Home Domácí Během zimní dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a lehce sportovat

Během zimní dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a lehce sportovat

Skiareál Špindlerův Mlýn FOTO - ČTK/David Taneček

Téměř polovina (47 procent) Čechů plánuje zimní dovolenou v České republice. Nejčastěji (25 %) chtějí odpočívat a lehce sportovat, aktivní dovolenou se sportem plánuje 22 % lidí. Většinou se chtějí věnovat pěší turistice (57 %) a lehčím procházkám (56 %), 34 % respondentů se chystá na sjezdové lyžování, 27 % na běžky.

Češi chtějí letos zimní dovolenou strávit v ČR víc než loni, konkrétně o 4 p.b. Volné dny v tuzemsku během zimy v ČR neplánují ti, kteří preferují dovolenou v jiném období (50 %) nebo je k tomu vede nedostatek financí (36 %) či preferují pobyt v zahraničí (10 %). Vyplývá to z prosincového průzkumu Plány Čechů na zimní dovolenou z dílny Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

»Z našeho šetření také vyplývá, že 54 % Čechů plánuje navštívit vánoční trhy v místě bydliště a 27 % návštěvu spojí s cestováním po ČR. Na Kudy z nudy máme proto připravený například přehled adventních akcí na hradech a zámcích nebo předvánočních akcí ve městech UNESCO uvedl ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Jen desetina Čechů chce navštívit vánoční trhy v zahraničí. Obecně na zimní dovolené chtějí Češi stejně jako loni strávit celkem osm dní. Z tuzemských lokací zejména v Libereckém (25 %), Olomouckém (18 %) a Královéhradeckém kraji (17 %). Ubytovat se chtějí nejčastěji vpenzionu (40 %) nebo u známých či přátel (31 %).

»I přes obtížnou situaci s energiemi provozovatelé horských středisek v ČR by se šetření nemělo týkat přípravy sjezdovek ani provozu lanovek a vleků. Provozovatelé horských středisek se tak chystají nabídnout návštěvníkům služby a zážitky v rozsahu, na jaký jsou hosté zvyklí. Během předchozího víkendu fungovalo šest horských středisek a už následující sobotu, tedy 10. prosince, se chystá zahájit lyžařskou sezónu několik velkých skiareálů. Ke SkiResortu Černá hora-Pec se přidá například Špindlerův Mlýn nebo Dolní Morava. Počasí v polovině prosince slibuje sníh a mráz, takže kilometry otevřených sjezdovek na českých horách by měly rychle přibývat,« dodal ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Za zimní dovolenou Češi plánují utratit v průměru za osobu 6361 Kč. Nejvíc za ubytování (46 %) a stravu (17 %). Na kulturu, sport a památky mají lidé během zimní dovolené připraveno v průměru 817 Kč.

Celý průzkum je k dispozici zde.

(zmk)

GRAFIKA – CzechTourism