Home Analýzy Analýza: Pouze tři kandidáti na Hrad?

Analýza: Pouze tři kandidáti na Hrad?

KOLÁŽ - iportaL24.cz

Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Tito tři jsou všeobecně vnímáni jako favorité v prezidentské volbě, a to i přes to, že Babiš oznámil svou kandidaturu teprve před týdnem a není ještě ani oficiálně jasno, kdo všechno vlastně bude kandidovat. Může to být tedy opravdu celé záležitostí pouze této trojice a lze to něčím podepřít?

Podle vyjádření stran, které se již otevřeně přihlásily k určitému kandidátovi, na to přijdeme jen stěží. Mnoho stran totiž nadále mlží, a navíc – mít podporu strany, nutně neznamená mít podporu jejích voličů.

Podle průzkumů, které se beztak objevují zatím sporadicky, to také nelze. Je daleko před volbami a autorům průzkumů zdaleka ještě vůbec nejde o prestiž. Ve hře jsou nyní naopak průzkumy, které spíš mají sondovat, jak by se veřejnost k tomu či onomu kandidátovi stavěla, pravděpodobně se pak objevují i takové, které mají přímo dostat daného kandidáta do veřejného povědomí.

Podle médií, to už je něco jiného. Masmédia se totiž vždy snaží určovat – a pomiňme zde jejich motivaci – kdo by měl zaujmout tu či onu pozici, přesněji, »koho by na ní lidé měli chtít«. Ano, to už je přeci jenom přesnější měřítko, jelikož mnoho lidí jim naslouchá a propaganda je všudypřítomná. Mnoho ale také ne, a vzhledem k nedávným demonstracím jich může být víc, než se zdá.

Podle čeho tedy soudit? Je ještě jedna možnost, která je vlastně takovou sloučeninou všech předchozích. Je to kurz sázkových kanceláří. Tam jde čistě o zisk, tam jde čistě o shrnutí všech možných známých a neznámých do čisté pravděpodobnosti a odráží to i nálady části veřejnosti, jelikož se živě odvíjí i od již uskutečněných sázek.

Pojďme se tedy podívat, jaké šance dávají nyní kandidátům na prezidenta největší české sázkové kanceláře – Fortuna a Tipsport:

KandidátFortunaTipsport
Petr Pavel1.951,90
Andrej Babiš3.303.40
Danuše Nerudová4.204.10
Pavel Fischer27.0026.00
Marek Hilšer38.0035.00
Josef Středula57.0055.00
Jaroslav Bašta90.00
Alena Vitásková125.0095.00
Karel Janeček121.21100.00
Tomáš Březina125.00100.00
Tomáš Zima200.00100.00
Josef Skála300.00130.00
Hynek Blaško300.00200.00
Daniel Vávra250.00
Jiří Kajínek666.00
Pavel Novotný8888.00
Zdroj – iFortuna.cz a Tipsport.cz

Čísla hovoří jasně…

Je vidět, že kurzy hlavních dvou sázkových kanceláří se v základu příliš neliší a od třetího místa nedávají příliš nadějí. Tento trend jde vesměs dlouhodobý a pohybuje se prakticky ve shodě s médii. Na Tipsportu se lze navíc podívat na historii vývoje kurzu. Vezměme si tedy onu trojici: Zatímco Andrej Babiš startoval na kurzu 3.00, jeho podpora »u sázkařů« mírně poklesla na 3.40. Výrazně větší skok zaznamenal Petr Pavel, a to ze startovních 7.00 na nynějších 1.90. U Danuše Nerudové je zvláštní, že měla stejnou počáteční pozici jako Pavel, tedy 7.00, mediálně známá ale začíná být podstatněji až nyní, přičemž její současný kurz je u Tipsportu 4.10.

Celý mediální prostor věnovaný Danuši Nerudové je přitom právě »největší záhadou«. Je sice bývalou rektorkou Mendelovy univerzity, o post prezidenta se ale hlásí i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, po něm přitom ticho po pěšině. Zde hraje zřejmě roli rozložení jejích sponzorů, ale o tom až příště.

…zasáhnout mohou ale i ostatní

I když ona trojice vede nyní se značným předstihem, rozhodně mohou zasáhnout i ostatní. Své k tomu může říct především Josef Středula, který se sice nepovedenou demonstrací zařadil mezi outsidery, ale to nic nemění na faktu, že za ním stále stojí největší odborová centrála v zemi. Na druhou stranu, co se Pavla Fischera a Marka Hilšera týče, jsou zde očividně jenom do počtu, aby byla rozředěna diskuse, přičemž oni se budou udržovat v povědomí veřejnosti pro případné další volby. Podpisy sbírat nemusejí, PR zadarmo…

Celkem tedy bude záležet i na tom, zda bude nakonec kandidovat Alena Vitásková či Hynek Blaško (těžko říct, jaký by měl kurz, kdyby ho SPD nehodila přes palubu). Už jenom jejich kandidatura by značně radikalizovala obsah předvolebních debat a donutila ostatní kandidáty více se vymezovat (lidově »přiznat barvu«) – a tím i získávat či ztrácet příznivce. Dále by také určitě ovlivnili výsledky prvního kola. Volby jsou přeci jenom ještě daleko a stát se může skutečně mnohé. Třeba v lednu národ opravdu bude nejvíc potřebovat zkušeného generála nebo expertku na energie…

Když se dva perou, třetí se směje, nebo snad ne?

Vypadá to, že karty jsou rozdány jasně a na »titul« může pomýšlet pouze někdo z oné trojice, přičemž nyní se jako nejpravděpodobnější scénář jeví, že do druhého kola postoupí Babiš s Nerudovou. Pavel je sice dlouhodobě vydáván za hlavního kandidáta koalice, ale očividně jím je přitom Danuše Nerudová a Pavel jí dělá jen jakýsi štít. Dopadne to nejspíš stejně jako v roce 2013, kdy pravice celou dobu za svého kandidáta vydávala Jana Fischera, aby se nakonec ukázalo, že tvořil jen clonu pro Karla Schwarzenberga.

Takže až se bude veřejnost hádat o tom, zda měl za minulého režimu vyšší hodnost v rozvědce Pavel nebo Babiš, má nejspíš Nerudová v klidu a »nenápadně« sklízet body jako Čaputová na Slovensku a ve finále spojit všechny síly proti Babišovi – ten scénář se již osvědčil. I senátní volby potvrdily, že když se všichni spojí proti ANO, tak má jeho kandidát ve druhém kole pramalou šanci.

Jenže tentokrát to může být přeci jenom jinak. Ona totiž situace v České republice se bude nadále zhoršovat, což pocítíme pořádně právě v zimě. No a čím víc se bude současná koalice k Nerudové hlásit a vice versa, tím s ní ona bude spjatější. A to jí prospět rozhodně nemůže…

A je zde ještě jedna věc. Hazardéři moc dobře vědí, že když jsou všechny sázky na favorita, je nejlepší vsadit na outsidera…

Tomáš Cinka

2 KOMENTÁŘE

  1. Tohle je evidentní. Pravice ma stejnou taktiku už potřetí- Fischer nebo Schwarzenberg, Drahoš nebo Horáček, Pavel nebo Nerudova. Teď je ale asi nejsilnější, protože Babis není Zeman, při vší ucte…

Comments are closed.