Home Domácí Zastavte izraelskou okupaci! Demonstranty podpořila i bývalá ombudsmanka Šabatová

Zastavte izraelskou okupaci! Demonstranty podpořila i bývalá ombudsmanka Šabatová

FOTO - Miroslav Maršálek

Několik set lidí se dnes odpoledne sešlo na pražském náměstí Míru na demonstraci na podporu Palestiny. Protestující požadovali ukončení izraelských odvetných útoků a umožnění humanitární pomoci v Pásmu Gazy, propuštění palestinských zajatců a politická jednání o spravedlivém řešení situace. Kritizovali také proizraelský postoj české vlády a prezidenta Petra Pavla. Po 15.00 se protestující vydali na pochod na Václavské náměstí, náměstí Republiky a Staroměstské náměstí.

Protestující se na náměstí sešli ve 14.00, dorazili s desítkami palestinských vlajek a transparenty s hesly jako »Free Palestine«, »Zastavte izraelskou okupaci« nebo »Česko se podílí na genocidě«. Při proslovech skandovali hesla, mimo jiné i »From the River to the Sea Palestine will be free« (Od řeky k moři Palestina bude svobodná).

Na akci dnes promluvila řada řečníků, mimo jiné ji prostřednictvím dopisu podpořila i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Řečníci upozorňovali na utrpení civilistů v Pásmu Gazy, které v reakci na teroristické útoky hnutí Hamás ze 7. října loňského roku čelí útoku ze strany Izraele. Postup Izraele je podle nich genocida a je součástí dlouhodobé represivní politiky izraelských vlád vůči Palestině.

Namísto deklarované prevence budoucích teroristických důvodů podle řečníků útoky Izraele naopak povedou k dalšímu násilí a je nutné je okamžitě ukončit a jednat o spravedlivém státním uspořádání, které bude respektovat lidská práva všech. Řečníci kritizovali také postoj české vlády a prezidenta Petra Pavla, který tento týden uskutečnil oficiální státní návštěvu Izraele.

(pk, čtk)

FOTO – archiv Anny Šabatové

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here