Britští železničáři pokračují v boji, stávkujících přibývá

Kvůli špatným mzdovým a pracovním podmínkám dnes v Británii stávkuje přes 45 000 železničářů. Uzavřena je zhruba polovina britských tratí, funguje kolem 20 procent spojů, informoval zpravodajský server BBC. Stávku již dříve ohlásily odborové svazy RMT, TSSA a Unite, a to na dnešek a také na sobotu.

Nynější akce odborářů navazuje na sérii stávek, které se konaly ve třetím červnovém a posledním červencovém týdnu a byly označovány za největší takové akce britských odborů na dráze za posledních 30 let. V červenci se stávek účastnilo na 40 000 železničářů z odborových organizací RMT a TSSA, nyní je jich tedy ještě o pět tisíc víc.

Podle společnosti Network Rail, která vlastní většinu železniční sítě, se očekává, že dnes a v sobotu bude po celé zemi jezdit kolem 4300 spojů. To je zatím nejvyšší počet během série celostátních stávek odborů RMT.

Na některých místech, včetně měst Portsmouth, Swansea a Blackpool, nebudou vlaky jezdit vůbec. Ani na sever od skotského města Falkirku nebudou jezdit žádné spoje.

Dopravní služby budou také končit dříve. Například poslední vlak z Londýna do Edinburghu dnes odjede ve 14.00 místního času (15.00 SELČ), zatímco poslední vlak do Leedsu v 15.05 místního času (16.05 SELČ). Také ve dnech následujících po stávce budou vlaky vyjíždět později než obvykle.

Účinek stávky umocnilo zapojení pracovníků signalizační sítě Network Rail v celé Anglii, Walesu a Skotsku. Bez signalistů není možné provozovat vlaky a s dostupným nouzovým personálem jich může jezdit jen zlomek.

Dnešní stávky se účastní členové odborového svazu RMT u 14 provozovatelů vlaků, členové odborů TSSA u sedmi společností a členové svazu Unite u společnosti Network Rail.

Šéf společnosti Network Rail Andrew Haines označil jednání s odbory za »pomalé« a »bolestivé«. Uvedl, že naprosto chybí jasná představa o tom, co by bylo třeba udělat, aby tato stávka byla odvolána.

»K vyřešení tohoto sporu potřebujeme zvýšení mezd, které by odráželo růst životních nákladů, jenž velmi silně postihuje většinu lidí v této zemi,« řekl Luke Chester z odborové organizace TSSA. Dodal, že členové odborů potřebují jistotu zaměstnání. »Požadujeme od zaměstnavatelů záruky, že nebudou lidem trhat pracovní smlouvy a že nebudou měnit pracovní podmínky způsobem, který jsme viděli například u společnosti P&O,« uvedl.

V pátek provoz podzemních i nadzemních tras londýnského metra navíc omezí další stávka ohlášená odbory RMT kvůli jinému sporu o důchody a mzdy. Společnost Transport for London (TfL), která londýnské metro provozuje, případné pasažéry od použití metra v pátek odrazuje.

Odboráři zazlívají současný stav především konzervativní vládě končícího premiéra Borise Johnsona, protože ta zaměstnavatelům brání docílit dohody. Ministr dopravy Grant Shapps se místo seriózního jednání snažil proti stávkujícím postavit veřejnost tvrzením, že odboroví předáci chtějí »co nejvíce narušit každodenní životy milionů tvrdě pracujících lidí« a vláda upravila zákon, aby bylo pro zaměstnavatele snazší dočasně najmout agenturní pracovníky, a zmírnit tak dopady stávek ve svých odvětvích. Na nutnosti snížit efektivitu stávek se shodují, jak jinak, i dva konzervativní kandidáti na premiérských post, ministryně zahraničí Liz Trussová a bývalý ministr financí Rishi Sunak.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy