Home Domácí Bez umyvadel a plotů se zvýší počet míst ve školách a školkách?...

Bez umyvadel a plotů se zvýší počet míst ve školách a školkách? Kdo šíří hysterii?

ILUSTRAČNÍ FOTO- pixabay

Některé školské spolky nesouhlasí s úpravami hygienických norem pro školy, jak je připravilo ministerstvo zdravotnictví na podnět poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS). Logicky to nejen ona sama, ale i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), vidí jinak.

»S textem nové hygienické vyhlášky zásadně nesouhlasím. Hygienická vyhláška by měla zůstat v současném znění, aby nevznikly dvoje standardy pro stávající školní budovy a školy nové. V případě rekonstrukcí lze požádat v odůvodněných případech o výjimku, ale nelze ze všech případných výjimek udělat plošné pravidlo pro všechny, jak se stalo v návrhu nové vyhlášky. To by v důsledku znamenalo zrušení skoro všech hygienických standardů. Namísto současných minimálních požadavků na školní budovy obsahuje nová vyhláška jen vágní formulace připomínající slohové cvičení. Důsledkem absence standardů bude, že nepůjde zkontrolovat, zda jsou dodržována alespoň minimální hygienická pravidla. Tato změna dělá z České republiky republiku banánovou… Myslím si, že je paní poslankyně Renáta Zajíčková (ODS) ohledně jí navržených změn ve střetu zájmů, protože její rodina vlastní soukromou školu,« uvedl prezident Pedagogické komory, z. s., Radek Sárközi.

Podle něj oproti současnému znění má být z vyhlášky podle Pracovního návrhu nové hygienické vyhlášky pro školy vypuštěna většina minimálních standardů, kterými se museli doposud řídit architekti při návrhu nových školních budov nebo rekonstrukcí. To je výrazný krok zpět. Nebude stanoven minimální počet metrů čtverečních na jednoho žáka v učebně. Ruší se povinnost mít ve školách oddělené toalety pro chlapce a dívky. Ruší se povinnost mít hygienickou kabinu pro dívky. Ruší se povinnost mít umyvadlo v učebně. Kromě uvedených pravidel pro stavby nových školních budov a rekonstrukce se ruší i další hygienické standardy, a to pro všechny školy…

Příklad standardů v současné příloze vyhlášky č. 410/2005 Sb., které byly bez náhrady zrušeny:

Příloha č. 1 k vyhlášce č. 410/2005 Sb.
Požadavky na hygienická zařízení
1. Počet hygienických zařízení ve školách a školských zařízeních se stanoví takto:
a) v předsíňkách záchodů 1 umyvadlo na 20 žáků,
b) 1 záchod na 20 dívek,
c) 1 pisoár na 20 chlapců,
d) 1 záchod na 80 chlapců,
e) 1 hygienická kabina na 80 dívek.

Mateřské školy by také nově nemusely být oploceny. V současné hygienické vyhlášce je stanoveno, že školní pozemek musí být oplocený. Nová vyhláška podle Zajíčkové uvádí, že plot kolem škol už nebude povinný ve všech případech. »Rozhodnutí, zda oplocení pozemku je žádoucí, bude na straně zřizovatelů, tedy představitelů obcí či krajů. Do funkcí je volí občané – předpokládám, že právě proto, že svou obec znají a dokáží školský objekt přizpůsobit potřebám místních rodičů a dětí. Z nové vyhlášky jsou proto odstraněny některé požadavky na bezpečnost a to především z toho důvodu, že ty jsou již řešeny ve školském zákoně a vyhláška má řešit pouze hygienické parametry. Jednoduše se odstraňují duplicity. Pokud jde o oplocení, právě to je věc bezpečnostní, ne hygienická,« uvedla mj. poslankyně:

Nejen poslankyni k této reakci vyprovokovala reportáž v TV Nova. Ozval se také první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN): »Vážně si opozice nebo kdokoliv jiný myslí, že zřizovatelé, ředitelé a ředitelky škol jsou nesvéprávní diletanti, kteří by připustili ohrožení bezpečnosti nebo zdraví žáků? Pojďme zjednodušit věci, které zjednodušit jdou, a spoléhat na zdravý rozum odpovědných lidí. Tahle vyhláška může leckde pomoct k dalším místům ve školách a školkách. Šířit kolem ní hysterii je nezodpovědné a trochu hloupé.«

Vyhláška je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Pokud se zákonodárci na její podobě shodnou, vejde v platnost už tento podzim.

(zmk)

4 KOMENTÁŘE

 1. Renáty Zajíčkové
  je majitelkou Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů a je ve střetu zájmů. Jak upozornil senátor Václav Láska, škola si od městské části Praha 5 pronajímá budovu, kde sídlí. Právní kancelář Havel & Partners, která k záležitosti vypracovala posudek, nicméně střet zájmů neshledala.
  V komunálních volbách v roce 2022 kandidovala do zastupitelstva Prahy 5 jako lídryně kandidátky subjektu „SPOLEČNĚ PRO PRAHU 5 (ODS, TOP 09)“.
  —-Kauza mateřská škola Kroupova :
  Jako starostce jí nevadilo, že dětem v mateřské škole je jídlo servírováno v pytlech na odpadky místo na talíři: „Já jsem přesvědčena, že se tady nepáchá žádné zlo na dětech. Starostce nevadila ani negativní zpráva z hygieny.
  —je to z wikipedie

 2. »Rozhodnutí, zda oplocení pozemku je žádoucí, bude na straně zřizovatelů, tedy představitelů obcí či krajů.
  —–
  POdle mne Zajíčková a její voliči sprostě lžou. Pokud bude škola nebo školka soukromá v majetku rodiny Zajíčkovy, nebudou mít představitelé obcí či krajů na SOUKROMOU školku nebo školu žádný vliv. Tady SOUKROMÁ osoba pro TRŽNÍ ZISK své rodiny, mění nebo vydává ZÁKON. Zajíčková chce ušetřit na ploše pro jedno dítě, na záchodech , umývadlech, rozvodech vody a to na úkor hygieny , tedy zdraví dětí – potom se může odvolávat na zákon který sama vyvolala.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here