Home Zahraničí Bývalý ukrajinský prokurátor: Biden dal miliardu dolarů, abych nemohl vyšetřovat jeho syna

Bývalý ukrajinský prokurátor: Biden dal miliardu dolarů, abych nemohl vyšetřovat jeho syna

FOTO - Twitter

Bývalý ukrajinský generální prokurátor Viktor Šokin v rozhovoru s Brianem Kilmeadem z Fox News uvedl, že jeho vyhazov byl »případem korupce« v reakci na vyšetřování kauzy Burisma – do ní jsou údajně zapleteni americký prezident Joe Biden a jeho syn Hunter.

Šokin Během rozhovoru uvedl, že je jeho »pevným osobním přesvědčením«, že byl propuštěn, protože tehdejší viceprezident Biden a Hunter byli upláceni. Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko Šokina sesadil v roce 2016 kvůli Šokinově údajné korupci a tlaku ze strany americké vlády vedené Bidenem.

»Ve svých předchozích rozhovorech jsem opakovaně řekl, že mě Porošenko vyhodil na naléhání tehdejšího viceprezidenta Bidena, protože jsem vyšetřoval Burismu,« řekl Šokin v rozhovoru. »Porošenko chápal, a stejně tak i viceprezident Biden, že kdybych na vyšetřování Burismy nadále dohlížel, zjistili bychom fakta o korupčních aktivitách, kterých se dopouštěli. To se týkalo jak Huntera Bidena, tak Devona Archera a dalších,« uvedl Šokin a dodal, že se domnívá, že Joe i Hunter Bidenovi v souvislosti s případem přijímali úplatky, ačkoli důkazy pro toto obvinění neposkytl.

»Nechci se zabývat neprokázanými fakty, ale jsem pevně přesvědčen, že tomu tak bylo,« dodal. »Byli podplaceni. A skutečnost, že Joe Biden předal jednu miliardu dolarů z amerických peněz výměnou za mé odvolání, můj vyhazov – není to samo o sobě případem korupce?«

»Tato nepravdivá tvrzení jsou již léta vyvrácena a bez ohledu na to, kolik vysílacího času jim Fox věnuje, zůstanou nepravdivá,« reagoval mluvčí Bílého domu Ian Sams pro Fox News. »Fox dává platformu pro tyto lži bývalému ukrajinskému generálnímu prokurátorovi, jehož úřad jeho vlastní zástupce označil za ‚semeniště korupce‘, což vyvolalo požadavky na reformu nejen u tehdejšího viceprezidenta Bidena, ale také u amerických diplomatů, mezinárodních partnerů a republikánských senátorů, jako je Ron Johnson.«

Rok po odchodu z Bílého domu se Biden chlubil, jak osobně tlačil na Porošenka, aby Šokina propustil. Vysvětlil, že ukrajinským představitelům řekl, že pokud Šokin zůstane ve své funkci, USA zadrží až jednu miliardu dolarů z pomoci určené pro jejich zemi.

Během akce pořádané Radou pro zahraniční vztahy Biden v lednu 2018 poznamenal: »Řekl jsem: ‚Říkám vám, že tu miliardu dolarů nedostanete. Já odsud odcházím.‘ Podíval jsem se na ně a dodal: ‚Za šest hodin odcházím. Pokud nebude státní zástupce propuštěn, ty peníze nedostanete‘. No, ten hajzl, dostal padáka. A oni na jeho místo dosadili někoho, kdo byl v té době solidní.«

Šokin uvedl, že v době svého sesazení prověřoval společnost Burisma a jejího majitele Mykolu Zločevského. V únoru 2016, měsíc před Šokinovým vyhazovem, podal jeho úřad právní žádost o zabavení Zločevského majetku, včetně čtyř domů, dvou nemovitostí a sportovního vozu Rolls-Royce, uvedl tehdy deník Kyiv Post.

Bývalý generální prokurátor řekl televizi Fox News, že Burisma nezákonně vyráběla, prodávala a využívala dodávky zemního plynu.

Jeho vyšetřování probíhalo v době, kdy Hunter Biden působil v představenstvu společnosti Burisma. Hunter do firmy nastoupil v roce 2014 a odešel v roce 2019 poté, co mu vypršel mandát v představenstvu.

Hunterův bývalý obchodní partner Devon Archer, který rovněž působil v představenstvu společnosti Burisma, v červenci při uzavřeném slyšení ve sněmovním výboru pro dohled vypověděl, že pod tlakem Šokinova úřadu a dalších subjektů vyšetřujících Burismu se vedení společnosti obrátilo na Huntera s žádostí o pomoc. Archer řekl, že Hunter »zavolal do Washingtonu«, aby pomohl Šokina vyhodit.

»Svědectví Devona Archera potvrzuje, že Joe Biden lhal americkému lidu, když tvrdil, že o obchodních transakcích svého syna nic nevěděl a nebyl do nich zapojen,« řekl po Archerově svědectví předseda výboru pro dohled James Comer. »Joe Biden byl ‚značkou‘, kterou jeho syn prodával po celém světě, aby obohatil rodinu Bidenů.« »Z důkazů jasně vyplývá, že Hunter Biden byl do správní rady společnosti Burisma jmenován pouze kvůli svému příjmení a rodinné síti,« konstatoval Comer po zveřejnění zprávy pro Fox News Digital.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here