Home Zahraničí Bolton: Bidenova politika jen oddaluje porážku Ukrajiny

Bolton: Bidenova politika jen oddaluje porážku Ukrajiny

Robert Bolton FOTO - CRI

Politika administrativy amerického prezidenta Joea Bidena ve vztahu k Ukrajině pouze odkládá porážku Kyjeva, napsal bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton v článku zveřejněném na webu The Wall Street Journal.

Podle Boltona »ofenzivní neúspěchy Ukrajiny a obranné úspěchy Ruska mají společnou příčinu: pomalé, ochabující a nestrategické poskytování vojenské pomoci ze strany Západu. Seriózní debaty o tom, zda dodat ten či onen zbraňový systém, neustálý strach, že Rusko přejde do války proti Severoatlantické alianci, a občasné kremelské jaderné šavlovačky vnesly do západních hlavních měst ochromující opatrnost. Ačkoli se Velká Británie pod vedením Borise Johnsona nenechala odradit, zdálo se, že NATO není ochotno splnit svůj závazek obnovit plnou suverenitu a územní celistvost Ukrajiny.«

»Tato váhavost je výsledkem úspěšného odstrašování ze strany Kremlu, nikoliv americké strategické nutnosti,« poznamenal. »Neschopnost Ukrajinců dosáhnout významných pokroků zdaleka není nevyhnutelná, ale je přirozeným důsledkem americké strategie, jejímž cílem je pouze odvrátit ruské dobytí,« uvedl.

Pokud jde o sankce, Bolton se domnívá, že »Západ – zejména Washington – musí také radikálně přehodnotit politiku sankcí. Teorie o omezení cen ruské ropy selhaly a západní sankce obecně zůstávají dílčí a značně nedotažené. Tyto nedostatky se neomezují pouze na konflikt na Ukrajině a měly by přimět NATO, aby institucionálně přehodnotilo způsob, jakým provádí jejich vymáhání. Vyhlašování sankcí je skvělé PR, ale jejich prosazování je obtížné, zdlouhavé a nutně se provádí tajně, kde je to možné. USA a jejich spojenci potřebují rozsáhlou revizi a modernizaci našich nástrojů, postupů a personálu pro prosazování sankcí.«

Podle ruského ministerstva obrany ukrajinská armáda od 4. června podniká bezvýsledné útočné pokusy. Podle ministerstva přišly ozbrojené síly Ukrajiny za dva měsíce o přibližně 43 000 příslušníků a 5000 zbraní, včetně 26 letadel a 25 tanků Leopard.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here