Home Domácí Bookmakeři: Favoritem prvního kola je Babiš, druhého však Pavel

Bookmakeři: Favoritem prvního kola je Babiš, druhého však Pavel

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je favoritem prvního kola přímé prezidentské volby, jež se uskuteční o druhém lednovém víkendu. Soudí tak nejen politologové, ale i bookmakeři sázkové kanceláře Fortuna, kteří na bývalého premiéra vypsali nejnižší kurzy. Pro druhé kolo už se však karta obrací – Babiš je považován za outsidera.

Už když expremiér na konci října oznámil, že kandidátem hnutí ANO bude právě on sám, nechal se zároveň slyšet, že si příliš šancí nedává. »Ale jsem velký bojovník a udělám vše pro to, abych lidi přesvědčil, že jsem dobrý kandidát na prezidenta,« dodal.

Jeho rozhodnutí bylo překvapivé, protože právě druhé kolo může být pro Babiše problémem, jelikož reálně hrozí, že zvítězí varianta »Antibabiš«. Proto původně padala jiná jména nominantů nejsilnějšího politického subjektu součanosti: šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, bývalý předseda dolní komory Radek Vondráček nebo exministr Martin Stropnický. Nakonec však jde do voleb sám Babiš a v prvním kole by – dle bookmakerů Fortuny – měl získat největší počet hlasů a stát se tak jeho vítězem.

Aktuálně činí kurz na jeho výhru 1,60:1. Druhý je v tomto ohledu generál v. v. Petr Pavel (3,50:1), na třetí místo bookmakeři zařadili někdejší rektorku Mendelovy Univerzity v Brně Danuši Nerudovou (6,25:1). Pak už následuje velký číselný odstup: na výhru senátora Pavla Fischera v prvním kole si můžete vsadit v kurzu 75:1, na odborového předáka Josefa Středulu v kurzu 120:1 a na dalšího senátora Marka Hilšera, který se stejně jako Fischer účastnil přímé prezidentské volby již před pěti lety, pak v kurzu 125:1. Další tři kandidáti jsou považování za absolutní outsidery: na poslance hnutí SPD Jaroslava Baštu je Fortunou vypsán kurz 325:1, na bývalého rektora pražské Univerzity Karlovy Tomáše Zimu 400:1 a na nejpřekvapivější kandidátku, prezidentku České asociace povinných Denisu Rohanovou, dokonce 1000:1.

Sázet lze pro první kolo například i na to, kdo postoupí do toho druhého, či kdo se umístí na prvním až pátém místě. Stejně jako na to, který kandidát naopak vítězem nebude. Například Andrej Babiš má v tomto případě kurz 2,19:1, Petr Pavel 1,26:1 a Danuše Nerudová 1,09:1.

Odlišná situace ale nastává v kole druhém, které čtrnáct dnů nato rozhodne o nástupci Miloše Zemana na Pražském hradě definitivně. Tam bookmakeři favorizují Pavla s kurzem 2,30:1, přičemž Babiš a Nerudová jsou na tom zhruba stejně (3,15:1 resp. 3,25:1). Jinak další pořadí kopíruje kurzy z prvního kola: Pavel Fischer (40:1), Josef Středula (50:1), Marek Hilšer (55:1), Jaroslav Bašta (210:1), Tomáš Zima (550:1) a Denisa Rohanová (900:1).

Vsadit si lze rovněž na to, zda novou hlavou státu bude muž, nebo žena. Favorizováno je »silnější pohlaví« v kurzu 1,30:1, v případě vítězství jedné ze dvou kandidujících dam získá sázkař za jednu vsazenou korunu 3,20 Kč. Sázet lze i na to, jaká bude volební účast, a to pro obě kola.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, případné druhé o dva týdny později. Je evidentní, že do té doby se budou kurzy pohybovat i podle toho, jaká bude politická nálada v zemi či jak se jednotliví kandidáti představí v četných televizních či rozhlasových debatách. Promluvit do sázkařských cifer mohou přirozeně i odvolání vyřazených kandidátů k Nejvyššímu správnímu soudu.

Dosud jediným vítězem přímých voleb hlavy státu v České republice je Miloš Zeman, a to z let 2013 a 2018, jeho předchůdce Václava Havla a Václava Klause volili zákonodárci.

(pk)

FOTO – ČTK/Libor Hajský a FOTO – ČTK/Kateřina Šulová

Předchozí článekPřední světová média vyzývají Washington: Stáhněte obvinění proti Assangeovi!
Další článekVideo: Jemná krása Paláce prince Kunga, díl 2.

3 KOMENTÁŘE

Comments are closed.