Home Zahraničí Berlín zažil masovou demonstraci proti vyzbrojování Kyjeva a za mírová jednání

Berlín zažil masovou demonstraci proti vyzbrojování Kyjeva a za mírová jednání

REPRO FOTO - You Tube

»Diplomacie, ne zbraně«, »Tohle není naše válka«, »Německé zbraně opět zabíjejí Rusy a Ukrajince«. Transparenty a plakáty s těmito a dalšími nápisy drželi dnes lidé u Braniborské brány v centru Berlína na demonstraci proti dodávkám zbraní Kyjevu, další eskalaci konfliktu a za brzké mírové rozhovory.

Demonstraci zorganizovaly Sahra Wagenknechtová, poslankyně německého Bundestagu za stranu Levice, a Alice Schwarzerová, známá německá novinářka a bojovnice za lidská práva. Podle odhadů se shromáždění zúčastnilo asi 25 000 lidí (policie uvedla 13 000). Navzdory sychravému počasí se Němci rozestavěli nejen u pódia postaveného u Braniborské brány, ale zaplnili i okolní ulice a park Tiergarten.

Wagenknechtová a Schwarzerová již dříve vydaly Manifest za mír, vyzývající německou vládu, aby se soustředila na diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině, nikoli na dodávky zbraní. Pod související peticí se do dneška sešlo více než 640 000 podpisů. Tento mírový manifest podpořilo i 69 významných německých osobností veřejného života – politiků, novinářů, herců, hudebníků, vědců a podnikatelů.

Wagenknechtová a Schwarzerová v dokumentu varují před světovou a jadernou válkou. Jsou přesvědčeny, že obyvatelé Ukrajiny si zaslouží solidaritu, ale pokud »budou boje pokračovat tímto způsobem, Ukrajina se brzy promění ve zničenou a zdevastovanou zemi«. »A mnoho lidí v celé Evropě se obává rozšíření války,« píše se v textu.

»My jako němečtí občané nemůžeme přímo ovlivnit USA, Rusko ani naše evropské sousedy, ale můžeme a musíme volat k odpovědnosti naši vládu a kancléře a připomínat mu jeho přísahu, že nedopustí, aby bylo německému lidu ublíženo,« uvádí se v dokumentu.

Berlínské úřady zakázaly na demonstraci vojenské uniformy, ruské a sovětské vlajky a použití písmene Z, které se stalo symbolem podpory ruské speciální operace na Ukrajině. Zákaz však některé aktivisty nezastavil. Protestovali proti dodávkám zbraní do Kyjeva a v rukou drželi ruské vlajky. Kromě toho bylo možné vidět i transparenty s nápisy »Žádné sankce proti Rusku!« a »Okamžitě zastavit kurz konfrontace s Ruskem«. Skupina aktivistů si na demonstraci přinesla dřevěnou maketu tanku, na níž jsou německý kancléř Olaf Scholz a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková mimo jiné srovnáváni s Adolfem Hitlerem.

Z pódia promluvil také bývalý poradce německé exkancléřky Angely Merkelové pro vojenskou politiku (ve funkci v letech 2005-21) brigádní generál ve výslužbě Erich Wade. Varoval před dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu. Podle Wadeho je posílání zbraní Kyjevu »čistý militarismus«. »Potřebujeme Rusko pro mír,« řekl. Shromáždění poté začalo skandovat »Přátelství, přátelství«.

(ici, TASS)

3 KOMENTÁŘE

  1. Po 2. světové válce bylo Německo rozděleno na 4 okupační zony -USA, Britanie, Francie, Sovětský svaz. Nyní je v Německu jen okupační armáda USA. Němci si mohou zvolit předsedu vlády ale musí ho schválit vláda nebo kongres USA T.zn že USA jmenují vládu Německa. Pokud členové vlády nebudou plnit rozkazy některých kapitalistů z USA, Britanie, Francie a dalších, mohou je Usáci odvolat a jmenovat vládu USA nad Německem. Tohle již DĚLNÍCI (průmysloví i zemědělští a ostatní ) , řidiči kamionů ví z Dělnických vzdělávacích spolků a z kurzů, které pro ně organizuje vedení odborů – píši to pro ty, kteří byly, během přednášek, na záchodě.

Comments are closed.