Home Domácí Zubař jako výhra v loterii? O přijetí nových pacientů na Bruntálsku rozhodne los

Zubař jako výhra v loterii? O přijetí nových pacientů na Bruntálsku rozhodne los

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dvě nově zřízené zubní ordinace ve Městě Albrechticích a Rýmařově na Bruntálsku budou přijímat pacienty. O tom, kdo se do péče zubaře dostane, rozhodne los, sdělil Jiří Krušina, personální a marketingový náměstek krajské nemocnice v Krnově, která zubní ordinace buduje. Zubařů je v regionu dlouhodobě nedostatek a právě na Bruntálsku a také na Karvinsku jich chybí nejvíce.

Krnovská nemocnice připravuje předregistraci pacientů do zubních ordinací. Příští pondělí si o ni budou moci zažádat zájemci o péči v zubní ordinaci ve Městě Albrechticích. Žádost bude možné podat dvojím způsobem, on-line formou nebo osobně. V pondělí od 08.00 do 15.00 bude možné vyplnit předregistrační formulář na webových stránkách nemocnice www.szzkrnov.cz.

Ve stejném čase budou vytištěné žádosti přijímat také pracovníci v prostorách zubní ordinace v nemocnici ve Městě Albrechticích. »Pro ty, kteří nemají možnost tisku ani on-line podání žádosti, budou formuláře k dispozici také na místě,« uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

O týden později, tedy v pondělí 28. listopadu, se ve stejném čase od 08.00 do 15.00 budou přijímat předregistrační formuláře také v Rýmařově. Rovněž v tomto případě bude možné formuláře vyplnit elektronicky nebo tiskopis odevzdat v nemocničním stanu, který bude stát u rýmařovské polikliniky. Formuláře budou ke stažení od 22. listopadu a od stejného data budou k dispozici také na podatelně rýmařovské radnice.

Tisíc šťastných čísel

»Zubař v našem regionu schází bezmála 30 000 lidí. Snažíme se tento problém řešit, po Novém roce otevřeme pátou a šestou zubní ordinaci,« uvedl Václavec. Dodal, že o pacientech dvou nyní otevíraných ordinací rozhodne los. »Abychom se vyhnuli frontám a předešli nedůstojným tlačenicím, rozhodlo vedení nemocnice po dohodě s městy, že v dané dny budou přijaty všechny vyplněné formuláře. Ty budou zpracovány a opatřeny řádným číslem. Poté zástupce nemocnice a zástupce konkrétního města vylosuje 1000 čísel. Vylosovaní lidé budou do konce února roku 2023 postupně kontaktováni naším týmem. Bohužel kapacita každé ordinace je omezena. Tudíž všem, kteří neobdrží naši odpověď o vylosování žádosti do konce února, nezbývá než v hledání stomatologa pokračovat,« řekl Václavec. V případě, kdy zájemce podá více žádostí, bude ze slosování automaticky vyřazen.

Desetitisíce lidí v kraji nemají zubaře

Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám. V kraji před časem vznikla výzva k zajištění stomatologické péče, kterou podpořil i Moravskoslezský kraj a podepsali zástupci více než stovky měst a obcí z regionu. Ve výzvě iniciátoři poukazovali na skutečnost, že chybí v kraji zubní lékař nejméně 80 000 až 100 000 obyvatel a někteří lidé nebyli na zubní prohlídce více než deset let. Za nejhorší označili situaci na Bruntálsku a Karvinsku. Krnovská nemocnice dosud provozuje čtyři zubní ordinace, které jsou ve Vrbně pod Pradědem, Horním Benešově, Břidličné a v Krnově. Nová ordinace ve Městě Albrechticích je ve zrekonstruovaných prostorách nemocniční budovy, v Rýmařově město nechalo připravit prostory v budově polikliniky.

(jb, čtk)