Home Domácí Zlaté klasy na výstavě Země živitelka uděleny

Zlaté klasy na výstavě Země živitelka uděleny

FOTO - cenazlatyklas,cz

Zvláštní ocenění poroty v soutěži Zlatý klas 2022 získala na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích nově vyšlechtěná odrůda pohanky a kolekce archaických druhů pšenic. Stejné ocenění, Zlatý klas s kytičkou, si odvezla také přírodní Vratislavická kyselka. Dalších 12 exponátů dostalo diplom Zlatý klas. Kompletní výsledky dnes zveřejnili organizátoři soutěže na webu.

Nová, karmínově kvetoucí odrůda pohanky seté Rose, vznikla křížením odrůd Rubra a Victoria a následnými selekcemi na Výzkumné stanici travinářské v Zubří. V porovnání s nejpěstovanější odrůdou pohanky má Rose vyšší obsah dusíkatých látek, ale nižší antioxidační aktivitu.

Oceněnou kolekci archaických typů pšenic špaldy, dvouzrnky a jednozrnky do soutěže přihlásil Jiří Hermuth a tým Genové banky Praha. Archaické typy pšenic vykazují mimo jiné výbornou rezistenci k běžným houbovým chorobám, uvádějí organizátoři soutěže. Oproti moderním odrůdám mají také vyšší obsah bílkovin a minerálů.

FOTO – cenazlatyklas.cz

V kategorii Potravinářství a zpracovatelský průmysl získala ocenění Zlatý klas s kytičkou přírodní minerální voda Vratislavická kyselka od společnosti Kytl. Kyselka je výjimečná vysokým obsahem křemíku ve formě kyseliny křemičité.

Cílem soutěže Zlatý klas je ocenit výrobky a novinky z oblasti techniky, mechanizace v zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství. Exponáty posuzuje porota sestavená z odborníků. Oceněným exponátům může porota udělit zvláštní ocenění Zlatý klas s kytičkou za mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí a v případě potravin za mimořádné kvalitativní vlastnosti.

(zmk)

Předchozí článekHumanitární katastrofa ohromných rozměrů, třetina Pákistánu je pod vodou, zasaženo 33 milionů lidí
Další článekŠalamounovy ostrovy zakázaly vstup válečným lodím USA do svých přístavů

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here