Home Domácí Celostátní hodinová stávka. Desetitisíce zhlédnutí v rekordní době, ale i otázky

Celostátní hodinová stávka. Desetitisíce zhlédnutí v rekordní době, ale i otázky

Václav Hrabák při setkání vlastenců na Vítkově 1. května tohoto roku

Momentálně se utváří stávkový výbor, který bude mít na starosti výstražnou hodinovou stávku, jež byla vyhlášena na 12. září. Uvedl to na mimořádném videu nové iniciativy publicista Václav Hrabák. Spolu s ním za plánovanou akcí stojí právník Oldřich Voženílek a občanský aktivista Ivo Osovský. Hrabák se v nahrávce situované z prostor nad Strakovou akademií rozhodl odpovědět na otázky občanů, kteří se podivovali například nad pozdním termínem akce. Uvedl rovněž, že za pouhé tři dny mělo vyhlášení akce 50 tisíc zhlédnutí na dvou facebookových profilech.

»Vláda Petra Fialy – reprezentující přibližně 28 % oprávněných voličů – rozvrátila naši zemi již natolik, že i mnozí její vlastní voliči se právem cítí být zrazeni. Členové vlády jednají přesně opačně, než slibovali před volbami. Vláda zadlužuje naši zemi nebývalým způsobem, rozhazuje naše peníze na cizí válečné konflikty a místo řádného hospodaření ožebračuje nejzranitelnější sociální vrstvy. Vnímáme, že situace již dospěla tak daleko, že není možné již dále mlčet. Aby vláda začala plnit alespoň své základní povinnosti služby vůči občanům, vyhlašujeme na 12. září výstražnou hodinovou stávku,« uvedlo trio organizátorů na počátku tohoto týdne v tiskové zprávě.

Od té doby vyvolala akce řadu pozitivních ohlasů. »Perfektní-KONEČNĚ nějaký konkrétní krok..!!! Rozesílám do všech světových stran a 12. září v den svátku Marie jdeme na věc,« napsala například uživatelka @danafreiova na videokanálu YouTube. Objevila se ovšem i řada dotazů.

Nejdůležitější otázkou, která se podle Hrabáka objevuje na sociálních stránkách, je »proč až v září«. »Na přípravu je potřeba čas. My i kdybychom to dělali velmi rychle, protože nemáme mainstreamová média – ta nás budou samozřejmě ignorovat – musíme informace dostat k lidem. Můžeme s hlavní informační kampaní začít až po vyhlášení stávkového výboru,« řekl Hrabák. Právě stávkový výbor bude definovat konkrétní podobu stávky a jeho zástupci budou jednat s vládou. Podle Hrabáka by i při rychlém postupu mohlo dojít stávce až o letních prázdninách. »V půlce prázdnin by efektivita byla velmi malá, což všichni víme. Proto stávku směřujeme až na to září a věříme, že tou dobou už o tom bude vědět každý obyvatel České republiky. Věřím, že se k té stávce připojí všichni, kteří nesouhlasí s postupy vlády Petra Fialy,« uvedl Hrabák.

Další otázkou bylo »proč jen hodina?«. Podle Hrabáka předcházelo vyhlášení akce téměř dva měsíce trvající jednání napříč politickým spektrem i odbory. »Všichni jsme se shodli, že pro zahájení je hodina ideální. Důležité je hlavně spojit lidi, spojit národ, spojit sílu. A pokud skutečně sílu spojíme, ta hodina bude obrovsky znát. Fiala se dozví, že skutečně tu sílu lidí už nemůže zastavit. A pokud nebude jednat v zájmu České republiky, my budeme samozřejmě pokračovat,« dodal organizátor.

A do třetice zavládla pochybnost nad tím, proč stávku vyhlašují tři občané, a žádné spolky. Hrabák tvrdí, že cílem je pojmout akci občansky, přestože na ní spolupracují se širokým spektrem. Kdyby prý za stávkou stála konkrétní organizace nebo politická strana, zavřeli by si organizátoři dveře k dalšímu rozšiřování. »A to přesně my nechceme. Cíl je spojit celou národní opozici, všechny, kteří nesouhlasí se současným vývojem. Právě to, aby byly otevřeny dveře komukoli, ať už z pravice, z levice, odborových kruhů, jsme to vyhlásili takhle občansky,« dodal Hrabák.

Celostátní protestní stávka se má konat 12. září od 13 do 14 hodin.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here