Anička ze Šternberku se narodila krátce po půlnoci jako první v kraji i ČR

Prvním letošním novorozencem v Olomouckém kraji a České republice je holčička Anička, která se dnes osm minut po silvestrovské půlnoci narodila v porodnici nemocnice ve Šternberku na Olomoucku. Na svět přišla jen o minutu dříve než holčička Timea v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. Mezi prvními novorozenci v krajích převažují dívky, chlapečků je jen pět.

»Maminka porodila holčičku Aničku o váze 2700 gramů a 45 centimetrů. Na malou slečnu se doma v Jívové na Olomoucku už těší dvouletý bratříček,« řekl dnes mluvčí Nemocnice AGEL Šternberk Adam Knesl.

Timea narozená v Podolí váží 3,2 kilogramu a měří 49 centimetrů. Přišla na svět v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí devět minut po půlnoci. V ranních hodinách se narodily děti i v porodnici U Apolináře, ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a ve Fakultní nemocnici v Motole.

* Prvním letošním dítětem narozeným v jihočeských nemocnicích je Veronika Kopecká. Narodila se v jindřichohradecké nemocnici 13 minut po půlnoci. Váží 3200 gramů. Druhým letošním jihočeským miminkem je chlapec Samuel Stanislav, který se v 00.35 narodil v Českém Krumlově. Doma v Kaplici má dva sourozence.

* V první hodině po půlnoci přišli na svět ještě Natálie v Havířově a Matěj v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. Jde o první letošní děti v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Natálie se narodila 20 minut po půlnoci, váží 3230 gramů a měří 48 centimetrů. Prvním dítětem v krajské metropoli je rovněž holčička, která přišla na svět v 5.24 ve Fakultní nemocnici Ostrava a vážila 3270 gramů. První dítě v novém roce se narodilo už i v Městské nemocnici Ostrava, kde v 6.11 přišla na svět Martina, která vážila 2830 gramů a měřila 47 centimetrů.

»Matěj na svět přišel v 0.25 v porodnici Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně,« řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Do hodiny po půlnoci se narodily děti i v porodnicích ve Vsetíně a Uherském Hradišti. Ve Vsetínské nemocnici přišlo na svět první dítě letošního roku v 0.41. »Chlapeček Ramiel Ščuka měl po narození 2600 gramů. Maminka Tina je ze Vsetína,« uvedla mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

* Další čtyři z prvních letošních dětí v jednotlivých krajích se narodily mezi první a druhou hodinou ranní. Jihomoravskou »jedničkou« je Lukáš v bohunické porodnici v Brně, v Královéhradeckém kraji je to Sebastian v porodnici v Trutnově, ve Středočeském kraji Patricie v Mělníku a v Libereckém kraji Melanie v Nemocnici v Jablonci nad Nisou.

Prvním dítětem narozeným v roce 2023 na jihu Moravy se stal Lukáš, který se narodil ve Fakultní nemocnici Brno v bohunické porodnici. »Lukášek se narodil v 1.11, při narození vážil přesně čtyři kilogramy a měřil 51 centimetrů,« uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. »Prvním miminkem letošního roku v Královéhradeckém kraji je Sebastian narozený dnes v 1.14 v porodnici v Trutnově,« řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Sebastian při narození vážil 3,21 kilogramu a měřil 47 centimetrů. Rodina novorozence je z Dolní Branné na Trutnovsku. První holčička v kraji se narodila v 6.38 v porodnici v Jičíně. Štěpánka vážila 4,36 kilogramu a měřila 54 centimetrů. Její rodina je z Městce Králové na Nymbursku.

Ve středních Čechách se letos narodilo první dítě v nemocnici v Mělníku. Patricie přišla na svět v 1.33 a vážila 3750 gramů. Další děti se narodily v Mladé Boleslavi, ve Slaném a Kladně, šlo o chlapce. Další dívka přišla na svět v Hořovicích. Prvním miminkem roku 2023 narozeným v Libereckém kraji je malá Melanie. Stejně jako první dítě loňského roku, i ona přišla na svět v Nemocnici v Jablonci nad Nisou. »Narodila se v 1.49, holčička váží 3230 gramů, rodiče jsou ze Semil a je to jejich první děťátko,« řekla dnes mluvčí Nemocnice Jablonec Jana Válková.

* Krátce po 2.00 přišel na svět Josef v Chomutově, který je prvním letošním miminkem v Ústeckém kraji. Prvním letošním dítětem narozeným v nemocnicích na Vysočině je Adéla. Narodila se ve 2.45 v Havlíčkově Brodě. Emma narozená po 5.00 v porodnici Pardubické nemocnice »vyhrála« v Pardubickém kraji, Matyáš se jako první letošní dítě v Plzeňském kraji narodil po 6.00 v porodnici Mulačovy nemocnici v Plzni. Diana je první v Karlovarském kraji, v krajském městě přišla na svět před 9.30.

Některé kraje nebo i města, odkud první děti roku pocházejí, rodinám dávají finanční dary nebo upomínkové předměty. Loni se čtyři děti na Nový rok narodily minutu po půlnoci. Přišly na svět v Plzni, Jihlavě, Písku a Karlových Varech.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy