Budvar vydělává, proč se to vládě nelíbí?

AKTUALIZOVÁNO

Stát by měl podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové prodat národní pivovar Budvar, uvedla pro deník Právo. Státu přitom Budvar přináší peníze a nadále investuje do rozvoje.

Předsednictvo TOP 09 schválilo usnesení, v němž v zájmu konsolidace veřejných financí vyzývá k prodeji státního majetku, který není podstatný pro vykonávání jeho hlavních funkcí. Podle Pekarové Adamové stát nemá provozovat hotel, ani vařit pivo. »Není k tomu jediný racionální důvod,« sdělila deníku.

»Není to nic nového, to už vychází z tezí jejich ideového vůdce pana Kalouska. Ten vždy říkal při jednání rozpočtového výboru a i jinde, že stát nemá vařit pivo. To byla jeho velká myšlenka. Pekarová ji nyní jen rozpracovala a uvedla v život a čeká, co to udělá s lidem, jestli mu to bude úplně jedno, jak to bývá,« konstatoval bývalý člen dozorčí rady Budvaru a exposlanec Petr Braný s tím, že pravice teď možná doufá, že lidé mají teď tolik starostí, že si řeknou – »no dobře, tak nám vláda z toho možná něco rozdělí«.

»Takhle uvažuje vláda, ale já si myslím, že lidé nejsou tak jednoduše ovlivnitelní. Myslím totiž, že lidé vědí, že zrovna pivo a konkrétně Budvar přináší ročně zisk přes 300 milionů, navíc i při tom zisku masivně investoval v řádu miliard – do areálů, logistiky a podobně, a to nestálo stát ani korunu. Prazdroj, který je soukromý, dostal od státu dotace, zatímco Budějovický Budvar nedostal od státu ani korunu. Pekarová se tam ani nebyla podívat, ale už má jasno,« dodal Braný.

»Opět jsme svědky hloupých řečí paní Pekarové Adamové o privatizaci Budvaru,« uvedl na Twitteru bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že Budvar je klenot českého pivovarnictví a lidé nepřipustí tento skutečný národní podnik »zašantročit«.
»Připomínám pro všechny, kteří si to nechtějí připustit, že Budějovický Budvar národní podnik, který má 670 zaměstnanců, přes potíže s pandemickou situací v roce 2020 měl rekordní tržby z prodeje výrobků a služeb,« připomněl nedávno Filip.

Markéta Pekarová Adamová pak podle Filipa jen replikuje svého předchůdce ve funkci Miroslava Kalouska, který už v roce 2007, ještě jako člen KDU-ČSL a ministr prohlašoval: »Z dlouhodobého hlediska mám za to, že občané si nezřizují stát, aby provozoval pivovary nebo další subjekty. Stát by Budvar měl prodat.« Tito lidé tak podle Filipa chtějí připravit zemi o trvalý příjem.

»Prodat Budvar? Především si myslím, že stát by měl prodat paní Pekarovou Adamovou. Ale bojím se, že by si ji nikdo nekoupil,« glosovala pro iportaL24.cz předsedkyně České suverenity Jana Volfová. »Cokoli prodat, to mi připomíná, jak ODS prodávala vodu v zastupitelstvech Veolii a od té doby máme vodu předraženou. Potřebujeme mít strategické věci v českých rukou a pivovar určitě strategický je, s ohledem na náš národ. Bylo by potřeba naopak zpátky nakoupit zásobníky plynu, zpátky tu vodu – zkrátka udržet strategické podniky v České republice. Jinak se staneme pouhými vazaly těch, od nichž vše draze kupujeme,« dodala Volfová.

Stát drží majoritní podíly či zcela ovládá desítky podniků. Budvar patří vedle ČEZ, Českých drah, České pošty či Lesů ČR mezi nejvýznamnější. Z nemovitostí patří státu například hotel Thermal v Karlových Varech. O jeho prodeji, stejně jako o prodeji Budvaru, se v minulosti opakovaně uvažovalo.

(cik)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Jaký má na možnou privatizaci Budvaru názor Vojtěch Filip nikoho normálního nezajímá. Zásadní a momentálně limitující jsou názory představitelů vládních stran., které jsou snadno dostupné, že je Pekarová @@@@@ sice neřekli, ale více či méně naznačili. Nejrazantněji se proti tomu vyjádřili lidovci. Pokud s novým webem chcete uspět nekráčejte polopravdami a demagogií ve stopách, které dovedly k zániku Haló noviny. Hodně rychle přestaňte spolupracovat s exponenty, o kterých je řeč!

      • Tak já hlavně nevim, rpoč tu řešíte Filipa, Konečnou nebo Haló noviny. Klíčový je, že topáci připrvujou svinstvo a každý kdo má trochu rozum se proti tomu musí přece ohradit. A je jedno jak se jmenuje.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy