Home Zahraničí Britský premiér pohrozil přijetím zákona proti stávkám

Britský premiér pohrozil přijetím zákona proti stávkám

Stávkující železničáři s transparenty FOTO – ČTK/AP/Matt Dunham

Britský premiér Riski Sunak dnes v rozhovoru s deníkem Daily Mail pohrozil, že je příští rok připraven přijmout zákon na omezení stávek, aby »ochránil zdraví a živobytí« lidí. V Anglii je na dnešek ohlášena rozsáhlá stávka zdravotních sester, do konce roku se čekají i četné další stávky v různých oborech.

»Opravdu bych doufal, že odboroví předáci pochopí, že není správné způsobovat takové nesnáze a komplikace tolika lidem, zejména v době Vánoc,« řekl Sunak.

Vláda podle Sunaka při stanovování výše platů ve veřejném sektoru jednala »spravedlivě a rozumně« a v souladu s doporučeními odborníků. Vyzval odborové předáky, aby odvolaly ohlášené stávky.

Zdravotní sestry v Británii dnes poprvé od založení svých odborů vstoupí do stávky, která zasáhne již tak přetížené nemocnice. Británii v letošním roce postihla největší vlna protestních akcí za poslední desetiletí. Stávky ochromují železnici a poštovní služby a v posledních týdnech ohlásili stávky také třeba pracovníci záchranné služby, letištní personál, příslušníci pohraniční stráže, pracovníci na dálnicích, státní zaměstnanci, řidiči autobusů, hasiči či meteorologové. Tento měsíc se má v zemi stávkovat každý den a odhady odborů předpovídají, že v prosinci nebude kvůli stávkám odpracován více než jeden milion pracovních dní, což bude nejvyšší měsíční přerušení práce od července 1989, upozornila agentura Reuters.

Zaměstnanci v Británií stávkují za zlepšení mzdových a pracovních podmínek. Inflace v zemi v říjnu stoupla na 11,1 procenta, nejvýše za 41 let, a účty domácností za energie a vysoké ceny potravin snižují jejich příjmy a zhoršují životní úroveň. V říjnu nebylo kvůli stávkám odpracováno přibližně 417 000 pracovních dní, což byl nejvyšší počet za posledních deset let.

V úterý vstoupili do dvoudenní stávky železničáři v Anglii, což narušilo provoz vlaků v celé zemi. Zahájili tak měsíc stávek zaměstnanců ve veřejných službách. Odborový svaz železničářů, námořníků a dopravy svolal na tento týden dvě 48hodinové stávky, druhá začne v pátek.

Ve stávkách pokračují i zaměstnanci poštovní společnosti Royal Mail. Ve středu začala dvoudenní stávka zaměstnanců, kteří třídí a doručují balíky a dopisy. Další dvoudenní stávku chystají 23. a 24. prosince.

Stávka zdravotních sester a chystané stávky pohraničníků a řidičů sanitek způsobily, že vláda začala jednat o možné mobilizaci armády. Ta by v zimě zajišťovala životně důležité veřejné služby. Stávky také ohrožují obchody, hotely a restaurace, které se spoléhají na to, že předvánoční sezona zvýší jejich tržby.

(cik, čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.