»Zastavte zbraně!« Na Hradčanském náměstí se demonstrovalo proti NATO

Přibližně tři stovky lidí dnes odpoledne demonstrovaly na Hradčanském náměstí v Praze proti údajnému zatahování Česka do války. Účastníci měli bubny a transparenty s nápisy jako Zastavte zbraně, Vystupme z NATO či Stop NATO nebo s přeškrtnutými vlajkami NATO. Řečníci mimo jiné zmiňovali současný rusko-ukrajinský konflikt a vyzývali, aby proti zapojování ČR do války vystupovali i jednotlivci.

Akci svolalo hnutí Česká republika na 1. místě Ladislava Vrabela jako součást Mírových dnů a v době, kdy české metropoli jednají ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem dvoudenního setkání ministrů má být právě válka na Ukrajině. »Už je načase, aby někdo ve společnosti hlasitě řekl, že Češi do války nechtějí. Veškerá politika, kterou naše vláda už dva roky dělá, směřuje do války s Ruskou federací, občané mlčí a tak to vypadá, že celá republika chce válčit proti Rusku. Přestože pár takových lidí, co chtějí válčit, existuje, my si myslíme, že velká většina společnosti nic takového nechce, a je potřeba to hlasitě říct,« uvedl akci v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz Vrabel.

»Nejdůležitější je, že Rusové na nás nikdy neútočili, a my dneska plánujem válku s Ruskou federací. A důvodem jsou pouze peníze. Není to kvůli tomu, že až tolik máme rádi Ukrajince, ani kvůli tomu, že tolik nesnášíme Rusy. (…) Musíme mít jistotu, že tady nebude válka a že lidé odtud nebudou utíkat,« řekl jeden z řečníků na akci, bezpečnostní expert David Bohbot (Trikolora).

»Jako český stát jsme bohužel vazalsky spojení s USA, s odcházející silou. Zatím žijeme v míru, ale žijeme v něm jako nevolníci, kteří dělají USA stafáž ve vojenském paktu NATO. Chtít pouze mír totiž nestačí! Mír totiž není pouze absence války. Mír bez svobody a spravedlnosti je totiž stav, ve kterém žijí např. i otroci. Mír založený na potlačování svobody a pravdy nemůže být skutečným mírem. Chceme mír současně se svobodou!« vyzval další z řečníků, předseda České strany národně sociální (ČSNS) a kandidát do Evropského parlamentu v koalici STAČILO! Michal Klusáček. »Proto apeluji na naši společnou lidskost a moudrost. Nesmíme dovolit, aby nás manipulace a propaganda současné vlády zavedli do války notabene se slovanským národem. Usilujme o mír, usilujme o naši suverenitu a vydejme se cestou k neutralitě,« dodal Klusáček.

Mír akcentovala i předsedkyně Aliance národních sil (ANS) Vladimíra Vítová. »Slovo MÍR je prastaré – je svědkem celé lidské historie. Pochází ze staroslověnštiny, kde již tehdy toto slovo označovalo také celý svět, klid a harmonii. Nyní – v rámci totálního úpadku kultury a lidství – je však zesměšňováno stejně, jako vše pravdivé a vznešené. De facto tajně, za zády obyvatel – a to nejen ČR – vznikla v rámci NATO tzv. Bukurešťská devítka, což je vojenský pakt založený roku 2015 i v Rumunsku. Členy B9 jsou Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Tedy bývalé socialistické země, které mají jít v rámci NATO do bojů proti Ruské federaci,« řekla Vítová, která kandiduje do Evropského parlamentu v koalici ALIANCE ZA NEZÁVISLOST ČR – proti přijetí eura. »Žádáme jménem lidu ČR okamžité vystoupení naší země z NATO – podle článku 13 zakládající smlouvy!« vyzvala Vítová a podobné příspěvky zaznívaly i od dalších řečníků.

Program šéfů diplomacií NATO začíná v Praze dnes. Akce je přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu. Ministři se mimo jiné setkají na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem, který současně udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. V pátek se koná samotné zasedání.

Tentýž den naplánovali pořadatelé okolo Vrabela tzv. mírovou konfereci na Novotného lávce. V sobotu je pak na programu demonstrace na Václavském náměstí.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy