Home Prezidentské volby Bude nakonec v televizní debatě sám Andrej Babiš?

Bude nakonec v televizní debatě sám Andrej Babiš?

GRAFIKA - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Než v neděli do debaty v České televizi nečekaně dorazil Andrej Babiš, plno lidí si myslelo, že se bojí jít do přímého kontaktu s Petrem Pavlem. Nyní je situace taková, že oba kandidáti omezili kampaň. Pavel neodjel za voliči do Kolína a Příbrami kvůli nemoci, Babiš kvůli výhrůžkám zrušil dnešní výjezd do Hradce Králové a oznámil, že do druhého kola volby, které se uskuteční v pátek a sobotu, nepovede kontaktní kampaň.

Oba by se měli střetnout ve středu v debatách na serveru Novinky.cz a v televizi CNN Prima News. Na středeční odpoledne Pavlův tým oznámil tiskovou konferenci. Takže uvidíme, kdo dorazí…

V sobotu Babiš oznámil, že obdržel dopis s nábojem a urážkami určený jeho manželce Monice. Výhrůžky odsoudil Pavel i například premiér Petr Fiala (ODS). Babiše již o víkendu oba vyzvali, aby kampaň změnil. Dnes Babiš na tiskové konferenci řekl, že ráno dostal anonym, který mu v případě zvolení prezidentem hrozí smrtí.

»Politici dostávají výhrůžky, není to výjimečné, dostávám je i já. Je to bohužel dnes součást toho, co musí politik snést a unést,« řekl Fiala s tím, že vyhrožování nepovažuje za přijatelné. »Musíme všichni dělat všechno proto, abychom snížili napětí ve společnosti. Je potřeba to odsoudit, musí to udělat všichni politici a odsoudit jakékoli formy výhrůžek a násilí. Nepatří to nejen do politiky, ale vůbec do společnosti,« řekl premiér.

Věc nahlásil policii, která na Twitteru potvrdila, že se případem zabývá. Odpoledne Babiš na Twitteru uvedl, že požádal policii o dočasnou ochranu kvůli vystřelené nábojnici na parkovišti u Sokolovny v Průhonicích, kde pobývá.

»Pokud Andreji vyhrajete prezidentské volby, vezmu si flintu a vydám se na svůj poslední lov. Toho ‚raka‘ (rakovinu), co v sobě nosím, už stejně nepřemůžu, ale pořád se ještě mohu stát pro své syny hrdinou a svým vnoučatům zajistit lepší budoucnost. Buďto prohrajete, nebo zemřete, anebo odstupte, a tím si zachráníte nejen život, ale i čest,« citoval Babiš z dopisu.

Pavel vyzval Babiše ke zklidnění situace ve společnosti. Vyčítá mu to, že vlivem jeho kampaně dosáhl konflikt kritické hladiny. Chce po něm, aby stáhl všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války, omluvil se vojákům a veřejně slíbil neútočit a neeskalovat situaci v nadcházejících televizních debatách. Výzvu Pavel zveřejnil na Twitteru. Babiš považuje výzvu za nesmyslnou, na tiskové konferenci řekl, že vojáky vždy podporoval.

»Já se ohrazuju proti tvrzení o vojácích. Já jsem byl ten, který vojáky podporoval, navštívil jsem vícero posádek, navýšil jsem rozpočet (ministerstva obrany) ze 42 miliard až na 85 miliard, společně s vojáky jsme bojovali proti covidu,« reagoval Babiš. Uvedl, že ho mrzí, že Pavel místo odsouzení agresivního chování na mítincích dává do prostoru nesmyslné výzvy. »Naši voliči a členové neútočí, útočí podporovatelé pana Pavla,« dodal šéf hnutí ANO.

Pavel by podle expremiéra měl spíše odsoudit agresivní chování na mítincích. Ve videu, které dnes Babiš zveřejnil na Twitteru, kritizoval Pavlovy příznivce za narušování jeho setkání s voliči. Nejde podle něj o projev demokracie.

»Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,« uvedl Pavel.

PRO podporuje Babiše

V článku Vlastenecké strany volí Andreje Babiše. Překvapila jen ČSSD jsme slíbili stanovisko strany Právo Respekt Odbornost (PRO) k tomu, koho doporučí volit. Strana PRO vždy a se vší rozhodností bojovala proti všem krokům státní moci, které směřovaly proti národním zájmům České republiky a jejím občanům, proto podporuje zvolení Andreje Babiše prezidentem České republiky. »Základní podmínkou přežití demokracie je diskuse. Pokud zvolíme kandidáta, který slibuje až slepou podporu vládě České republiky, pak k diskusi nedojde a vyhraje jediná ideologie. To jsme tu už zažili. Proti Andreji Babišovi můžeme mít stovky výhrad, ale pokud dovolíme, aby soudce Ústavního soudu jmenoval favorit současné vlády, ztratíme naději na diskusi, na demokracii. Druhé kolo prezidentských voleb není volbou mezi větším a menším zlem. Je to volba mezi přijetím jediné ideologie, proti které se nebudeme schopni bránit, a malou nadějí, že tomu tak nebude. Proto jsme se jednohlasně shodli na tom, že v druhé kole prezidentských voleb podpoříme Andreje Babiše,« řekl předseda PRO Jindřich Rajchl.

Druhé kolo prezidentské volby přichází podle PRO v nesmírně těžké době. »Bezpečnost a svébytnost naší země je v důsledku kritické mezinárodní situace zásadním způsobem ohrožena. Na vnitřní hospodářskou situaci dopadají důsledky ekonomické krize, jež je způsobená neodborným řízením našeho státu, včetně zcela nekritického přejímání chybně stanovených cílů integrační a globalistické politiky. Jsme rovněž svědky postupující koncentrace moci zákonodárné, výkonné a v podobě očekávaných změn ve složení Ústavního soudu i nejvyšší moci soudní do rukou současné vládní pětikoalice. Zcela reálně tak hrozí, že dojde k trvalému narušení dělby moci a k celkovému vychýlení nezbytné rovnováhy pluralitního demokratického zřízení,« je uvedeno v prohlášení.

»Za této situace je proto naší lidskou a občanskou povinností odhlédnout od všech osobních sympatií a antipatií, od politických preferencí a zájmů a podpořit v druhém kole prezidentské volby toho kandidáta, který skýtá větší záruku toho, že bezpečnost, suverenita, prosperita a demokratický vývoj naší země zůstanou zachovány,« píše se v prohlášení.

(zmk)

Předchozí článekBývalá brazilská vláda čelí podezření ze zanedbání lékařské péče v Amazonii
Další článekPražská záchranná stanice pro zvířata se na rok a půl stěhuje do Ďáblic

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here