Bramborová sklizeň na pokračování. Další čtvrté místo má v Paříži oštěpař Vadlejch

AKTUALIZOVÁNO

Je to pech! Pokračování smůly českých sportovců na letních olympijských hrách v Paříži je tady. Zatímco čeští zemědělci si stěžují na dovoz nekvalitních potravin ze zahraničí, tuzemští sportovci si vezou do vlasti jednu »bramboru« za druhou. Míněna jsou samozřemjmě čtvrtá místa. Dnes další do sbírky přidal desátým nejlepším výkonem kariéry 88,50 metru oštěpařský mistr Evropy Jakub Vadlejch.

Což o to, pomyslným evropským šampionem je svěřenec věhlasného kouče Jana Železného i dnes. Olympijským šampionem je totiž pákistánský oštěpař Arshan Nadeem, který jinak v sezoně šetří starty, když ve druhé sérii výkonem 92,97 překonal olympijský rekord. Dnes o více než dva metry překonal dosud nejlepší výkon pod pěti kruhy v podání Nora Andrease Thorkildsena z Pekingu 2008 a posunul na šestou příčku historických světových tabulek.

A další pořadí? Znovu mimoevropské. Druhé místo bere obhájce zlata Neeraj Chopra z Indie za výkon 89,45 a třetí pak Anderson Peters z Grenady. Ten ve čtvrté sérii přehodil Vadlejcha o pouhé čtyři centimetry (88,54). Může být ještě větší pech?

»Zhodnotil bych to tak, že jsem podal skvělý výkon, ale pořadí je horší, než jsem samozřejmě chtěl. Netušil jsem, že za 88,50 nebude medaile. Nezahájil jsem úplně ideálně, ale postupně jsem přidával metry. Bojoval jsem až do konce, ale už se mi nepodařilo zareagovat na Petersův hod. Jednou jsem si to asi musel vybrat, že někdy ta medaile o pár centimetrů uteče mně. Myslím, že jsme viděli historicky nejkvalitnější olympijské finále. Před třemi lety jsem hodil o dva metry méně a bral stříbro. Šesté místo za 87,40. To je šílené,« zhodnotil soutěž na webu atletického svazu Vadlejch. 

Čtvrté místo a pozice nejlepšího Evropana v nejkvalitnějším olympijském finále historie se počítá, což o to, ale té smůly v podobě čtvrtých míst už je v Paříži ažaž.

Nevděčné, a hlavně nechtěné čtvrté místo už mají na svém kontě tenisové debly Macháč, Pavlásek a Nosková, Muchová, střelec Jiří Přívratský a kanoista Lukáš Rohan. Včera si navíc vyskákala páté místo tyčkařka Amálie Švábíková.

Ve stínu českého zklamání je potřeba říci, že v době, kdy se prali o cenné kovy oštěpaři, Američanka Sydney McLaughlinová-Levroneová zaběhla na trati 400 ketrů překážek světový rekord časem 50,37!

Zítra bude velmi žhavým želízkem na kilometru kanoista Martin Fuksa. Ten dnes s bratrem Petrem ve finálovém závodu deblkanoí na 500 metrů obsadil sedmou příčku. Od bronzových Španělů Joana Antoniho Morena a Diega Domíngueze je dělilo pouhých 65 setin sekundy. A zase jsme u té smůly! »Měli jsme na to, bylo to naše nejlepší společné vystoupení na velkých akcích,« shodli se Fuksové.

Martin už se nyní soustředí na svoji parádní trať, v níž platí za jednoho z hlavním favoritů. Je úřadujícím mistrem světa z Duisburgu, navíc kanoistickým světovým rekordmanem z roku 2018. Nejpve pojede semifinále, pak finále. »Uvidíme, co to s námi všemi udělá, ale beru to tak, že roky vozím medaile, tak by to snad mohlo vyjít i na olympiádě,« řekl Martin Fuksa.

Zajímavě se vyvíjí i soutěž moderních pětibojařek, kde byla Češka Veronika Novotná na úvod olympijského klání čtvrtou nejlepší šermířkou. Semifinále ji čeká v sobotu, finále pak v neděli. Zítra navíc budeme s napětím sledovat lezce Adama Ondru, který byl ve středečním semifinále kombinace třetí. »Pokud chci medaili, musím riskovat,« uvědomuje si český reprezentant. Tak budeme zítra znovu držet palce! Třeba bramborové prokletí skončí…

(koz)

FOTO – facebook.com/olympijskytym, atletika.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy