Home Ekonomika 25 let Hongkongu: Silnější finanční centrum s rozsáhlými příležitostmi

25 let Hongkongu: Silnější finanční centrum s rozsáhlými příležitostmi

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Od návratu Hongkongu do vlasti v roce 1997 dosáhla zvláštní správní oblast pozoruhodného pokroku v rozvoji jako finanční centrum a připravuje se na diverzifikovanější hospodářskou strukturu.

V roce 2021 vzrostla ekonomika zvláštní administrativní oblasti Hongkong (HKSAR) na 2,86 bilionu hongkongských dolarů (přibližně 364 miliard Kč), oproti 1,37 bilionu hongkongských dolarů v roce 1997. V tomto období se jeho celkový zahraniční obchod se zbožím více než ztrojnásobil na 10,27 bilionu HK$.

Finanční centrum s vedoucím postavením

Jako globální finanční centrum se hongkongský finanční trh za posledních 25 let rozvinul a v roce 2021 stále zaujímá první místo v offshore obchodech v RMB a emisích dluhopisech, a to i navzdory dopadům COVID-19.

Kombinovaná aktiva bankovního systému činila v dubnu 2022 celkem 27 bilionů hongkongských dolarů (asi 3,4 bilionu USD), což je více než trojnásobek objemu z července 1997. Hodnota akciového trhu činila v květnu 2022 38 bilionů HK$, zatímco v červenci 1997 to bylo pouze 4,6 bilionu HK$.

V loňském roce byly vydány dluhopisy v hodnotě přibližně 400 miliard USD, zatímco v roce 1997 to bylo méně než 20 miliard USD.

Kromě expanze v rozsahu sehrál hongkongský finanční trh klíčovou roli při propojování rychle se rozvíjejícího kapitálového trhu na pevnině s globálními investory, přičemž obraty programů propojení akcií a dluhopisů se od jejich spuštění neustále zvyšují.

Například program Northbound Bond Connect, který zahájil obchodování v červenci 2017, je stále populárnější mezi zahraničními investory, kteří se chtějí účastnit pevninského trhu s dluhopisy. Od té doby zaznamenal denní obrat sedmnáctinásobný nárůst na 26 miliard jüanů a v současné době se podle výroční zprávy za rok 2021, kterou zveřejnil Hongkongský měnový úřad (HKMA), více než polovina obratu zahraničních investorů s onshore dluhopisy obchoduje prostřednictvím tohoto programu Connect.

»Mohl bych pokračovat dále, ale stačí říci, že všechna tato čísla poukazují na skutečnost, že Hongkong si i nadále udržuje pevnou pozici globálního centra pro offshore obchody s renminbi,« sdělil Eddie Yue, výkonný ředitel HKMA, ve výroční zprávě za rok 2021.

Hongkong také posílil jako obchodní a přepravní centrum. Světové instituce jej trvale hodnotí jako jednu z nejsvobodnějších a nejkonkurenceschopnějších ekonomik s prvotřídním podnikatelským prostředím.

Vláda HKSAR v posledních letech také zvýšila úsilí o podporu rozvoje námořního průmyslu, včetně rozvoje profesionálních námořních služeb, urychlení digitální transformace a využití příležitostí souvisejících s Velkou zálivovou oblastí Guangdong-Hongkong-Macao (GBA).

Příležitosti uprostřed výzev

Přestože bylo dosaženo pokroku, ne vždy jde o hladký průběh. Finanční trh v Hongkongu přestál několik krizí, včetně asijské finanční krize v roce 1997, epidemie SARS v roce 2003, globální finanční tsunami v roce 2008, chaosu a nepokojů v roce 2019, které podkopaly ekonomiku regionu, a také probíhajícího COVID-19.

Díky jedinečné poloze, vyspělému podnikatelskému prostředí a podpoře z pevniny Hongkong tyto otřesy úspěšně přežil a připravil se na nové příležitosti.

Čtrnáctý pětiletý plán (2021-2025) poskytuje HKSAR podporu při budování mezinárodního centra pro inovace a technologie, centra v asijsko-pacifickém regionu pro mezinárodní právní služby a řešení sporů, regionálního centra pro obchod s duševním vlastnictvím a centra pro kulturní a umělecké výměny s jinými zeměmi.

GBA, která si klade za cíl stát se zálivem světové úrovně a klastrem měst, se stala jedním z nejotevřenějších a ekonomicky nejživějších regionů v Číně.

Stále více mladých lidí z Hongkongu se obrací na pevninu za podnikatelskými vyhlídkami, protože rozvoj zálivu přinesl nové příležitosti.

»Hongkong je dnes stabilnější než kdykoli předtím. Jsem přesvědčena, že s pevnou podporou ústředních orgánů čeká Hongkong zářná budoucnost, protože se soustředí na hospodářský rozvoj a využívá svých jedinečných výhod,« uvedla nedávno v rozhovoru se skupinou médií z pevniny bývalá šéfka výkonné rady HKSAR Carrie Lamová.

(za)

Předchozí článekSvětový vítr změnil směr
Další článekZájem o chaty a chalupy klesl, ceny jsou po pandemii dvojnásobné

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here