Barcelona ve snaze snížit náklady na bydlení zakáže pronajímání bytů turistům

Barcelona, nejoblíbenější španělská prázdninová destinace, oznámila, že do roku 2028 zakáže pronajímání bytů turistům, což je nečekaně drastický krok, protože se snaží omezit prudce rostoucí náklady na bydlení a učinit město pro obyvatele obyvatelným.

Levicový starosta města Jaume Collboni prohlásil, že do listopadu 2028 Barcelona zruší licence na 10 101 bytů, které jsou v současnosti schváleny ke krátkodobému pronájmu.

»Čelíme tomu, co považujeme za největší problém Barcelony,« řekl Collboni na akci městské samosprávy. To znamená, že »od roku 2029«, pokud nedojde ke komplikacím, »turistické byty v dnešním pojetí z Barcelony zmizí«.

Boom krátkodobých pronájmů v Barceloně, nejnavštěvovanějším městě Španělska zahraničními turisty, způsobil, že někteří obyvatelé si nemohou dovolit byt poté, co nájemné za posledních 10 let vzrostlo o 68 % a náklady na koupi domu o 38 %, uvedl Collboni. Dodal, že přístup k bydlení se stal hnací silou nerovnosti, zejména pro mladé lidi.

Vlády jednotlivých zemí si libují v ekonomických přínosech cestovního ruchu – Španělsko patří mezi tři nejnavštěvovanější země světa -, ale vzhledem k tomu, že místní obyvatelé jsou v některých místech zdražováni, jsou gentrifikace a upřednostňování majitelů lukrativních turistických pronájmů stále aktuálnějším tématem v celé Evropě.

Místní vlády v minulém desetiletí vyhlásily omezení krátkodobých pronájmů na místech, jako jsou španělské Kanárské ostrovy, Lisabon a Berlín.

Španělská socialistická ministryně pro bydlení Isabel Rodriguezová uvedla, že rozhodnutí Barcelony podporuje. »Jde o to vyvinout veškeré potřebné úsilí, aby byl zaručen přístup k cenově dostupnému bydlení,« napsala na X.

Platforma Airbnb pro pronájem rekreačních objektů, která hostí značný počet barcelonských nabídek, na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

»Collboni dělá chybu, která povede k větší chudobě a nezaměstnanosti,« uvedla v prohlášení barcelonská asociace turistických apartmánů Apartur a dodala, že zákaz vyvolá nárůst nelegálních turistických apartmánů.

Z tohoto kroku mohou těžit hotely. Otevírání nových hotelů v nejoblíbenějších částech města zakázala krajně levicová strana, která Barceloně vládla v letech 2015-2023, ale Collboni naznačil, že by mohl toto omezení zmírnit.

»Těchto 10 000 bytů budou využívat obyvatelé města nebo půjdou na trh k pronájmu či prodeji,« uvedl Collboni k opatření.

Barcelonská samospráva ve svém prohlášení uvedla, že i po vstupu zákazu v platnost zachová svůj »silný« kontrolní režim, který má odhalit případné nelegální turistické byty.

V posledních letech nebyly ve městě povoleny žádné nové turistické byty. Místní vláda nařídila od roku 2016 uzavřít 9700 nelegálních turistických bytů a téměř 3 500 bytů bylo získáno zpět, aby mohly být využity jako primární bydlení pro místní obyvatele, uvedla.

To však nezabránilo tomu, aby se počet návštěvníků města, které je známé svou architekturou belle epoque, muzei a plážemi, nadále zvyšoval, zejména poté, co byla zrušena omezení cestování v rámci pandemie covid.

Několik místních sdružení svolalo na 6. července demonstraci s heslem: »Dost! Zastavme turistický ruch!« Shromáždění bude následovat po podobných demonstracích, které se v posledních měsících konaly v jiných španělských turistických centrech, jako jsou Kanárské ostrovy a Palma de Mallorca.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy