KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Zástupci hnutí ANO – předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová, předseda stínové vlády Karel Havlíček a člen sociálního výboru Sněmovny Aleš Juchelka dnes požádali prezidenta republiky Petra Pavla, aby zvážil svůj podpis pod vládním konsolidačním balíčkem. Schillerová nevyloučila, že v opačném případě podá hnutí podnět k Ústavnímu soudu.

Představitelé stínové vlády ANO se dnes sešli s hlavou státu primárně pro to, aby si vyměnili názory na důchodovou reformu, kterou v minulých dnech představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). »Nebylo to ale jen k změnám důchodového systému, bylo to z větší části o konsolidaci veřejných financí, o našich zásadních připomínkách ke konsolidačnímu balíčku,« řekl novinářům po schůzce Havlíček. Lídři stínové vlády představili Pavlovi své způsoby řešení konsolidace veřejných financí či připomínky k vládnímu plánu na úpravy důchodů.

Vláda si od konsolidačního balíčku slibuje zlepšení stavu státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 miliard korun. Senát návrh schválil 8. listopadu, pokud by Pavel chtěl balíček vetovat, má na to lhůtu 15 dní. ANO trvá na tom, že konsolidační, podle opozice čistě daňový balíček, poškodí českou ekonomiku. »To, co přichystala tato vláda, bude znamenat společně s takzvaným energetickým balíčkem podle ČNB propad HDP o mínus 1,4 procenta, podle České bankovní asociace propad o mínus jedno procento, takže zhruba 77 až 107 miliard bude chybět ekonomice, což samozřejmě bude mít dopad i na příjmy,« uvedla Schillerová. »Požádala jsem prezidenta, aby zvážil svůj podpis pod tímto balíčkem, je to špatně pro českou ekonomiku, občany i průmysl,« dodala.

K vetování balíčku už dříve vyzvalo Pavla také opoziční hnutí SPD. Pavel na dopis hnutí reagoval slovy, že vnímá výhrady k balíčku, ale i důvody, které vedly vládu k tomu, aby ho připravila. Veto žádal před dvěma týdny při schůzce s Pavlem i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Prezident by tak podle něj vyslal signál, že vnímá vážnost situace ve společnosti. Pavel podle Schillerové návrh ANO vyslechl. »Je logické, že nám své rozhodnutí nesdělil,« řekla exministryně financí.

Pokud se Pavel nerozhodne předpis vetovat, ANO se chce obrátit na Ústavní soud. »Debatujeme o tom s ústavními experty. Je téměř jisté, že bychom se na Ústavní soud obrátili,« uvedla Schillerová.

Nemůžeme stavět jenom na tom, že se prodlužuje věk dožití

Pokud jde o důchodovou reformu, Schillerová vypíchla dvě navrhované změny, a to prodloužení věku odchodu do důchodu nad hranici 65 let a to, že důchody budou v budoucnosti klesat zhruba asi o osm procent. »Nemůžeme stavět jenom na tom, že se prodlužuje věk dožití,« uvedla. Neexistují podle ní žádné analýzy, že se lidí dožijí tohoto věku ve zdraví.

Vadí ji také, že nejsou zatím koncipované náročné profese, kterých se pozdější odchod do důchodu nebude týkat. »My jsme průmyslová země a máme celou řadu profesí, kde to je nemožné,« vysvětlila Schillerová. Připomeňme, že Jurečka slíbil předložit výpis požadovaných profesí do konce roku.

Pokud se mají podle Schillerové do budoucna snižovat důchody, je potřeba se bavit o třetím pilíři, o tom, jakým způsobem přispívat na přilepšení k důchodům. »Je tady spousta lidí, kteří si nepřispívají na důchodové pojištění ne proto, že by nechtěli nebo byli nezodpovědní, ale proto, že nemohou, protože jim nestačí příjmy,« dodala Schillerová. Cestu vidí ve větší motivaci zaměstnavatelů přispívat zaměstnancům.

Schillerová kritizovala také plánované změny ve výchovném, které by se podle návrhu vyplácelo až od třetího dítěte. »Lidovecká strana vždycky tvrdila, že výchovné je její vlajkovou lodí, teď se výchovné pro první a druhé dítě snižuje,« uvedla.

Jurečkou předložena důchodová reforma, která však podle kritiků není žádnou reformou, ale jen parametrickou změnou, je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

  1. Válečný štváč Pavel podepíše cokoliv Fialovi a Rychetského Pětikoalici.

    Hnutí ANO v parlamentu pomohlo Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi schválit ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA.
    Pro okupační smlouvu hlasoval Babiš a Havlíček i Schillerová, která má vždycky plno keců proti Fialovi a Rychetského Pětikoalici, odteď jí nevěřím a nevěřím ani Babišovi a Havlíčkovi.
    ANO jsou od té doby pro mě parchanti, kteří si zaslouží jen opovržení za spolupráci s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a s Pavlem.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here