Home Zahraničí Brazílie vyhlásila stav nouze kvůli růstu cen, těsně před volbami tak vláda...

Brazílie vyhlásila stav nouze kvůli růstu cen, těsně před volbami tak vláda prosadila sociální výdaje

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Brazilský parlament vyhlásil do konce roku stav nouze kvůli mimořádnému a nepředvídatelnému růstu cen paliv, což vládě umožnilo prosadit balíček sociálních výdajů. Brazilský volební zákon totiž zakazuje prudké navýšení vládních útrat krátce před volbami, uvedla agentura EFE.

Balíček obsahuje zvýšení sociální podpory chudým rodinám či zavedení nových dávek pro taxikáře a řidiče nákladních vozů, kteří tvoří jádro příznivců prezidenta Jaira Bolsonara. Nová sociální opatření budou brazilskou státní pokladnu stát zhruba 7,6 miliardy eur (185 miliard korun).

Brazilský volební zákon zakazuje prudké navýšení vládních výdajů šest měsíců před volbami. Podle některých odborníků na ústavní právo parlament odsouhlasil vyhlášení nouzového stavu jen, aby vládě umožnil obejít volební zákon a prosadit balíček sociálních opatření.

Balíček počítá například se zvýšením o 50 procent dávek pro chudé rodiny či se zavedením nových příspěvků na pořízení plynových láhví, které chudší domácnosti používají například pro vaření. Vláda bude také smět snížit daně odváděné z pohonných hmot. Zavádí se rovněž nové příspěvky pro taxikáře a řidiče nákladních automobilů, kteří pracují jako živnostníci.

Sociální opatření nakonec podpořila drtivá většina parlamentu, a to včetně levicové Strany pracující (PT), jejíž zakladatel Luiz Inácio Lula da Silva je podle průzkumů favoritem říjnových prezidentských voleb. Poslanci za PT ale vyjádřili obavy, že se vláda pokusí zneužít stavu nouze, aby ovlivnila volební kampaň ve prospěch stávajícího prezident.

Podle politologa Paula Calmona je nový sociální balíček pokusem prezidenta Jaira Bolsonara si získat volební podporu chudších Brazilců. »Je to zoufalý čin tváří v tvář průzkumům,« domnívá se Calmon. Podle některých analytiků by větší vládní výdaje mohly vést k dalšímu růstu inflace, která v červnu dosáhla bezmála 12 procent.

Podle posledních průzkumů zveřejněných minulý týden má Lula nad stávajícím prezidentem stále pohodlný náskok. Sondáže přisuzují bývalému prezidentovi 45 preferencí a Bolsonarovi zhruba 30 procent hlasů. Podle některých dřívějších odhadů by Lula mohl uspět už v prvním kole, kdy je k zvolení nutná většina platných hlasů.

(čtk)