Home Zahraničí Biden to »přepísk« a musí teď o NS lhát, vyplývá z nového Hershova...

Biden to »přepísk« a musí teď o NS lhát, vyplývá z nového Hershova článku

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Americký prezident Joe Biden učinil neuvážené rozhodnutí sabotovat plynovody Nord Stream 1 a 2 a nyní musí dál lhát. Uvedl to americký novinář Seymour Hersh ve svém dalším článku zveřejněném dnes na platformě Substack.

Biden podle něj oficiálně nepověřil americké zpravodajské služby, aby provedly seriózní vyšetřování výbuchů na plynovodech a ani to nemá v plánu. »Podle zdroje ze zpravodajských služeb tak prezident neučinil a neučiní. Proč? Protože zná odpověď,« napsal a dodal, že každý »seriózní vůdce« na Bidenově místě by nařídil zpravodajské vyšetřování takové situace.

Naproti tomu byly podle Hershe požádány CIA a německá rozvědka o přípravu alternativní verze sabotáže. »Zdroj blízký diplomatické rozvědce uvedl, že (…) určité jednotky CIA ve spolupráci s německou rozvědkou byly požádány, aby připravily (…) alternativní verzi sabotáže plynovodu Nord Stream 2,« napsal Hersh ve svém článku.

»Novináři New York Times pak byli informováni týmem expertů CIA na lži a propagandu, jejichž úkolem bylo ‚nakrmit‘ publikaci krycím příběhem a poskytnout ochranu prezidentovi, který učinil nerozumné rozhodnutí a nyní v této věci lže,« napsal Hersh.

New York Times, jak známo, citoval americké představitele, podle nichž mohla sabotáž plynovodů provést »proukrajinská skupina«, která jednala bez vědomí amerických úřadů. Hersh zase na základě svých zdrojů uvádí, že výbušná zařízení nastražili v červnu minulého roku pod rouškou cvičení Baltops potápěči amerického námořnictva za podpory norských specialistů. Podle Hershe bylo rozhodnutí o provedení operace přijato Bidenem po devíti měsících diskusí s představiteli národní bezpečnosti administrativy.

Scholz na kamufláži spolupracuje

Známý novinář také poukázal na to, že Biden a německý kancléř Olaf Scholz diskutovali o diverzi během březnové návštěvy německého politika ve Washingtonu. Podle něj měli spolu osmdesátiminutovou schůzku, které se většinou nezúčastnili ani asistenti. »Je třeba poznamenat, že kancléř Scholz (…) zřejmě od loňského podzimu podporoval administrativu (amerického prezidenta Joea) Bidena v utajování operace v Baltském moři,« napsal Hersh. Po schůzce začátkem březnanebyla zveřejněna žádná prohlášení ani písemné dohody obou vlád,poznamenává Hersh a dodává: »…ale zdroj s přístupem k diplomatickým záznamům mi sdělil, že jednali o odhalení (sabotáže) plynovodů.«

(ici, TASS)