Home Zahraničí Berliner Zeitung: Západní sponzoři kvůli ztrátám při protiofenzivě »střízliví«

Berliner Zeitung: Západní sponzoři kvůli ztrátám při protiofenzivě »střízliví«

Tanky Leopard 2 při cvičné ukázce v německém Münsteru, 20. května 2019. FOTO - Xinhua/Shan Yuqi

Zničení západní vojenské techniky dodané Ukrajině ruskými ozbrojenými silami znamenalo pro západní země »vystřízlivění«, uvedl dnes německý list Berliner Zeitung.

Podle listu západní představitelé »vkládali velké naděje« do převahy, kterou měly dodávkami vojenské techniky poskytnout Kyjevu. Předpokládalo se, že bojová technika pomůže Ukrajině »dosáhnout kritických územních zisků«. Tři týdny po zahájení ukrajinské protiofenzívy je však nyní známo, že ruské síly zlikvidovaly »celou řadu tanků Leopard 2, což se pro Západ stalo dalším vystřízlivěním«.

Přitom ale rychlé a masivní ztráty západní vojenské techniky u ukrajinských ozbrojených sil »stály lidské životy a peníze«, poznamenal list. Například objem prostředků, které Německo poskytlo Ukrajině v rámci vojenské pomoci, se »od roku 2022 téměř zdvojnásobil« a letos dosáhl 5,4 miliardy eur. Berlín rovněž převzal další závazky na poskytnutí budoucí podpory Kyjevu ve výši 10,5 miliardy eur. Jedná se o »znatelný nárůst investic« do ukrajinského vojenského projektu ze strany Západu, uzavřel list.

Již dříve zástupci Bidenovy administrativy uvedli, že výsledky prvních dvou týdnů ukrajinské protiofenzívy považují za »vystřízlivění«. Ačkoli oficiálně Washington vyzývá k trpělivosti, pokud jde o výsledky ukrajinské ofenzívy, v soukromých rozhovorech vysocí američtí představitelé často vyjadřují znepokojení nad pomalým tempem postupu.

List Politico s odvoláním na své zdroje z washingtonské administrativy uvedl, že další pomoc Kyjevu bude záviset právě na úspěchu protiofenzívy.

(cik)

2 KOMENTÁŘE

  1. NATO už vůbec neskrývá, že připravuje válku proti Rusku.
    ČR jako účastník agresivního zločinného paktu NATO se na válku proti Rusku taky připravuje. Fiala a Rychetského Pětikoalice s ANO vyzbrojují ČR za naše peníze a bez ptaní se českých občanů, jestli s tím občané ČR souhlasí.
    Fiala a Rychetského Pětikoalice s ANO má na rukou krev Ukrajinců.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here