Home Domácí Aktuální ceny výrobců rozhodně nesignalizují konec nemravně vysoké inflace

Aktuální ceny výrobců rozhodně nesignalizují konec nemravně vysoké inflace

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelských cen, klesly v srpnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu oproti stejnému měsíci minulého roku pouze v zemědělství. V průmyslu, stavebnictví a ve službách naopak meziročně rostly. Navíc je nutno vzít v potaz srovnávací základnu ze srpna minulého roku, kdy ceny všech výrobců a zejména pak zemědělských byly již extrémně vysoké. Dosavadní vývoj takzvané výrobní inflace tedy nijak nesignalizuje ústup z dnes nadále nemravně vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně se ceny producentů v zemědělství podle statistiků v letošním srpnu snížily o 16,4 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 14,3 %. V průmyslu ale došlo k mírnému zrychlení meziročního tempa růstu po červencových 1,4 % na 1,8 %. Ceny stavebních prací se zvýšily o 3,7 % (v červenci o 4,8 %). V případě tržních služeb pro podniky pak meziroční růst jen mírně zpomalil na 5,3 % z červencových 5,6 %.

Připomeňme ale, že v srpnu 2022 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 38,3 %, ceny průmyslových výrobců o 25,2 %, stavebních prací o 13,4 % a tržních služeb o 6,5 %.

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v letošním srpnu klesly o 4,5 %, zatímco v průmyslu vzrostly o 0,2 %, ve stavebnictví o 0,1 % a v případě tržních služeb pro podniky o 0,6 %.

Zemědělství

Ceny v rostlinné výrobě se podle statistiků snížily meziročně o 26,2 %. Čerstvá zelenina nicméně zdražila o 17,7 % a brambory o 82,5 %). Zlevnily ale olejniny (o 34,9 %) a obiloviny (o 32,3 %). V živočišné výrobě byly ceny nižší o 2,4 %. Prasata podražila meziročně o 29,6 % a vejce o 19 %. Naopak mléko bylo meziročně levnější o 13,1 %, drůbež o 2,5 % a skot o 1,5 %.

Průmysl

Ceny černého uhlí, hnědého uhlí a lignitu vzrostly meziročně o 73,1 %, elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 11,7 %, ostatních nekovových minerálních výrobků o 9,9 %, potravinářských výrobků o 3,3 % a motorových vozidel o 3,1 %. Klesly naopak ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, chemických látek a chemických přípravků (o 19,4 %), základních kovů (o 15,3 %) a dřeva, dřevěných a korkových výrobků (o 19,4 %).

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny zboží krátkodobé spotřeby (o 6,9 %) a energií (o 6,6 %). Ceny meziproduktů klesly o 6,1 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se pak meziročně snížily o 0,1 % (v červenci stouply o 0,4 %).

Stavebnictví

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v srpnu podle statistiků zdražily meziročně o 0,2 % (v červenci o 0,9 %).

Tržní služby pro podniky

Ceny služeb v oblasti zaměstnání vzrostly v srpnu meziročně o 22,8 %, za služby v oblasti programování o 8,5 %, za služby v oblasti nemovitostí o 6,9 % a za služby v pozemní dopravě o 3,4 %. Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 5,7 % (v červenci o 5,8 %).

Ivan Cinka

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here