Home Domácí Zemřel český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr

Zemřel český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr

Jakub Dürr FOTO - Twitter

Ministerstvo zahraničí oznámilo, že dnes náhle zemřel český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr, bylo mu 46 let. Dürr byl od listopadu na nemocenské a ze zdravotních důvodů se tehdy vrátil z Varšavy do České republiky.

»Ministerstvo zahraničních věcí s velkým zármutkem oznamuje, že dnes náhle zemřel Jakub Dürr, český velvyslanec v Polsku. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a jeho blízkým,« uvedlo ministerstvo na Twitteru.

»Těžko se vyrovnávám se zprávou, že odešel jeden z nejtalentovanějších českých diplomatů Jakub Dürr. Je mi to ohromně líto a v myšlenkách jsem s jeho rodinou a blízkými,« napsal ministr zahraničí Jan Lipavský.

»Pro českou diplomacii udělal mnoho nejen v Polsku, v minulosti neúnavně prosazoval naše zájmy v Evropské unii, evropským záležitostem se s houževnatostí věnoval i v ústředí,« dodal v tiskové zprávě ministerstva.

Dürr se stal velvyslancem ve Varšavě předloni v prosinci. V letech 2018 až 2020 byl stálým představitelem České republiky při Evropské unii. Ve funkci tehdy skončil předčasně, na postu jej nahradila Edita Hrdá. Dříve byl také náměstkem ministra školství a ministra zahraničí či prorektorem pro zahraniční a vnější vztahy Univerzity Palackého v Olomouci.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Dürr zanechal nesmazatelnou stopu na celkové podobě a směřování české unijní politiky. »Byl rozeným diplomatem, jedním z nejvíce respektovaných a oblíbených všude tam, kam přijel. Svou každodenní prací a osobním nasazením zlepšoval vztahy i reputaci současného Česka. Měl dar tlumit spory a nedůvěru, byl otevřený, laskavý a pozitivní, lidé různých názorů a orientací ho nejen uznávali, ale také měli rádi,« uvedl resort.

(čtk)