23 sekund od vítězství. Češi ztratili vyhraný zápas proti Finsku

AKTUALIZUJEME

Čeští hokejisté podlehli v úvodu Českých her v Brně Finsku 2:3 a v sedmém utkání ve finální přípravě na mistrovství světa v Rize a Tampere utrpěli první porážku. V tabulce Euro Hockey Tour svěřenci finského kouče Kariho Jalonena klesli ze druhého na třetí místo o skóre ze svého soupeře. V sobotu se Češi utkají od 16.00 s vedoucím Švédskem, které po dnešní výhře s přehledem ovládlo seriál EHT.

Finové se ujali vedení v závěru první třetiny díky Harrimu Pesonenovi. Ve 49. minutě vyrovnal obránce Ronald Knot a v čase 55:21 otočil stav kapitán Roman Červenka. V power play 23 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal Mikael Ruohamaa a po 132 sekundách nastavení rozhodl Pesonen.

Utkání předcházela minutu ticha na památku zesnulého vítěze Stanleyova poháru z roku 1990 Petra Klímy.

V brance s Vejmelkou

Do české branky se poprvé v přípravě postavil Vejmelka a měl hned v úvodu hodně práce. Z první akce jej ohrozil Markus Granlund, potom po Suomelově střele se puk od Pesonena odrazil na síťku nad brankou a vzápětí ještě po vhazování pálil z levého kruhu Armia. Finové se nejdříve ubránili při Koivistově trestu a následně i při Manninenově pobytu na trestné lavici, při kterém pálil dvakrát Tomášek a jednou Kubalík.

Češi odolali při Kubalíkově trestu a měli možnost další přesilovky po Armiově faulu, při které kryl Larmi další Tomáškův pokus. V čase 17:58 se ujali vedení Finové. Jordán nezachytil skákavý puk, zmocnil se ho Kapanen, který našel před brankou Pesonena a ten zamířil mezi Vejmelkovy betony.

Na startu druhé části se po zaváhání finské defenzivy dostal před Larmiho Červenka, ale finský gólman si s jeho forhendovým zakončením poradil. Při Červenkově trestu Vejmelka kryl Armiovu střelu a po návratu z trestné lavice zahrozil český kapitán. Při Björninenově trestu po Kubalíkově střele nepřekonal Larmiho z dorážky Černoch a po skončení početní výhody se šikovně vytočil do šance Sedlák, ale vyrovnání se nedočkal.

Na druhé straně našel Manninen Markuse Granlunda, Vejmelka však prostor u levé tyče pokryl. V 36. minutě po Kemiläinenově chybě neprostřelil Larmiho Chlapík. Ruohamaa také sám před českým gólmanem neuspěl. Český brejk zase neproměnil Kubalík a vzápětí po Kemiläinenově střele pomohla výběru Kariho Jalonena horní tyč. Před pauzou neproměnil přečíslení Flek a Finové stále drželi jednobrankový náskok.

Obrat ve skóre, ale…

Ve třetí třetině Larmi ukryl v lapačce Smejkalovu střelu z levého kruhu a poradil si i s Černochovou ránou. V 49. minutě už se domácí radovali. Knot podpořil útok a po Kubalíkově přihrávce z pravého kruhu trefil přesně bližší horní roh branky. V sedmém reprezentačním utkání se tak dočkal premiérové branky.

O obrat se postaral Červenka, který se po Kubalíkově přihrávce dostal za obranu Finů a po blafáku bekhendem překonal Larmiho. Finové v závěru sáhli k power play a při hře pěti proti čtyřem se z dorážky prosadil Ruohomaa. Český tým v nastavení odolal ve zkráceném oslabení, ale nakonec z pozice mezi kruhy Vejmelku prostřelil Pesonen.

* * *

Česko – Finsko 2:3 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 49. Knot (D. Kubalík), 56. Červenka (D. Kubalík) – 18. H. Pesonen (K. Kapanen), 60. Ruohomaa (Merelä, Manninen), 63. Pesonen (O. Määttä, Ruohomaa). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Štolc (SR) – Ondráček, Hynek (oba ČR). Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 5417. Sestava ČR: Vejmelka – Kundrátek, Kempný, Jordán, Ščotka, Košťálek, T. Dvořák, Knot, Jeřábek – D. Kubalík, M. Špaček, Červenka – Tomášek, Sobotka, Smejkal – Hyka, L. Sedlák, Chlapík – M. Kaut, Černoch, Flek. Trenér: K. Jalonen.

Švédsko – Švýcarsko 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Raymond (Sandin, Carlsson), 53. Raymond (Carlsson, Berggren), 58. Nylander (Berggren). Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari (oba Fin.) – Persson, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 6837.