Železniční odbory píší premiérovi kvůli konsolidačnímu balíčku

Zástupci Odborového sdružení železničářů, Federace strojvůdců a dalších 11 organizací působících na železnici se otevřeným dopisem obrátili na premiéra Petra Fialu (ODS) se žádostí, aby zohlednil jejich připomínky ke konsolidačnímu balíčku.

Odborové organizace železničářů nesouhlasí s navrhovanou úpravou zdanění zaměstnaneckých benefitů z Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP) a sociálního fondu. Vadí jim i návrh na snížení prostředků na FKSP ze dvou procent z objemu prostředků na platy na jedno procento. »Zásadně nesouhlasíme s návrhem zdanění zaměstnaneckých benefitů z FKSP a sociálního fondu, stejně jako s návrhem na snížení objemu jejich tvorby ze dvou procent na jedno procento a současně ještě s určením poloviny z tohoto sníženého objemu na příspěvek na produkty spoření na stáří zaměstnanců,« uvádějí odboráři. Poukazují na to, že objem použitelných prostředků FKSP a sociálního fondu na všechny ostatní účely by tak oproti současnému stavu zmenšil na čtvrtinu.

Ekonomický přínos opatření je navíc sporný, uvádějí odbory. Peníze z FKSP a sociálních fondů podle nich budou z větší části chybět v tržbách sportovních a kulturních zařízení či lékáren. Navíc budou odbory při kolektivním vyjednávání požadovat, aby se o peníze uspořené z FKSP a sociálních fondů zvýšily mzdy pracovníků.

Železničářským odborářům rovněž vadí zrušení slevy na daních za členské příspěvky členů odborových organizací. Argumentaci vlády, že jde o neobhajitelnou daňovou výjimku, považují za nevěrohodnou a zavádějící s ohledem na to, že obdobné daňové výjimky platí například u příspěvků na činnost politických stran či příspěvků na náboženské účely církví. »Jako mnohem pravděpodobnější se nám tedy jeví, že vládním návrhem na zrušení daňového odpočtu odborových členských příspěvků bude ve skutečnosti více než cokoliv jiného spíše jen negativní vztah některých politiků vládní koalice k odborům,« uvádějí odboráři v dopise premiérovi.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. “Zásadně nesouhlasíme se snížením fondu kulturních a sociálních potřeb na půl procenta a na odvod dalšího půl procenta z FKSP na odvod SOUKROMÝM zahraničním bankéřům na produkty spoření na stáří ”
    ———–
    Podle mne je tady TRVALÁ snaha ZAHRANIČNÍCH bankéřů, kteří provozují penzijní fondy a penzijní pojištění o postupnou PRIVATIZACI České správy sociálního zabezpečení. ČSSZ má , pro provoz, 6% z vybrané částky. Někteří bankéři kteří provozují penzijní fondy a penzijní pojištění mají pro sebe něco kolem 36 % z vybrané částky – je to prý jejich oprávněný TRŽNÍ ZISK.Tak jako majitelé pojišťoven chtějí aby ji lidé platili STÁLE víc a víc – jinak prý budou PODPOJIŠTĚNI, jednají i SOUKROMÍ bankéři. Ti, kdo na rostoucí požadavky soukromých bankéřů již nebudou mít, nebudou dále mít údajné důchodové pojištění , peníze zpátky od bankéřů nedostanou, bankéři a státní úředníci je mohou označit jako DLUŽNÍKY a spolu s vyššími soudními úředníky, exekutory, úředníky katastrálních úřadů a s policisty je mohou oloupit třebas o jejich byty nebo domky.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy