Babiš, případně Bašta. Vlastenecké strany mají jasno!

Pětikoalice má jasno. Jako své kandidáty označuje generála Petra Pavla, bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně Danuši Nerudovou a senátora Pavla Fischera. Ale co desatero nevládních, ve velké většině vlasteneckých stran? Koho by preferovaly na Pražském hradě opoziční a mimoparlamentní politické strany a hnutí? Náš webový deník sondoval u desítky větších či menších politických subjektů. Vévodí šéf hnutí ANO Andrej Babiš, těsně následovaný kandidátem SPD Jaroslavem Baštou.

ANO

Hnutí ANO sice disponuje nejsilnějším poslaneckým klubem ze všech, ale na počátku našeho výčtu je z úplně jiného důvodu – a to proto, že ctíme abecední pořádek. Původně se spekulovalo, že s ohledem na plánovanou »akci Antibabiš« ve druhém kole přímé volby dostane zelenou někdo jiný – šéfka klubu poslanců Alena Schillerová, bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček nebo exministr Martin Stropnický. Nakonec jde do klání o Hrad sám Andrej Babiš, navíc posílený čerstvým osvobozujícím rozsudkem v kauze Čapí hnízdo. »Velké šance si nedávám, ale jsem bojovník,« prohlásil koncem loňského roku při oznámení kandidatury Babiš. Zdá se, že v posledních dnech však jeho šance na zvolení stoupají, i když k »akci Antibabiš« samozřejmě dojde, a již nyní dochází…

Česká suverenita

Vedení České suverenity doporučilo svým členům, aby v prvním kole volili Andreje Babiše. »Není to volba srdcem. Andrej Babiš totiž není člověk, který by odpovídal programu České suverenity. Je to volba rozumem, protože nechceme dopustit, aby tady pětikoalice – a dneska už vlastně šestikoalice, protože SPD se chová jako její šestý člen – měla svou poslední figurku ve hře,« uvedla pro iportaL24.cz šéfka strany Jana Volfová. Přijatelný pro ni není ani kandidát SPD Jaroslav Bašta, protože nemá šanci na zvolení a předsedkyně České suverenity tipuje, že skončí po pětiprocentním ziskem v prvním kole. »Jestli tedy vyhraje někdo jiný než Babiš, tak to znamená, že koalice má i prezidenta a na 10 let, ne na pět, zablokuje možnosti jakékoli opozice, zvolí si své ústavní soudce, změní bankovní radu a provede to nejdůležitější, po čem prahne – z lidí udělá za 10 let jen otroky ve své zemi,« řekla Volfová a ještě použila příměr, o kterém sama prohlásila, že je přes čáru, ale »v podstatě odpovídá«. »Když Evropská unie řekne generálu Pavlovi nebo Čaputové-Nerudové, že má zabít deset lidí, tak jich zabije všech deset a ještě pět navíc. Pokud to řekne Babišovi, zabije tři, protože mu jde o dotace, a začne jednat, že by to mohlo stačit, kdyby zabil už jen další dva…«

ČSNS

Česká strana národně sociální, do jejíchž řad přecházejí i čelenové Strany práv občanů – Zemanovci, která k 31. 12. 2022 ukončila svoji činnost, preferuje pro první kolo nadcházejících voleb kandidáta SPD. »Zvažovali jsme podpořit paní Vitáskovou, ale ta se nakonec rozhodla nejít do voleb. Podpoříme tak Jaroslava Baštu, který je pro nás pro první kolo jediný akceptovatelný, i když stále platí, že kandidátů je hodně, ale že by byl mezi nimi vysloveně státník, to ne. Doba je asi už taková, že generuje zvláštní lidi,« uvedl šéf národních socialistů Michal Klusáček. Do druhého kola by tradiční vlastenecká strana zvažovala podporu Andreje Babiše. »Pokud bude varianta Pavel versus Babiš, je to jasné, protože pan Pavel není český, ale americký kandidát. A potom tam figuruje ještě paní Nerudová, což také není kandidátka, která by vzešla z lidu, ačkoli se tak navenek tváří. Kdo za ní ale stojí a kdo jí buduje PR, je nejasné,« připojil Klusáček.

ČSSD

Česká strana sociálně demokratická jako momentálně nejsilnější mimoparlamentní politická strana preferovala a aktivně podpořilakandidaturu Josefa Středuly, ten však z volby odstoupil a vyzval k volbě Danuše Nerudové. ČSSD však žádné konkrétní jméno doporučovat nehodlá a na rozdíl od většiny jiných stran a hnutí zaměřených proti vládě nemíní vydat výzvu svým voličům, aby šli volit někoho jiného než kandidáty spjaté s pětikoalicí. »My jsme preferovali pana Středulu jako zástupce levice a odborů. Tím, že odstoupil, nemáme svého kandidáta a ani se k tomu dále nebudeme vyjadřovat. Pro ČSSD to jeho rozhodnutím, které ale chápeme, padá,« konstatovala pro iportaL24.cz tisková mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Předseda ČSSD Michal Šmarda již počátkem týdne uvedl, že »prezidentská volba pro levici končí neúspěchem«.

DOMOV

Strana DOMOV, jejíž mnozí členové kandidovali v posledních sněmovních volbách za Volný Blok, doporučila volbu expremiéra Andreje Babiše. »Po zralé úvaze a zvážení aktuálních novinek jsme dospěli k závěru, že jedinou šancí na lepší život je volba toho nejmenšího zla, a tím je Andrej Babiš. Osobně jsem s ním zažil své, protože covidové restrikce, které probíhaly za Andreje Babiše, mi naprosto změnily život, přesto si uvědomuji, že jediný, kdo se může pětihlouposti postavit, je právě pan Babiš ,« uvedl předseda strany DOMOV David Tygr Ploc. »Chápu hořkost lidí, kteří mu nikdy nezapomenou, co nám prováděl, ale musíme se naučit přemýšlet jinak,« zmínil Ploc, jenž vyzývá, aby lidé nevolili »dvě globalistické loutky«, které budou bez překážek realizovat bruselské rozkazy.

KSČM

Komunistická strana Čech a Moravy na prosincovém zasedání Ústředního výboru v Praze doporučila svým voličům a sympatizantům, aby se prvního kola prezidentských voleb zúčastnili a aby volili někoho z těch, kdo jsou proti pravicové vládě. »Chtěli jsme mít vlastního kandidáta, ale to se bohužel nepodařilo, tak jsme vyzvali k volbě někoho z protivládního tábora. Neuvedli jsme ale žádná jména,« řekl pro iportaL24.cz místopředseda KSČM Milan Krajča. Uvedl, že stanovisko ÚV KSČM bylo schváleno v momentě, kdy se ještě nevědělo, že se voleb nezúčastní odborový předák Josef Středula ani prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Krajča předpokládá, že pro případné druhé kolo dá KSČM konkrétní doporučení. Jestli to bude rozhodnutí posvěcené výkonným či dokonce ústředním výborem strany, nechtěl předjímat. »Minimálně se sejdeme jako vedení strany a situaci vzniklou z prvního kola voleb prodiskutujeme,« dodal Krajča.

PRO

Strana PRO, jež byla jednou z nejaktivnějších sil loňských podzimních protivládních demonstrací, vydala stanovisko, v němž nedoporučila svým členům a sympatizantům volit žádného z osmi kandidátů. »Hlavně nedoporučujeme kandidáty podporované současnou vládní koalicí a spojené s politikou Evropské unie. Myslím tím hlavně pana Pavla a paní Nerudovou. U ostatních kandidátů je to na úvaze každého člena nebo sympatizanta,« řekl předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Pro iportaL24.cz přiznal, že stále rozmýšlí, zda a koho v prvním kole bude volit on sám. »Protože jsem říkal, že už nikdy nechci volit mezi menším a větším zlem. Pokud se budeme pořád dokola podřizovat a volit menší zlo, nikdy do budoucna jiná volba nebude. V prvním kole tedy nechci volit menší zlo, ve druhém už je to pak něco jiného, protože tam je omezený výběr,« dodal Rajchl a připojil, že svým postojem chce apelovat, aby mohli občané napříště volit nikoli mezi menším a větším zlem, ale mezi zlem a dobrem.

Rozumní

Předseda Rozumných Petr Hannig žádné doporučení spolustraníkům nedal. »Každý ať si volí, co chce,« uvedl na přímý dotaz Hannig a sám za sebe konstatoval, že bude volit v prvním kole prezidentské volby Jaroslava Baštu, a v případném druhém kole kohokoli, kdo půjde proti kandidátovi či kandidátce vládní koalice. Původně Rozumní preferovali šéfa ČMKOS Josefa Středulu. »Velmi mne zklamal postoj jediného levicového kandidáta Středuly, ani ne tím, že odstoupil, ale tím, že vyjádřil podporu snad nejpravicověji působící Danuši Nerudové. Ovšem podle známých, kteří chtěli Josefa Středulu volit, jeho doporučení neposlechnou a dají hlas Andreji Babišovi,« uvedl již dříve pro iportaL24.cz Hannig.

SPD

Šéf hnutí Tomio Okamura návrh na kandidaturu Jaroslava Bašty, přednesl již počátkem září celostátnímu grémiu hnutí, které někdejšího velvyslance v Rusku a na Ukrajině a nynějšího poslance, jednomyslně doporučilo. SPD podle Okamury »zvolilo za kandidáta člověka s obrovskou životní zkušeností v boji za svobodu a demokracii«. Kandidovat se však chystal i generál Hynek Blaško, zvolený do Evropského parlamentu právě za SPD, čímž vyvrcholil rozkol mezi europoslancem a Okamurovým hnutím. Navíc není jasno, jak se SPD zachová u druhého kola voleb, kam s velkou pravděpodobností Bašta nepostoupí. Současný rozkol mezi Okamurou a Babišem totiž připomíná hluboký vodní příkop. Šéf SPD ho vyvolal mj. výzvou, aby expremiér do nejvyšší ústavní funkce nekandidoval a hnutí ANO podpořilo právě Baštu.

Trikolora

Politická strana Trikolora vyslovila již koncem listopadu očekávané stanovisko, které zveřejnila i na svých internetových stránkách. Píše se v něm: »Trikolora dá v prezidentské volbě podporu poslanci Jaroslavu Baštovi, disidentovi, politickému vězni minulého režimu, signatáři Charty 77, bývalému ministrovi a velvyslanci České republiky na Ukrajině a v Rusku. Z nabídky, jež je k dispozici, nejlépe naplňuje tři výše zmiňované teze. Navíc je to kandidát, kterého nominovalo hnutí SPD, se kterým Trikolora v nedávno proběhlých komunálních volbách v řadě míst vytvořila úspěšné koalice.« Trikolora zároveň deklarovala, že v prvním ani ve druhém kole prezidentské volby nepodpoří žádného z kandidátů, kteří mají cokoli společného s vládní pětikoalicí, a totéž doporučuje všem svým členům a příznivcům.

Petr Kojzar

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Babiš považuje členství v EU i ve zločineckém Severoatlantickém paktu za “nezpochybnitelné”. Za viníka války na Ukrajině považuje “pouze Putina”. Atd. atd. Je prostě pevnou součástí trojjediného euroatlantického kandidáta. 🙁

  2. Ja volím Babiše už v prvním kole. Co kdyby se tam kvůli Bastovym hlasum a pitome politice Okamury nedostal…?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy