous pro úplné francouzské začátečníky i pro ty, kteří tento jazyk znají již ze školy nebo z kurzů.

Souboj chutí českých a francouzských vín se odehraje ve středu 16. listopadu při degustaci vín nazvané Provence proti Moravě.

Středa 23. listopadu od 19 hodin bude patřit Cestovatelskému večeru s Katkou Kaderovou. Ta vás provede pohořím Vosges a pěšími výlety, které zde podnikla.

(mac, čtk)

FOTO – visitplzen.eu, theeditorssociety.com

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here