Zaměstnanci Nexenu dnes vstoupili do časově neomezené stávky

AKTUALIZOVÁNO

Stávku v jihokorejské továrně Nexen u Žatce na Lounsku, která začala dnes ráno, podle předsedy Odborového svazu KOVO Romana Ďurča odpoledne narušil zaměstnavatel. Obsazoval stávkující místa jinými zaměstnanci a stávkující nechtěl pustit do továrny, řekl odborář. Odbory chtěly zavolat policii, zaměstnavatel však obrátil a naplánoval schůzku, uvedl Ďurčo. Jednání mělo začít v 16.30, odboráři ale od něj mnoho neočekávali. Cílem časově neomezené stávky je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd.

Od dnešního rána do továrny přicházeli zaměstnanci, někteří na dotaz novinářů potvrdili, že se stávkou souhlasí. Někteří řekli, že dnes nemají směnu, chtějí však stávku podpořit svou přítomností. Zhruba v 8.15 vyšla z továrny skupina pracovníků v reflexních vestách, měli řehtačky a píšťalky. V 8.55 se také někteří stávkující zaměstnanci společně s odboráři vypravili do Prahy demonstrovat před korejské velvyslanectví.

Tou dobou podle Ďurča zaměstnavatel stávkující pracovníky nahrazoval navzdory stávkovým hlídkám. »Podle zákona o stávce a kolektivním vyjednávání nesmějí nahrazovat zaměstnance, kteří stávkují,« uvedl odborář. Zaměstnavatel také podle něj bránil vstupu stávkujících zaměstnanců do výrobny. »Už to bylo na hraně. Chtěli i přestěhovat kancelář i s dokumenty, které mají ke stávce. Chtěli jim to přestěhovat za bránu,« dodal předseda.

Stávku podporuje většina zaměstnanců

»Právo na stávku má každý občan. Bohužel odbory nereagují na jednání s podnikem a vůbec nereflektují očekávání zaměstnanců. Odbory jsou vyzývány, aby se dostavily k jednacímu stolu a zahájily seriózní jednání,« uvedl ještě předtím pro MF Dnes jednatel firmy Kim Soo Cheol. Odboráři zase tvrdí, že na poslední schůzce, která se uskutečnila v pondělí, vyjednávání odmítli zástupci firmy. »Byli jsme de facto vyvedeni,« řekl dnes Ďurčo. »Přišla za námi personální ředitelka, která nám oznámila, že s námi odmítají jednat, přestože schůzka byla domluvena z jejich strany,« dodal odborář.

Denní ztráty firmy odboráři odhadují na 15 milionů korun, společnost pak ještě vyšší – podle jejího písemného vyjádření pro MF Dnes až na 20 mil. Kč denně. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich. »Podle našich propočtů by měla být ztráta (firmy) kolem 15 milionů (korun) denně. My jednáme o nárůstu kolem 30 až 50 milionů korun, takže se dá spočítat, kdy se jim to přestane vyplácet,« řekl Ďurčo.

V době stávky nemohou ze zákona aktivně zapojení zaměstnanci pobírat plat, budou se však střídat a podle šéfa odborové organizace firmy Pavla Rohela tak prozatím budou pracovníci ve stávce maximálně dva dny. »Další dny máme zajištěny tak, aby byla vždycky z určité části fabrika zastavená,« sdělil k dalšímu postupu Rohel, který ale celou strategii stávky nechtěl prozradit. Zastaveny jsou klíčové procesy pro finální výrobek, uvedly odbory.

Trvalo to čtyři roky, než odborům došla trpělivost

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Velké části pracovníků se podle nich nezvýšily mzdy od roku 2018. Nástupní mzda operátora výroby podle odborářů činí 22 700 Kč.

»Problémy trvají už téměř čtyři roky, po celou tu dobu se snažíme s managementem uzavřít dohodu, snažili jsme se vždy vyjít firmě vstříc, i v době covidu jsme brali ohledy na problémy, jež ve firmě vznikly. Jedinou odpovědí byla vždy arogance,« řekl již včera Rohel. Podle Ďurča odbory vyčerpaly všechny možnosti, jak dosáhnout kompromisu.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula včera zdůraznil, že vyhlášení stávky je v souladu se zákonem, protože ji podpořila nadpoloviční většina zaměstnanců. Zároveň připomněl, že firma v minulosti dostala od státu téměř čtyři miliardy korun jako investiční pobídku. V této souvislosti upozornil také na zapojení Korejců do tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech. »Jestliže toto má být modus operandi chování investora ze země, odkud přichází takovéto problémy, tak je skutečně na pováženou, do jaké míry to může být seriózní investor v České republice v tak vážné věci,« podotkl.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Pracuje v ní 1100 lidí. Jde o největšího investora v této zóně na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka. Továrna tam stojí od roku 2017. Společnost Nexen má další továrny v Jižní Koreji a v Číně. Kapacita podniku je až 11 mil. pneumatik ročně. V roce 2021 společnost vykázala zisk po zdanění přes 709 mil. Kč, o rok dříve byla ve ztrátě 1,4 miliardy Kč.

(ici, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy