Babiš se obul do Fialy: »Zbláznil se!« »Je to patologický lhář!«

AKTUALIZOVÁNO

Poslanci dnes nedokončili schvalování kontroverzní novely umožňující Čechům v zahraničí možnost volit korespondenčně. Opozice slíbila, že se všemi demokratickými prostředky pokusí přijetí vládního návrhu zabrání. A šéf hnutí ANO Andrej Babiš se obul do premiéra Petra Fialy (ODS) a řekl, že se »zbláznil«.

Že bude dnes ve Sněmovně pořádně živo a dočkáme se řady silných výroků, bylo evidentní dávno dopředu. Hned na úvod však pořádně přitopil do kotle právě Babiš. Premiéra Fialu, který se z jednání omluvil, označil za »patologického lháře«.

Reagoval tak na Fialův rozhovor pro MF Dnes, kde premiér v hodnocení víkendových voleb uvedl, že opozice neposílila, jelikož vládní stany získaly v novém europarlamentu devět mandátů, zatímco opoziční jen osm. Tento součet sedí, pokud jde o uskupení zasedající v Poslanecké sněmovně (tedy ANO a SPD), ale navíc získaly po dvou křeslech koalice STAČILO! v čele s komunisty a Přísaha s Motoristy sobě.

»Pokud pan premiér tvrdí, že opozice v evropských volbách neposílila, pak by si měl odpočinout,« řekl Babiš. »Je úplně mimo. Je to patologický lhář. Mám obavy o jeho zdraví,« konstatoval Babiš.

O korespondenční volbě mluvila podrobněji jeho stranická kolegyně Alena Schillerová. Řekla, že vláda se nestará o hospodářství země a nápravu problémů, nýbrž jen o posílení svých šancí na znovuzvolení. »Neobávám se ale, že se vládě tato zoufalá snaha ovlivnit výsledek voleb ve svůj prospěch povede,« řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO.

Všeobecně se má za to, že krajané žijící v zahraničí volí hlavně strany, které jsou nyní zastoupené v pětikoalici. Dosud však musejí dojet na ambasádu nebo příslušný úřad, což ne každý z nich využívá. Korespondenční volba jim to má údajně usnadnit. Opozice však argumentuje tím, že je porušena Ústava tím, že volby nebudou přímé, rovné a tajné.

Porušení rovnosti souvisí s tím, že Češi žijící na území naší republiky volit korespondenčně nemohou. Tajnost a přímost volby je narušena tím, že se člověk neubere za plentu, kde rozhodne plně dle svého vlastního uvážení. Navíc hrozí riziko manipulace s hlasy. Ostatně předseda poslanců druhého opozičního hnutí SPD Radim Fiala dnes označil novelu za »pokus o atentát na Ústavu«.

Šéf SPD Tomio Okamura má v plánu vystoupit až v pátek, neboť dnes se účastní spolu se staronově zvoleným europoslancem Ivanem Davidem jednání se zástupci národně konzervativní frakce Identita a demokracie (ID), kam SPD spadá.

Řečníci, jimž vévodí zástupci opozice, se u mikrofonu střídali a jednání Poslanecké sněmovny zůstalo nedokončeno, pokračovat se bude pozítří. Zákony mohou poslanci schvalovat jen o středách a pátcích mezi devátou a čtvrnáctou hodinou.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy