Home Domácí Beroun, město historie a kultury. Ale i nových staveb

Beroun, město historie a kultury. Ale i nových staveb

Symbolem Berouna posledních let jsou veřerníčkoví medvědi FOTO - archiv autora

Beroun postaví mateřskou školu se šesti třídami v oblasti Na Máchovně. Mezi parkem Třešňovka a golfovým areálem roste rozsáhlý vilový rezort s dvaadvaceti domy. Ale Beroun je také členem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Téměř hotový je i nový bytový dům Na Parkáně vedle zimního stadionu. Zde je všech 61 bytových jednotek už prodáno. Dohromady by mohlo v příštích pěti letech v Berouně vyrůst více než dva a půl tisíce bytových jednotek.

Palčivým bodem je školství, které s nárůstem obyvatel samozřejmě úzce souvisí. S rozšířením kapacity má pomoci stavba nové mateřinky Pod Máchovnou. »Město by během září mělo získat stavební povolení, projekt chce financovat z dotace,« informovala mluvčí městského úřadu Jitka Soukupová. Jaké budou náklady, radnice neuvedla.

Podle místostarosty Michala Mišiny (za ANO) půjde o multifunkční objekt, jehož třídy bude v případě potřeby možné přeměnit na prostory pro základní školu nebo na klubové zařízení pro děti. Kapacita nového zařízení podle něj pokryje počet míst v mateřských školách, který je potřeba pro rozvoj města.

»Stavební pozemek jsme získali již v minulém volebním období od developera celé lokality Na Máchovně a od té doby výstavbu připravujeme. Máme hotový projekt, podanou žádost o stavební povolení a finišujeme s dokumentací pro provádění stavby,« uvedl Mišina. Na podzim budou podle něj vypsány vhodné dotace, o něž se chce město ucházet.

Co se týče základních škol, míst pro nové děti má město dostatek. Na stole je ale plán stavby nové školy. Podle starostky Soni Chalupové (ODS) je zhruba 800 míst obsazeno dětmi z okolních obcí a v této souvislosti věc komplikuje historická spádovost Berouna, kdy se do místních škol hrnou především přespolní šesťáci. Letos to navíc bylo poprvé, kdy na šest z nich nezbylo místo. Problém se řeší čtyři roky, ale dohodu, která by mohla přinést i peníze do rozpočtu města, se s většinou obcí uzavřít nepodařilo.

V Berouně se nyní blíží k závěru rekonstrukce mateřské školy na Závodí za 45 milionů korun. Do dvou tříd ve zrekonstruované původní budově nastoupí děti začátkem října, nová přístavba se otevře o měsíc později. Výsledkem úprav má být podle radnice moderní školka pro 75 dětí se zázemím, odpovídající aktuálním předpisům a normám. Dosud byla kapacita 70 míst.

Historické město 2009

Městské hradby s cimbuřím, brány, měšťanské domy, křivolaké uličky i romantická zákoutí. Takové je centrum Berouna. Za jeho úspěšnou obnovu získal Beroun dokonce titul Historické město 2009. Centru dominuje nejen Husovo náměstí, ale i Pražská a Plzeňská brána. Projít jimi musí každý návštěvník, chce-li navštívit městskou památkovou zónu. Dominantou Husova náměstí je pseudobarokní radnice se zpodobenou nejznámější postavou místních pověstí skřítkem Klepáčkem. Pro berounské náměstí je charakteristická skupina měšťanských domů na jeho jižní straně. Domy se zachovalými kamennými klenutými sklepy, renesančními prvky a barokními štíty stojí na místě původních gotických domů. Historicky nejstarším doloženým a architektonicky nejcennějším z nich je Jenštejnský dům, kde sídlí Muzeum Českého krasu. Nejkrásnějším a zároveň i jediným pseudorenesančním domem v Berouně je Duslova vila, kde se nachází městská galerie. Ve městě stojí kostel sv. Jakuba, další kostel Zvěstování Panny Marie bývá často nazýván Zábranský, neboť byl postaven za branami města.

Druhá světová válka

U pobočné budovy městského úřadu na třídě Politických vězňů stojí pomník obětem 2. světové války. Je vysoký pět metrů a zobrazuje postavu ženy s dítětem, které drží v ruce lipovou ratolest. Autorem pomníku, který byl odhalen v květnu 1952, je sochař Jindřich Severa.

V areálu železniční stanice Beroun (momentálně v rekonstrukci) je pamětní deska padlých hrdinů, kteří se 8. srpna 1943 přímo zapojili do sabotáže vojenského charakteru na trati u Berouna. Byla to první akce s použitím výbušnin na železnici v Čechách. Účastníci a hlavní aktéři akce byli Prof. František Urban, Václav Sojka, Emil Kecek, Josef Tesař, František Lhoták a František Svoboda.

Zásadní úlohu však sehrál velmi nebezpečný konfident gestapa v řadách komunistické strany J. Fiala. Ten se postaral o likvidaci III. ilegálního vedení v Berouně v srpnu téhož roku. Díky tomu gestapo vědělo, že za touto sabotáží, i dalšími akcemi, jež na Podbrdsku následovaly, stojí partyzánská skupina komunisty Jaroslava Neliby.

Ten byl jedním z prvních organizátorů českého partyzánského hnutí a pronásledování Němců unikal až do poloviny listopadu 1943, kdy byl dopaden. Dlouhé týdny odolával mučení, než podlehl; jeho život vyhasl v pankrácké sekyrárně 13. prosince 1944. O rok dříve, 8. prosince 1943, gestapo dopadlo pětici odbojářů ze Stradonic – strůjců železniční sabotáže. Ti ještě tentýž měsíc stanuli tváří tvář popravčí četě v terezínské Malé pevnosti.

Duchovního strůjce sabotáže, profesora berounské obchodní akademie Františka Urbana, nacisté odvlekli do Terezína a poté do Německa. Smrt na něj čekala 28. září 1944 v neblaze proslulé věznici v Mnichově-Stadelheimu.

Plíživá a do vzletných slov balená snaha

Pětimetrový pomník i deska na nádraží se bohužel nevyhnuly pokusům o poničení. Evidentně někomu vadí připomínání 2. světové války. »Jsem proti překrucování dějin našeho národního, protinacistického a protifašistického odboje. Vadí mi také plíživá a do vzletných slov balená snaha přehodnotit výsledky druhé světové války. Na tyto snahy je třeba reagovat připomínáním si jednotlivých fází zápasu o naší samostatnost a svobodu a také zdůrazňováním role spojenců protihitlerovské koalice, kteří v tomto našem zápase sehráli rozhodující roli. Přičemž, oslabování či dokonce zamlčování zásadní roli Rudé armády k našemu osvobození od nacistické okupace k ničemu dobrému nepovede. Stejně tak zaměňovat příčinu za následek, jak jsme toho často svědkem, v případě odsunu Němců po válce je pro mne zcela nepřijatelné. Kontakty mezi lidmi a národy je třeba rozvíjet a podporovat, se sousedy zejména, ale s čistým stolem a na spravedlivém základě,« uvedl pro iportaL24.cz bývalý starosta a kandidát do zastupitelstva za Berounské patrioty Ivan Kůs.

A dvě perličky závěrem: v Berouně kandiduje SPOLEČNĚ PRO BEROUN – jsou to Starostové a nezávislí s podporou TOP 09 a KDU-ČSL. Chybí-li vám z podobně znějícího názvu vládní koalice ODS, je to tím, že strana se současnou starostkou kandiduje sama, kdežto společně chce být starostou i ředitel Charity Beroun Petr Horák, kterého navrhli STAN…

A další známé jméno, exstarosta a exministr kultury Jiří Besser je na posledním místě kandidátky Nezávislých Berouňáků.

(zmk)

FOTO – archiv autora

Předchozí článekCortina slaví šedesát let. Jeden z hlavních vývozních artiklů v Británii
Další článekZbytečné projevy premiéra

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here