Že se politika ochrany stability klimatu Evropské unie, tzv. Zelená dohoda pro Evropu, resp. Green Deal, vyvíjí divně, je veřejné tajemství. Že ji nikdo ve světě reálně nepodpořil, byť řada nezápadních politiků se chytá za srdce, jak jim na ochraně stability klimatu záleží, a že ti nejlepší při tom předvádějí kvalitní herecký výkon? Ano! Jsou pokrytečtí, na místo hladu a bídy chtějí pro své země prosperitu! Navíc až na výjimky odmítají naše základní zjištění, že za všechno zlo ve světě může Rusko a jeho lítý vládce Putin. Řekněte, kdo jiný? Kdyby nebyl, museli bychom si ho vymyslet! Že to zní poněkud podezřele? Nevadí! Takže za všechno zlo světa může ruská, čínská, korejská, iránská a další totalita!
Že se z toho jeden zcvoknul? Žádný problém! Naše svobodné demokratické poměry mají mnozí problém vydržet a někteří i přežít! Já jsem naštěstí kliďas. Teď v létě jsem dobře informován malými krásnými ptáčky jiřičkami obecnými, které hnízdí na našem sídlišti a co nevědí, nevyšvitoří. Nehrozí jim tři roky natvrdo za proruské názory či za vyzrazení státního tajemství. No nevím. Hlavní komunikátor vlády nedávno některé české občany označil za zombíky a svině. Nebylo přitom jasné, koho všechno za zombíky a svině považuje. Já osobně se sviní štětinatou nemám problém, pokud ji nepotkám se selaty v lese. Nyní nám onen zelený mozek sdělil, že někteří naši občané jsou, vzhledem ke svým názorům, i pedofilové. Že by podle sebe soudil druhé?
Skleníkové plyny a změna využívání krajiny
Ale pojďme k věci. Ano, klima se otepluje zcela zřetelně, na tom snad už vládne shoda, i když čert nikdy nespí. Hlavně ale nediskutujme o příčinách oteplování klimatu! Platí oficiální verze expertů Mezinárodního klimatického panelu IPCC, že za oteplování klimatu na Zemi mohou antropogenní (lidmi vytvořené) emise skleníkových plynů. Za takový výklad klimatických změn se postavilo i vedení Akademie věd České republiky, viz jeho stanovisko č. 4/2020. Vedení EU a proevropští politici skleníkové plyny často redukují jen na hlavní skleníkový plyn oxid uhličitý (CO2). Že hlavním skleníkovým plynem je vodní pára, která prakticky nemá antropogenní emise? Že jí v ovzduší přibývá, a to o 7 % za 30 let, jak už i panel IPCC přiznal před třemi roky? Že emise a koncentrace třetího nejvýznamnějšího skleníkového plynu metanu v ovzduší se zvyšují mnohem rychleji než emise a koncentrace CO2? Takovými drobnostmi se nenecháme vyvést z míry. Takové drobnosti prostě ignorujeme!
Vzorem nám mohou být klimatické aktivistky jedné pražské střední školy, které mně loni při nějaké klimatické akci jasně řekly: »Na místo diskusí něco dělejme! Máme tu Zelenou dohodu pro Evropu, tak ji realizujme!« Že to připomíná slova klasika, že »je třeba přestat diskutovat a začít stavět!«, myšleno městský okruh Prahy v nejcennějším pražském parku? Co vás nemá! Neřekli přece, že Green Deal musíme zrealizovat, i kdyby měla Česká republika zbankrotovat! Ale tak nějak to vyznělo.
Hlava často bolí, když do věci trochu víc vidíte. Jako environmentální ekonom jsem byl nucen také leccos nastudovat i o klimatické teorii. Najdou se i tzv. klimaskeptici, kteří tvrdí, že příčin oteplování klimatu na Zemi je vícero. Kosmické cykly, obří přírodní katastrofy, špatné obhospodařování krajiny. Ano špatné obhospodařování krajiny je:
Rostoucí tepelné ostrovy velkých měst a průmyslových aglomerací. Mívají průměrnou teplotu o 2-5 stupňů Celsia vyšší než okolní, zvláště pak lesnatá krajina. Jednak se v nich dosti topí, jednak je tam mnoho zastavěných ploch, které se ve slunečních paprscích snadno rozpalují. Teplý vzduch proudí nejčastěji do jejich center, tam stoupá vzhůru a vytlačuje z měst mraky. Slunce pak svítí ještě víc a tím je i sušší klima a při nedostatku zeleně a intenzívní silniční dopravě se zejména v létě v nemalém množství tvoří jedovatý přízemní ozon. Nezaměňujte přízemní ozón s ozónem stratosférickým, byť jde o jednu a tu samou látku. Stratosférický ozón je velice užitečný, protože vše živé na souších a v povrchových vrstvách vod chrání před smrtícím kosmickým zářením. Velká města a aglomerace sice nejsou extra velká území, ale žije v nich velké množství lidí. Podle Organizace spojených národů se za velkoměsta považují města nad sto tisíc obyvatel, takže jich je na Zemi hodně a neustále jich přibývá. Tím se zvyšuje i jejich váha v ovlivnění klimatu. A čím větší je město či průmyslová aglomerace, tím větší a silnější má tepelný ostrov.
Stále větší odlesňování krajiny. Jde o trestuhodné kácení tropických deštných pralesů v zájmu chovu dobytka na export či plantáží palmy olejné, jejíž olej se do EU dováží coby biopalivo. Ano, podporou pěstování biopaliv prohlubujeme klimatickou krizi, zvláště v tropech, neboť vypálení tropického pralesa pro potřeby pěstování palmy olejné znamená v úhrnu šestinásobek emisí CO2. Že v Austrálii, USA, Kanadě, ve Středomoří, na Sibiři a jinde v posledních letech shořelo obrovské množství lesů, a to vesměs přičiněním člověka? Nevěřte tomu a na časté žhářství zapomeňte! Loňské založení 27 obřích lesních požárů z toho Kanaďana jistě vymlátili při výslechu poté, co z onoho žhářství obvinil kanadskou vládu! Jinde to nebude lepší. Za ty obří lesní požáry může výlučně oteplování klimatu, které způsobuje stále větší sucho a vedro. A jak jistě víte, za takových podmínek se lesní požáry těžko hasí.
Ukázal nám to nedávný rekordní požár lesů Národního parku České Švýcarsko. Za velikého letního vedra a sucha tamní Správa oheň rozdělaný neukázněnými turisty využila k vypalování s cílem urychlit obnovu biodiverzity. Dařilo se to 36 hodin. Pak ale zafoukalo a oheň se jí vymkl z kontroly. Nevěřte pomluvám, že český stát byl s to na hašení poslat jen čtyři vrtulníky! A hlavně nevěřte, že tímto požárem byla způsobena velká ekologická katastrofa s negativním ovlivněním klimatu, že s lesem shořely i četné cenné, přísně chráněné ekosystémy a mimoprodukční funkce tamních lesů! Jako důkaz lživosti takových tvrzení uvádím otevřený dopis proti odvolání ředitele správy Národního parku České Švýcarsko, ke kterému se odhodlala churavějící ministryně životního prostředí, podepsaný šedesáti RNDr. všech pohlaví, převážně z jižních Čech, většinou s řadou titulů před i za. Škody způsobené oním velkým požárem prostě představují jen malou vadu na kráse.
Odlesňování krajiny znamená také její odvodňování a zásadní zhoršení malého oběhu vody. K odvodňování krajiny ale vede nejen odlesňování. Chceme více polí, tak odvodňujeme. Dělali to už naši předkové, podívejte se na dílo velkých českých rybníkářů na Třeboňsku! K tomu zlá rýnská koncepce z roku 1809 o potřebě technických úprav koryt vodních toků. Vodohospodáři byli pilní. Vrchol odvodňování přinesl socialismus. Postupující industrializace a jiná výstavba zabírá množství půdy, nejednou i lesní. Začíná vždy odvodněním příslušných pozemků. Zastavění pozemku vždy zničí také vodní poměry. Silniční doprava množství půdy také zabere a zničí. Svobodný občan chce hodně jezdit a pokud možno autem, ať už to přírodu, životní prostředí a klima stojí, co stojí! Proto stavějme dálnice, i kdyby se měli ochránci přírody po… a republika zbankrotovat! Odvodňuje i zemědělská velkovýroba. Rozorejme, co se zorat dá i nedá! Stavějme co nejvíc na březích vodních toků! Půda je tam levnější, tak ušetříme. Že může přijít velká povodeň? Případné jí způsobené škody jistě tak či onak uhradí společnost! Zdůvodníme tím další odvodňování sídelní krajiny a tím i k vysoušení ovzduší příslušných sídel. Pokud povodeň provede bezplatnou revitalizaci koryta vodního toku, musíme jej opět technicky upravit a takové opatření vydat za opatření na ochranu před povodněmi. Jasné? Také neváhejte hojně zavlažovat! Čím je vody větší nedostatek, tím víc zavlažujte! Nevadí, že v korytě Labe v Děčíně teče jen čůrek vody. Pěstujte na zavlažování náročné plodiny, jako je bavlník. Že ze čtvrtého největšího jezera na světě, Aralského moře, jehož plocha ještě v 60. letech dosahovala 66 458 km², tj. byla jen o trochu menší než plocha České republiky, zbyly zbytky a velkou část jeho plochy dnes pokrývá žhavá poušť Aralkum, takže se klima ještě více oteplilo? No, řekneme: »Primitivové!« Taky chtěli konzumovat. Že tím ale také přispívají k oteplování klimatu, netvrďte ani v nejčernějším snu! Takových vysušených, byť poněkud menších jezer a řek na světě máme…
Zvětšování velikosti polí. Že ty naše socialistické lány o velikosti často 100-120 hektarů jsou příliš veliké, takže usnadňují degradaci orné půdy, její vodní a větrnou erozi a další negativa, o hutnění v důsledku používání těžké zemědělské mechanizace nemluvě? Že jsme vybili dvě třetiny dobytka, takže nemáme statková hnojiva k udržování úrodnosti půdy? Svou velkou zemědělskou transformaci si nenecháme od žádného nactiutrhače pomlouvat a basta fidli! Ano, kritizovali jsme moderní Zetory, že hutní půdu. Po převratu jsme jejich výrobce zprivatizovali, on výrobu Zetorů drasticky omezil a zavedl dovoz svých traktorů, ještě těžších, ještě více půdu hutnících. Prý pokrok. Jen ta půda poté vodu vsakuje ještě hůř! Nevěřte, že je třeba velké lány rozdělovat lesními pásy na velikost do 30 hektarů. Prý 5-10 metrů šířky takových lesních pásů stačí ke zmírnění negativních ekologických a klimatických jevů, přinášených našimi velkými lány. Věřte, že správný postup podle byrokratů z Bruselu žádá žádné hnojení, vybít i zbylá stáda dobytka (dobytek, stejně jako lidé, produkuje metan a pouští ho do ovzduší) a nechat část orné půdy ležet ladem! Že v pražských podmínkách za jeden rok takové praxe je lebeda na poli vyšší než mých metr devadesát? Že pan byrokrat nepozná krávu od býka? Nevadí! Žrát prý můžeme i cvrčky, oni nás k tomu donutí. Že obsahují zdraví škodlivé látky, že neprodukují pro půdu tolik potřebný hnůj a že jsou jako potravina energeticky desetkrát náročnější než srovnatelné hovězí, a že také náklady na produkci cvrčků jsou desetkrát vyšší, jsou jen malé vady na kráse. Že v USA, Kanadě, Argentině, na Ukrajině či v Rusku mají lány ještě o řád větší než my? Přece si nebudete brát příklad z Ruska! Jasné?
Komplexní energetická a emisní náročnost
Antropogenní emise skleníkových plynů, především CO2 a metanu, vznikají v rozhodující míře při těžbě a zejména při spalování fosilních paliv. Počítat komplexní energetickou a následně emisní náročnost je zbytečné, Brusel dodá tabulky, určené bůhvíjak. Že tam zcela chybí ropná paliva a že je tam řada jiných nesrovnalostí? Nevšímejte si toho! Pryč s fosilními palivy, v první řadě pryč s uhlím! Nahradíme je obnovitelnými zdroji energie, jejich využívání maximálně rozvineme.
Že počítáme jen emise CO2, vzniklé při bezprostředním spálení příslušného fosilního paliva? Nevadí! Hlavně že nám vyjde, že nejhorší pro klima je uhlí, protože na jednotku získané energie je provázeno nejvyššími emisemi CO2! Že by se k emisím ze spálení měly připočítat i emise metanu z těžby fosilních paliv, z jejich dopravy a zpracování? Proč? I když metan otepluje klima 25krát víc než CO2, do výpočtů ho nezahrneme! Že v přepočtu na energetický ekvivalent k uhlí bychom měli připočítat emise metanu při těžbě ve výši půl procenta a v případě ropy a zemního plynu 3-6 %, takže ropa a plyn vychází z hlediska dopadu na oteplování klimatu v úhrnu hůř než uhlí? Ne! Ty emise metanu jdou na vrub států tato paliva těžící a vyvážející, takže i když skleníkové plyny způsobují oteplování klimatu na Zemi nezávisle na místě emise, my budeme čistí a na dodavatele fosilních paliv si ukážeme prstem! Stejně jsou to kromě Amíků totalitáři, takže v zájmu naší prosperity jim ta ložiska fosilních paliv svobodně demokraticky vydrancujeme. Když to nepůjde po dobrém, tak třeba i za cenu války! Nejen Iráčané a Libyjci mohou vyprávět.
Rusofobie je svatá. Proto v zájmu něčích velkých kšeftů vznikl velký plán na náhradu kvalitního ruského zemního plynu, dopravovaného do Evropy šetrně plynovody, nekvalitním zkapalněným zemním plynem LNG, dopravovaným tankery. Že se při zkapalňování zemního plynu a jeho zpětné konverzi na plyn spotřebuje 8,66 % energie v něm obsažené? Od takových drobností budeme vědecky abstrahovat!
Nenechte se zviklat zprávami, že nad regiony těžby ropy a zemního plynu klasické i z břidlic se vznáší oblaka metanu a že nad regiony velkých elektráren a tepláren na fosilní paliva a nad regiony ukrajinských a jiných bojišť jsou zvýšené koncentrace oxidu uhličitého. Holt také válka přináší jisté vedlejší škody, a tak ať vás ani nenapadne pokoušet se válečné emise spočítat. Green Deal si ani tímto rozvracet nenecháme!
Obnovitelné zdroje paliv a energie
Ano, nahradíme fosilní paliva obnovitelnými zdroji paliv a energie (OZE). Podporuje to široká veřejnost, alespoň podle průzkumů veřejného mínění. Podporu OZE vyslovilo plných 80 % dotázaných! Bohužel se našel i drzoun, který dotazujícího někam poslal s tím, že vzhledem k rozdílným vlastnostem základních druhů paliv a energie z OZ je otázka: »Podporujete využívání OZE?« nesmyslná! Není nesmyslná, je geniální! Na takovou otázku odpovědi nejlépe potvrzují správnost našeho velkého úsilí o co nejvíc elektřiny a tepla z OZE!
Biomasa a bionafta, i kdyby nebylo co jíst
Nechceme více slyšet, že spalováním biomasy prohlubujeme hlad ve světě a stimulujeme kácení dalších tropických deštných pralesů, plic planety Země, a že tak zvyšuje emise CO2 a zhoršuje klima na Zemi! Nevadí, že kukuřice (třetina na biolíh) je nejerozivnější plodina a že řepka olejka (třetina na bionaftu) vyžaduje za sezonu 10-13 chemických postřiků proti škůdcům a chorobám, takže se tím decimuje biota. Nevadí, že když vybijeme dobytek, nebudeme mít čím hnojit pole a ta přestanou rodit. Potraviny dovezeme! Na otázky mizerné kvality dovážených potravin a bude-li vůbec odkud potraviny dovést, zásadně neodpovídáme!
Vodní díla všude
Už dost těch keců, že vodní elektrárny máme v Česku všude, kde to mělo jakž tak smysl, resp. rezervy pro jejich další budování nejsou. Už dost těch keců, že vodní elektrárna vyžaduje vodní dílo, které zaplaví určité území a zničí v něm půdu, biotu i vodní poměry! Kam bychom přišli, kdybychom je měli před schválením jejich výstavby řádně posuzovat z hlediska jejich možných negativních vlivů na životní prostředí!
Větrníky, kam se podíváš
Už dost těch keců, že se na výstavbu větrné elektrárny spotřebuje pětkrát tolik oceli a dvakrát tolik betonu, než na elektrárnu na fosilní paliva, vyrábějící srovnatelné množství elektřiny, takže není jisté, zda je vůbec klimaticky šetrnější ve srovnání s elektrárnami na fosilní paliva. Už dost těch keců, že listy věrných elektráren se vyrábí ze vzácných dřev tropických stromů, takže jsou příčinou jejich kácení. Už dost těch keců, že větrná elektrárna nevydrží ani těch deklarovaných dvacet let, trpí námrazou, občas i ohněm a že v lokalitách se slabou a střední větrností národohospodářsky vychází značně ztrátově. Sice opravdu někdy fouká a někdy ne, což rozvrací elektrizační sít, ale my ty výkyvy nějak vyregulujeme. Postavíme bateriová úložiště a v nejhorším i elektrárny na zemní plyn. Obojí jsou sice drahé a baterie mají navíc nedostatečnou kapacitu, ale to je jen malá vada na kráse. Němci své větrné elektrárny na pobřeží Severního moře regulují příkladně – na účet české a polské elektrizační soustavy. Jen díky umu našich elektrikářů nám dosud nezpůsobily obávaný blackout! Že je to drahé a nerentabilní? Pro nás ano. Pro ně ale určitě ne! Pomocí spekulačních emisních povolenek zregulujeme trh tak, aby jakákoliv elektřina z OZE vyšla zisková, byť by byla reálně sebeztrátovější. Však on to spotřebitel elektřiny z neobnovitelných zdrojů, které likvidujeme, zaplatí! Že nám jde do kytek průmysl, zemědělství i životní úroveň, je jen malá vada na kráse. Že nám končí poslední vysoká pec? Nevadí! Ono se dá na Rusa jít i s kosami. Co je ekologické, musí být i ekonomické a co je ekonomické, musí být i sociální. Nevěřte spisům nějakého Karla Marxe, že tomu tak vesměs nebývá, že se soukromokapitalistická ekonomika chová asociálně. Opravdu nemá smysl se zabývat takovými kravinami, že při průměrné české 20procentní větrnosti se těžko vyrovnáme větrným elektrárnám na pobřeží Severního moře s 80procentní větrností!
»Sluneční« tunel
O problémech s fotovoltaickými elektrárnami nechceme slyšet. Je pravda, že se na ně váže velký finanční tunel, úhrnně asi 600 miliard korun. Někdo mocný si potřeboval vydělat, takže nějakou tu chybu a velkou zlodějnu musíte omluvit! A že se tak stalo instalací na provoz technicko ekonomicky zjevně nezralých technologií, je jen malá vada na kráse! Víc už nechceme slyšet, že fotovoltaické panely byly vyrobeny v Číně technologií produkující množství emisí nejsilnějšího skleníkového plynu fluoridu uhlíku SF6, takže v úhrnu se emise skleníkových plynů na Zemi zvýšily, ač byl slibován opak!
Co se nehodí
Jaderné elektrárny jsou sice bez emisí, ale přesto jim patří jedno velké: »Fuj!« Také díky našim všemožným obstrukcím se stalo, že jsou v nich nejlepší Rusové a po nich Číňané, a jak jistě víte, co je z Ruska nebo z Číny, to smrdí na dálku! Stavět je s ruskou pomocí může jen zrádce Evropy Viktor Orbán v Maďarsku!
Fuj jsou i spalovny komunálního odpadu, přestože mají měrné emise skleníkových plynů asi 20krát nižší ve srovnání se skládkami, neohrožují veřejné zdraví ani podzemní vody a také tolik nesmrdí. Zdržet výstavbu závodu na energetické využívání odpadů v Chotíkově u Plzně o pět let považujeme za úspěch. Neúspěchem ale je, že se nám nepodařilo jeho výstavbě a zprovoznění zabránit!
Elektroauta
Od ropy a od plynu nám jistě pomůže elektromobilita. Musíme prodej nových aut na fosilní paliva co nejdříve zakázat, ten konzervativci tolik kritizovaný rok 2035 je hodně, hodně vzdálený. Musíme pokud možno znemožnit dodávky náhradních dílů pro ně. Nahradíme je elektromobily. Že jsou hodně drahé a že na ně málo kdo bude mít, nevadí. Dotace na nákup elektromobilů z Fondu obnovy Evropská komise váže jen na podnikatele, tedy ty bohaté, kteří si je mohou dovolit. Je to trochu asociální, ale nevadí. Horší je to s čínskou konkurencí. Na tu musíme nasadit vysoká ochranná cla! Že si to Číňané nenechají líbit? Budou si muset zvyknout! A nestrašte, že můžeme zkrachovat.
Vodík z Ukrajiny…
Od ropy a od plynu nám jistě pomůže vodík. Pravda, měl být dodáván z Ukrajiny a tam měl být vyráběn z uhlí, což zrovna moc ekologické není. Bohužel se tamní Rusové před deseti lety vzbouřili proti zákazu ruštiny, který byl v rámci demokratizace a evropeizace Ukrajiny přijat novou pučistickou vládou v Kyjevě, které jsme pomohli k moci. Na potvoru se vzbouřili zrovna v regionech hlavní těžby uhlí a potenciálních ložisek břidlicového plynu! Konečně, proto ta malá občanská a dnes už třetí rok i velká rusko americká válka na Ukrajině, značka až do zabití posledního Ukrajince!
Ano, vodík musí být zelený, vyráběný například elektrolýzou vody s využitím elektřiny z vodních, větrných či fotovoltaických elektráren. Že takové elektřiny je zoufalý nedostatek, zvláště v českých podmínkách, nestojí za řeč. Konečně, hromadná výroba zeleného vodíku nám vyřeší problémy s nerovnoměrnou výrobou elektřiny ve větrných a fotovoltaických elektrárnách! Že se vodík velmi obtížně skladuje, prakticky se nedá zkapalnit a že velmi rád vybuchuje? Kdo se bojí, nesmí do lesa, resp. sedat do vozidla s vodíkovým pohonem, i kdyby měl celý život sedět doma na zadku!
Ekologizace, i kdybychom ji neměli přežít
Že osobní auto váží asi tunu a elektromobil asi 1400 kilogramů, takže na svůj pohyb spotřebuje podstatně víc energie než automobil na fosilní paliva? Jak už jsme několikrát řekli, naši svatou klimaticko energetickou revoluci si nenecháme od nikoho rozvracet! Pokud výpočty dávají špatné výsledky, tím hůř pro ně! Ani fakt, že železniční doprava je energeticky a následně emisně asi pětkrát šetrnější než doprava silniční, nás neodvrátí od masivní podpory ekologizace silniční dopravy! Jasné?
A běda, třikrát běda všem, kteří dosud doma topí uhlím! Zdražíme jim ho natolik, že raději zmrznou! K tomu dáme mastné pokuty, byť nebudou mít peníze ani na topení, natož na ty pokuty! Ve jménu pravdy a lásky, ve jménu krvavých kšeftů a samozřejmě ve jménu Green Dealu! Do bruselské zadnice, pochodem vchod!
Že přichází zprávy, že letošní rok bude teplotně opět rekordní? Neviníme meteorology, kteří to měří, čert ví, jak. Vyvozujeme z toho jen jediné. Málo děláme Green Deal a ostatní jen předstírají klimatickou politiku. My je donutíme ke správnému chování, i kdyby to naše bílá civilizace neměla přežít!
Jan Zeman