Home Zahraničí Novými členy BRICS se stane šest zemí

Novými členy BRICS se stane šest zemí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZOVÁNO

Novými členy skupiny BRICS se stanou Argentina, Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Etiopská federativní demokratická republika, informoval ve čtvrtek zpravodaj brazilského zpravodajského portálu UOL s odvoláním na návrh závěrečného prohlášení summitu skupiny. To následně oficiálně potvrdil i Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

Podle reportéra patřil mezi hlavní kritéria výběru geografický faktor. Výběr byl proveden s cílem zachovat regionální rovnováhu uvnitř skupiny. Členství šesti nově přijatých zemí BRICS – Argentiny, Egypta, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Íránu a Etiopie – začne 1. ledna 2024, tedy od prvního dne ruského předsednictví.

Jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor již dříve uvedl, že vedoucí představitelé se nakonec dohodli na přijetí nových členů a schválili dokument, který upřesňuje zásady, požadavky a postup členství.

Podle jihoafrického hlavního prostředníka pro BRICS Anila Sooklala přitom BRICS nebude muset měnit svůj název – akronym pro současné členy Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. »Nemyslím si to, protože BRICS se etabloval jako globální značka,« řekl diplomat. »Každý zná BRICS.«

»Tento termín je celosvětově přijatelný a v žádné fázi našich diskusí na úrovni zástupců nebo ministrů zahraničí či vedoucích představitelů se nikdy neobjevila otázka změny názvu,« dodal. »Myslím, že BRICS nyní není jen o pěti zemích. Je to o všech, kteří jsou v rodině BRICS.«

Doplnil také, že skupina zemí BRICS neplýtvá energií na diskuse o geopolitickém soupeření s jinými skupinami, jako je například G7. »Neplýtváme energií na diskuse ve smyslu soupeření, protiváhy a tak dále. Protože o tom BRICS není,« řekl. »BRICS je o globálním jihu. Je to o reformě globální architektury a o práci na spravedlivějším globálním uspořádání,« dodal jihoafrický diplomat.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here