Home Zahraničí Čaputová se na Slovensku nebude ucházet o znovuzvolení. Byla obětována kvůli špatným...

Čaputová se na Slovensku nebude ucházet o znovuzvolení. Byla obětována kvůli špatným průzkumům?

FOTO - Twitter

AKTUALIZOVÁNO

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se příští rok nebude ucházet o znovuzvolení. Na další funkční období prý už nemá síly.

»Považuji to za velké politické vítězství všech, kterým záleží na Slovensku. Přál bych si, aby to byl začátek konce nejtemnější éry slovenských dějin,« uvedl k tomu místopředseda strany SMER-SD Ľuboš Blaha.

»Mám za sebou čtyři profesně i lidsky nejtěžší roky svého života a čeká mě pátý, který asi nebude o nic lehčí. Všichni víme, že poslední čtyři roky byly spojeny s mnoha krizemi, s covidem, s válkou na Ukrajině, s energetickou krizí, s rekordní inflací,« uvedla Čaputová.

»Než jsem toto rozhodnutí oznámila, musela jsem odhadnout své síly na příštích, potenciálně šest let ode dneška. A po velmi poctivé úvaze dnes vím, že na další funkční období by mi síly nestačily. Dokončím tedy poslední rok svého mandátu a moje služba v této funkci bude ukončena. O druhé funkční období se ucházet nebudu,« dodala Čaputová.

»Nebudu teď spekulovat, proč se Zuzana Čaputová rozhodla tak, jak se rozhodla. Ona sama se vyjadřuje velmi neurčitě. Možná ji Spojené státy americké obětovaly, protože jim tak vyšly průzkumy. A už mají nového koně, Ivana Korčoka, kterého chtějí nasadit do prezidentských voleb,« konstatoval Blaha.

»Nechci jim srážet sebevědomí, ale to, že Korčok za svůj život stihl sloužit Mečiarovi, Dzurindovi, Ficovi, Radičové, Pellegrinimu, Matovičovi a Sulíkovi, ještě neznamená, že ho voliči všech těchto proudů podpoří – s výjimkou liberálních fanatiků tímto politickým chameleonem pohrdá celé Slovensko,« dodal Blaha s tím, že Korčok je jen Čaputová v kalhotách. Podle něj si Slovensko zaslouží nového prezidenta, který bude prosazovat národní zájmy Slovenska, bojovat za sociální práva pracujících, hájit mír a chránit Slováky.

Čaputová se stala prezidentkou po vítězství v přímé volbě v roce 2019. Ve druhém kole porazila Maroše Šefčoviče s náskokem víc než tří set tisíc hlasů a byla zvolena pátou prezidentkou Slovenské republiky. Její pětiletý prezidentský mandát skončí v polovině června 2024. Předtím ve vysoké politice nepůsobila.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here