Analýza: Euro, migrace či internetové volby. Co bude prosazovat nový prezident?

Česká republika bude už za necelý týden znát jméno svého příštího prezidenta, a i když je nejspíš většina voličů již rozhodnuta, zda hodí hlas tomu či onomu, není nejspíš na škodu si ještě připomenout, jakým směrem chtějí naší republiku Petr Pavel a Andrej Babiš směřovat. IportaL24.cz proto připravil shrnutí základních programových bodů jednotlivých kandidátů na základě jejich odpovědí na klíčové otázky jak pro ČTK tak pro volebnikalkulacka.cz, která slouží asi jako nejlepší vodítko pro ty stále nerozhodnuté.

Pověření k sestavením vlád

Babiš: První pokus o sestavení vlády by měl podle Babiše vždy dostat předseda vítězné strany. Obecně ale nejsem příznivcem toho, aby prezident premiérovi vetoval ministry.

Pavel: Pavlovým cílem by prý bylo, aby ČR měla co nejdřív stabilní vládu, tedy takovou, která se bude celé volební období opírat o většinu ve Sněmovně. »Proto bych jejím sestavením pověřil kandidáta, který má šanci získat hlasy alespoň 101 poslanců. Pokud by vítěz voleb neměl schopnost takovou vládu sestavit, pověřil bych toho, kdo takovou šanci má. Zda by šlo o stranu nebo koalici, by pro mě nehrálo roli, protože volební zákon umožňuje obojí.«

Veta zákonů

FOTO – ČTK/Ondřej Deml

Babiš: Pokud jde o využívání veta zákonů, podle svých slov by se snažil předlohy, s nimiž by měl problém, předem projednat s předkladateli. Veto považuje spíše za gesto.

Pavel: Vetování zákonů by se prý snažil předcházet už v procesu jejich přípravy.

Jmenování a nominace

Babiš: Co se týče pravomocí prezidenta jmenovat ústavní soudce a předsedu Ústavního soudu, chtěl by komunikovat s ministerstvem spravedlnosti a s dalšími odborníky na justici. Ústavní soud je nejvyšší instance. Měli by tam být lidé, kteří jsou v justici dlouho, mají obrovské zkušenosti, dobrou historii, morální profil.

Pavel: Pavel by chtěl konzultovat všechny nominace. Pravomoci prezidenta chce užívat transparentně jak při jmenování členů bankovní rady ČNB, tak při jmenování soudců a profesorů. Jeho volba má být prý vždy opřená o názor odborné komunity.

Udělování státních vyznamenání

Politolog, historik a pedagog Zdeněk Zbořil převzal 28. října 2018 ve Vladislavském sále Pražského hradu na slavnostním ceremoniálu udílení státních vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy I. stupně. FOTO – ČTK

Babiš: Na otázku, zda by udělil státní vyznamenání lidem, kteří mu jsou osobně či byznysově blízcí nebo mu pomohli v kampani, odpověděl, že v žádném případě ne, s tím, že není nikomu zavázaný a nikoho ani nemusí vyznamenávat.

Pavel: Pavel by chtěl, aby na vyznamenaných panovala co nejširší společenská shoda a aby se v daných kategoriích vždy jednalo o nominované doporučené odbornou komunitou. Vyznamenání bych proto vždy konzultoval se skupinou expertů na danou oblast.

Amnestie a milosti

Babiš: Milosti považuje spíše za kompetenci ministerstva spravedlnosti. Od něj by chtěl mít vždy stanovisko, radil by se s odborníky z justice. Není však podle něj potřeba zakládat tým, spíše ad hoc o věci debatovat. Umí si představit udělení milosti například z humanitárních důvodů. K amnestii důvod nevidí.

Pavel: V plošné amnestii Pavel prý nevidí žádný smysl. »Pokud jde o individuální milosti z humanitárních či výjimečných důvodů, když například dojde k justičnímu omylu, tak to vnímám jako opodstatněné, ale rozhodně ne jako nástroj, který staví prezidenta nad soudy. Vlastní podmínky bych si nestanovil.«

Zahraniční politika, členství v EU

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Babiš: Podle Babiše je česká zahraničně-politická orientace jednoznačně vyjádřena členstvím v Severoatlantické alianci a v Evropské unii. »Domnívám se, že k těmto dvěma členstvím neexistuje alternativa. To ale neznamená, že k NATO a EU nemůže mít Česká republika kritické připomínky a výhrady. Stojím si za tím, že společná Evropa je dobrá a užitečná myšlenka, že společně toho evropské státy dokážou mnohem víc. Ale je rozumnější nechat věcem přirozený průběh a čekat na konsenzus, ne na sílu prosazovat sociální inženýrství a různé pětiletky. Vystoupení z EU by pro nás bylo jednoznačně nevýhodné, ukazuje se, jak velký dopad měl odchod Británie.«

Pavel: ČR má být rozhodně podle Pavla součástí společenství demokratických zemí a jejich institucí, především tedy EU a NATO, protože nám to přináší bezpečí a stabilitu. »Nemáme žádnou lepší alternativu. Díky členství v těchto institucích máme místo u jednacího stolu a s ním vliv na směřování Evropy. Měli bychom využít veškeré možnosti, které nám členství poskytuje, a pokusit se změnit, co se nám nelíbí. V úřadu prezidenta by se chtěl vrátit k ‚dělbě práce‘, kdy prezident tradičně Česko zastával na jednáních NATO a OSN a premiér v Evropské unii. Svolával by jednání ústavních činitelů k zahraničním otázkám, aby se zástupci Česka koordinovali.

Zavedení eura

FOTO – pixabay

Babiš: »Nejsem pro přijetí eura, Česká republika nemá ručit za dluhy jiných předlužených zemí eurozóny.«

Pavel: »Jako občan jsem určitě pro přijetí eura a jsem přesvědčený, že i z ekonomického hlediska by to bylo namístě. V Česku jsme z toho udělali velké politikum, aniž bychom lidem přesně vysvětlili výhody a nevýhody. Realita nás přitom pomalu předbíhá, protože mnoho firem už na platební styk v eurech přešlo. Debatu o přijetí eura bych inicioval.«

Přijímání migrantů

ILUSTRAČNÍ FOTO – Wikimedia Commons

Babiš: Babiš podle svých slov považuje za zásadní zlepšit ochranu vnějších hranic a bojovat proti nelegální migraci.

Pavel: »Ve vztahu k migraci se musíme zachovat správně, ale i solidárně. Správné je nekompromisně chránit svou zemi a rozhodně nepodceňovat hrozbu nelegální migrace. To by byla chyba. Na druhou stranu jsme ale relativně bohatou a demokratickou společností. Je proto důležité být solidární. Pomáhat lidem, kteří se za našimi hranicemi dostali do potíží, například kvůli válce. Naše pomoc je ale musí motivovat, ne demotivovat. Musí je vést k tomu, aby naší společnosti začali aktivně přispívat, ne ji využívat. Proto je třeba nastavit jasná pravidla a dohlížet na jejich dodržování. Jen tak zabráníme, aby populističtí politici situace zneužívali k rozdělování společnosti, aby získali politické body.«

Green Deal a ekologie

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Babiš: Na otázku, zda souhlasí s tím, že dosažení tzv. uhlíkové neutrality k roku 2050 má být prioritou pro Českou republiku i za cenu zhoršení ekonomických podmínek, odpověděl Babiš ne, stejně tak nesouhlasí ani s iniciativou Evropské unie zakázat výrobu nových aut produkujících emise po roce 2035 ani nepodporuje protesty studentů ve snaze přimět politiky, aby se vážně zabývali změnami klimatu.

Pavel: Petr Pavel podle svého vyjádření jak naopak dosažení tzv. uhlíkové neutrality k roku 2050 i za cenu ekonomických ztrát podporuje, stejně tak je vstřícný k zákazu výroby nových aut produkujících emise i k nátlaku studentů na politiky.

Volby a média

Babiš: Na otázku, zda by měla být zavedena možnost volit po internetu, stejně jako na otázku ohledně umožnění korespondenčního hlasování odpověděl Babiš ne. Souhlasil by naopak ale s tím, aby občané měli možnost předložit návrh zákona pomocí petice.

Pavel: Jak možnost volby po internetu, tak možnost korespondenční volby Pavel podporuje. Možnost participace občanů na tvorbě zákonů formou petice ale naopak odmítá.

Spravedlnost a (nejen) právní pomoc

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Babiš: Bývalý premiér si pak nemyslí, že veřejnoprávní média v České republice správně plní svou funkci, stejně tak nesouhlasí s tím, spravedlnost u nás platí pro všechny stejně. Podle něj by tedy měl stát mít povinnost vytvořit systém bezplatné právní pomoci pro všechny. Stejně tak si myslí, že stát/obce se mají postarat, aby měl například každý kde bydlet.

Pavel: Podle Petra Pavla plní veřejnoprávní média svou funkci správně, i když je nadále třeba ledasco zlepšovat. Spravedlnost je pak podle něj férová a nějaká bezplatná právní poradna proto nemá smysl. Stejně tak si nemyslí, že by se měl stát starat o to, aby měli všichni zajištěno bydlení.

Poslušnost vs. miliardy

Na základě odpovědí obou kandidátů je vcelku zřejmé, proč Brusel tolik touží právě po Petru Pavlovi. Byť jak už bylo mnohokráte řečeno, oba jsou to kandidáti s kořeny v KSČ, je znát, který z nich byl zvyklý poslouchat rozkazy a jít s proudem a který z nich měl za úkol hledat příležitosti.

Oba kandidáti se mimochodem shodli na tom, že prezidentské pravomoci jsou dostatečné. Ať už tedy vyhraje kdokoliv, nebude snad toužit po tom, aby tuto zemi ovládal přímo. Respektive Pavel určitě ne, ten by to rád přenechal jiným, a Babišovi zas nedovolí jakoukoliv změnu »milión chvilkařů« spolu s médii, a to i přesto, že sám je vlastníkem několika z nich.

Pokud si ale stále nejste jisti, určitě vyzkoušejte volebnikalkulacka.cz, však odpovědi kandidátů či jejich PR týmů vypovídají nejlépe samy za sebe. Možná vás překvapí, koho vlastně podporujete, a nebo naopak…

Tomáš Cinka

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy