ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Realizace plánu na vytvoření mezinárodního plynárenského uzlu na tureckém území může začít ještě před koncem roku, sdělil zdroj z tureckých diplomatických kruhů.

»Mezi tureckým ministerstvem energetiky a Gazpromem bylo dosaženo dohody o odsouhlasení a podepsání cestovní mapy projektu, což umožní přistoupit ke konkrétním krokům pro jeho realizaci. K tomu by mohlo dojít do konce tohoto roku,« uvedl zdroj.

Ruský vicepremiér Alexander Novak a turecký ministr energetiky Alparslan Bayraktar jednali o vytvoření mezinárodního plynového uzlu na tureckém území během říjnového Ruského energetického týdne v Moskvě. Po jednání vyjádřili naději, že plán projektu bude podepsán v blízké budoucnosti.

Podle Necdeta Pamíra, předního tureckého energetického experta a bývalého člena vedení státní ropné společnosti TPAO, je příprava cestovní mapy počáteční fází projektu vytvoření uzlu v Thrákii, v evropské části Turecka, přičemž obecně je pro jeho realizaci třeba vyřešit některé problémy. »Zřízení hubu by bylo pro Turecko přínosem, může se odtud obchodovat s plynem pocházejícím z různých zemí, mohou se tvořit ceny plynu. Vše je skvělé, ale pro realizaci tohoto projektu je třeba vyřešit řadu problémů a příprava plánu je jen začátkem cesty, na které je třeba vytvořit ekonomickou, právní a technickou infrastrukturu,« řekl expert agentuře TASS.

Podle něj jde o liberalizaci turecké ekonomiky, přípravu legislativních aktů upravujících vznik a fungování energetického centra, rozšíření stávajícího systému plynovodů, pokud se projektu zúčastní další země.

»Existují plynovody ‚Turkish Stream‘ (dvě větve s kapacitou 15,75 miliardy metrů krychlových ročně) a ‚Blue Stream ‘ (kapacita 16 miliard metrů krychlových plynu), kterým se plyn čerpá přes Černé moře. Jedna z větví Turkish Streamu plně pokrývá potřeby Turecka, zatímco druhá je určena pro dodávky energie do Evropy. Stávající infrastruktura pro tento uzel není dostatečná. Je nutné vybudovat další plynovody,« uvedl.

Podle jeho názoru by se k tak velkým projektům, jako je vytvoření energetického uzlu, mělo přistupovat v dlouhodobé perspektivě. »Jedná se o dlouhodobé, nikoli krátkodobé věci. Pro začátek by měl být připraven plán, abychom měli představu o rozsahu projektu. Nemyslím si, že by se v této věci zatím seriózně pracovalo,« poznamenal Pamír.

Co je známo o projektu plynového uzlu v Turecku:

  • Myšlenka vytvoření plynového uzlu vznikla již 12. října 2022. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy prohlásil, že Rusko by mohlo do černomořského regionu převést ztracený objem tranzitu plynu, který dříve probíhal přes Nord Stream, a hlavní trasy dodávek ruského paliva do Evropy učinit přes Turecko, pokud o to budou mít evropské země zájem. Ruský prezident tehdy zdůraznil, že v takovém rozhodnutí je »ekonomická účelnost«, neboť úroveň bezpečnosti by byla mnohem vyšší. Turecko se k takové iniciativě postavilo kladně a uvedlo, že na jeho území existuje velká část infrastruktury pro vytvoření uzlu a centra pro obchod s plynem.

  • Plynárenský uzel předpokládá vytvoření elektronické obchodní platformy. Ta by se mohla stát místem pro stanovení konečné ceny tohoto druhu paliva pro evropské spotřebitele, což by vyloučilo politizaci této otázky.

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dřívě uvedl, že bude s Ruskem realizovat různé projekty dodávek energetických nosičů do Evropy a na světové trhy přes turecké území. Vytvářené energetické centrum zajistí pokrok nejen v otázce cen, ale také v oblasti dodávek energie. Díky němu se Turecko stane světovým energetickým centrem, pro které Ankara buduje potřebnou infrastrukturu a fyzická zařízení.

  • Turecko již vedlo rozhovory s potenciálními odběrateli plynu – Balkánem (Bulharskem, Makedonií a Rumunskem) a Evropou, stejně jako s dodavateli paliva – Ázerbájdžánem, Íránem a státy Perského zálivu.

  • Turecko by mohlo v rámci tohoto uzlu dodat na vývoz přibližně 40 miliard metrů krychlových zemního plynu.

  • Ankara považuje za nejvhodnější lokalitu pro umístění uzlu Thrákii na severozápadě republiky poblíž Istanbulu.

  • Turecko prý nebude uvalovat žádná omezení ani kontroly na transakce v uzlu, jehož prostřednictvím budou zavedeny tržní mechanismy pro prodej zemního plynu.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here