Home Zahraničí Brazilský soud zakázal nošení zbraní v metropoli při inauguraci prezidenta

Brazilský soud zakázal nošení zbraní v metropoli při inauguraci prezidenta

Luiz Inácio Lula da Silva FOTO – ČTK/imago stock&people/MAGO/Roberto Casimiro

Brazilský nejvyšší soud zakázal nošení legálně zaregistrovaných zbraní v hlavním městě po dobu inaugurace nového prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. Soudce Alexandre de Moraes tak vyhověl požadavku Lulova týmu, který se obává násilných protestů odpůrců zvolené hlavy státu, uvedla agentura EFE. Podle spolupracovníků příštího brazilského prezidenta, který převezme úřad v neděli, se tak zvýší bezpečnost během inaugurace.

Zákaz platí na území hlavního města Brasília do pondělí. Podle soudce de Moraese hrozí za jeho porušení zadržení policií. Výjimku ze zákazu mají členové bezpečnostních složek.

Lulův tým argumentoval aktivitami části stoupenců stávajícího prezidenta Jaira Bolsonara, kterého Lula porazil na konci října v prezidentských volbách. Bolsonarovi stoupenci blokovali po volbách silnice a pořádají shromáždění před vojenskými posádkami, kde vyzývají armádu k zásahu proti novému prezidentovi. O víkendu policisté nalezli výbušné zařízení nedaleko letiště v hlavním městě. Strůjce zařízení se podle policie přihlásil k příznivcům stávajícího prezidenta.

Bolsonarova vláda podporovala uvolnění podmínek pro získání povolení držet zbraň. Počet lidí, kteří mají toto oprávnění, se tak za poslední čtyři roky zvětšil šestkrát, uvedla agentura Reuters. Bolsonaro hájil svou politiku tím, že lidé s legálně drženou zbraní se mohou snadněji bránit proti zločincům a že ozbrojený lid má větší schopnost postavit se pokusům »vzít mu svobodu«.

Lulovy inaugurace se v neděli zúčastní podle informací jeho týmu řada světových politiků a hlav států, například německý prezident Frank-Walter Steinmeier či španělský král Felipe VI. V ulicích metropole budou oslavy, do kterých se podle odhadů zapojí až 300 000 lidí. Není jasné, zda se ceremonie zúčastní i končící prezident Bolsonaro, který otevřeně neuznal Lulovo vítězství a od voleb vystupuje na veřejnosti jen vzácně.

(čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.