Desítky politiků či státních zástupců se dnes rozloučily s dvojnásobnou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, jež zemřela minulé pondělí ve věku 76 let. Na pohřbu v pražských Strašnicích promluvil jako smuteční řečník exprezident a její dlouholetý přítel Miloš Zeman. Připomněl někdejší nejvyšší státní zástupkyni jako bojovnici proti zneužívání justice.
»Milá Maruško, měl jsem tě rád, vážil jsem si tě a bylo mi ctí s tebou spolupracovat. Věřím, že tvůj odkaz nikdy nebude zapomenut. Věřím, že česká justice bude synonymem slova ‚spravedlnost‘ a už nikdy nebude mafií,« připomněl Zeman proslulou větu jedné z nejznámějších českých právniček na téma »justiční mafie«.
Mezi smutečními řečníky byl i emeritní hejtman a přítel Benešové Michal Hašek, kterého navíc se zesnulou právničkou kromě profesního spojení pojilo i datum narození (17. duben). »Bylo to důstojné rozloučení skutečných přátel s Marií Benešovou. Marie, velké díky za vše a zůstáváš navždy v našich srdcích i vzpomínkách. Ještě jednou upřímnou soustrast zarmoucené rodině. Přiznávám, že mne dnešní obřad docela vzal,« napsal posléze na Facebooku Hašek.
Na pohřbu rovněž nechyběli ani expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, další bývalý předseda vláda Jiří Rusnok, šéfka poslanců ANO Alena Schillerová, europoslankyně Klára Dostálová, někdejší ministři Zemanovy vlády Miroslav Grégr a Petr Lachnit, předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová, místopředsedové ČSSD Jana Volfová a Pavel Havránek, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, předchůdce Benešové v úřadu ministra spravedlnosti Jan Kněžínek či bývalý mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
»Marie Benešová měla často větší odvahu než většina mužů kolem ní. Pokud byla předsvědčená o tom, že má pravdu, byla ochotná se za ní bít, a hlavně se bila za spravedlivou justici,« uvedla pro iportaL24.cz Volfová. »V mých očích to byla nesmírně férová a příjemná žena. Nikdo jiný nehájil nezávislost justice jako ona,« dodala Maláčová.
Benešovou vesměs uznávali i její političní oponenti. »Marie Benešová stála na druhém břehu politického spektra, přesto jsem ji vždy pokládal za ženu znalou, fundovanou a kompetentní v daném úřadu. Patřila k viditelným postavám naší justice i politiky. Čest její památce, její odchod je bezpochyby velkou ztrátou,« uvedl například místopředseda Trikolory Josef Sláma.
Po jmenování do čela resortu spravedlnosti v Babišově vládě nicméně Benešová čelila obrovskému tlaku v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo a byla jednou z hlavních postav, proti níž organizace Milion chvilek pořádala štědře dotované demonstrace. Sama politička pak uvedla, že ji nespravedlivé útoky, které upozorňovaly na to, že chce údajně přikrýt premérovu kauzu, poškodily profesně.
A po její smrti se objevily i hyenistické projevy. »Mařenka už nic nezařídí. Včera umřela. Měla-li i dobré stránky, netuším. Zato jsem na vlastní kůži poznal to špatné. Neměl jsem ji rád, přesto zůstávám v naději, že pár dobrých věcí by se přece jen našlo. Kdysi v ‚pravěku‘. Předtím, než potkala Miloše Zemana,« napsal v minulém týdnu například bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka, jinak dlouhodobý Zemanův kritik.
Kritizoval to mj. předseda PRO Jindřich Rajchl. »Ode dneška mám ve svém zápisníku novou jednotku hyenismu – je to 1 šarapatka. Jen tak mimochodem – měl jsem možnost se osobně setkat jak s ním, tak s Marií Benešovou. A mohu s klidným svědomím prohlásit, že věčně neúspěšný kandidát na cokoliv nesahá svou inteligencí a úrovní Marušce ani po kotníky. Co se týče lidskosti, tak jej paní Marie převyšovala o několik světelných let,« napsal v minulém týdnu Rajchl.
(pk)
FOTO – iportaL24.cz a Facebook
R.I.P.
Čest její památce!
Šarapatka je fakt hyena hyenovitá. Je mi z něj na zvracení. Ale ono se mu to vrátí…