Home Zahraničí Amnesty International se omluvila, že zveřejnila fakta o Ukrajině

Amnesty International se omluvila, že zveřejnila fakta o Ukrajině

Ukrajinský tank v Severodoněcku FOTO - ČTK/AP/Oleksandr Ratushniak

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) si plně stojí za tím, že bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné Ukrajinu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili ukrajinští činitelé v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Organizace se tak alespoň v e-mailu zaslaném agentuře Reuters nicméně omluvila za »rozrušení a hněv«, které způsobila.

AI ve zprávě uvedla, že od dubna do července strávili její pracovníci několik týdnů vyšetřováním ruských úderů v ukrajinských městech. Z vyšetřování vyplynulo, že ukrajinské síly v některých případech prováděly údery z obytných oblastí a že v uvedených regionech rozmisťovaly jednotky do civilních budov. Zároveň podle zprávy nenalezla AI důkazy o tom, že by ukrajinská armáda požádala civilisty o evakuaci z přilehlých budov nebo jim při ní pomáhala.

Kyjev na základě toho organizaci Amnesty International obvinil, že svou zprávou podporuje ruskou propagandu. Na protest proti obsahu dokumentu v sobotu rezignovala šéfka ukrajinské pobočky AI Oksana Pokalčuková.

»Amnesty International hluboce lituje rozrušení a hněvu, které naše tisková zpráva o bojové taktice ukrajinské armády vyvolala,« uvedla organizace. »Prioritou Amnesty International v tomto i v jakémkoli jiném konfliktu je zajistit ochranu civilistů. To bylo ostatně naším jediným cílem při zveřejnění tohoto nejnovějšího výzkumu. Přestože si plně stojíme za svými zjištěními, litujeme způsobené bolesti,« píše se v e-mailu.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here