Home Domácí Žízeň na Vysočině nehrozí, zdejší pivovary loni dodaly o čtvrtinu víc piva...

Žízeň na Vysočině nehrozí, zdejší pivovary loni dodaly o čtvrtinu víc piva než předloni

FOTO - pixabay

Pivovary na Vysočině loni vyskladnily 648 796 hektolitrů piva. V meziročním porovnání se jejich produkce zvýšila o 28 procent. V kraji teď funguje 33 pivovarů, jeden výrobce piva přibyl v posledním roce. Roste také počet ohlášení od fyzických osob, které si vaří pivo pro vlastní spotřebu. Vyplývá to z údajů, které poskytl mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

»Rok 2022 byl z pohledu správce spotřební daně z piva bezproblémový,« uvedl mluvčí. Od lidí, kteří mají zařízení pro domácí výrobu piva, dostal loni celní úřad 50 ohlášení. Jde o výrobu pro vlastní spotřebu, která v součtu nepřevýší 2000 litrů za kalendářní rok. »Za podmínky, že nedojde k jeho prodeji, je pak toto pivo osvobozeno od spotřební daně,« uvedl Zeman.

Loňská produkce piva byla na Vysočině poprvé vyšší než v posledním roce před epidemií koronaviru. V roce 2019 uvařily pivovary v tomto kraji podle údajů, které tehdy poskytly celnímu úřadu, 606 298 hektolitrů piva. O rok později jejich výstav klesl v součtu o pětinu na 480 910 hektolitrů piva. Kvůli epidemii začaly být v roce 2020 zavírané nebo omezované hospody a ubytovací zařízení, zrušena byla řada festivalů a dalších akcí.

V roce 2021 dodaly pivovary na Vysočině 506 689 hektolitrů piva, v meziročním porovnání tedy jejich výstav stoupl přibližně o pět procent. Největším producentem piva v kraji je Rodinný pivovar Bernard v Humpolci.

(jb, čtk)