Home Domácí Ceny hypoték se mají dál držet na vysoké úrovni

Ceny hypoték se mají dál držet na vysoké úrovni

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Průměrná nabídková sazba hypoték se v červnu vrátila z květnových 6,32 procenta na dubnovou úroveň 6,30 %. Informuje o tom na webu Swiss Life Hypoindexu Jana Zámečníková.

Metodika Hypoindexu odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti vždy k pátému pracovnímu dni v měsíci.

»Hypoteční sazby se v červnu i přes drobné změny drží na podobných hodnotách. Minimálně do červnového jednání České národní banky. I když ani tedy neočekáváme nějakou změnu a tak i nadále platí, že sazby budou dál stagnovat,« uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Swiss Life Hypoindex červen 2023

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Relativně nejvíc zlevnily hypotéky pro mladé

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,30 % klesla v červnu o 47 Kč na 23 195 Kč. Ve srovnání se splátkou hypotéky v červnu 2021 je o téměř 7,5 tisíce vyšší.

Průměrné nabídkové sazby hypoték pro mladé do 36 let, tedy nad 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), zlevnily nejvýrazněji. Největší pokles zaznamenaly hypotéky fixované na jeden rok, jejichž sazby klesly o 21 bazických bodů na šest procent a jsou tak v tuto chvíli nejlevnější na trhu. Sazby hypoték s fixací na tři roky klesly o 14  bodů na 6,55 % a s fixací na pět a deset let o pět bodů na 6,26 %, resp. 6,33 %.

Nejdražší zůstávají hypotéky s LTV do 80 % fixované na jeden rok, které stagnují na 6,67 %. Sazby hypoték s fixací na pět let se snížily o pět bodů na 6,01 % a s fixací na 10 let o čtyři body na 6,08 %. Hypotéky fixované na tři roky jako jediné zdražily, ale pouze o jeden bod na 6,44 %.

Centrální banka ruší limit DSTI

Poměr mezi celkovou výší měsíční splátky a čistým měsíčním příjmem žadatele o hypotéku (ukazatel DSTI) nesměl od dubna 2022 překročit 45 % a u žadatele mladšího 36 let 50 %. ČNB s platností od 1. července tento limit ruší.

Na ceny hypoték ale zrušení limitů DSTI podle Zámečníkové zřejmě velký dopad mít nebude. Banky by se sice mohly pustit do konkurenčního boje, ten ale vzhledem ke stabilním cenám zdrojů bude zřejmě jen velmi omezený.

Hypoteční sazby ovlivňuje především výše základních úrokových sazeb centrální banky. Bankovní rada ČNB bude opět rozhodovat o nastavení základních sazeb 21. června. Po květnovém zasedání guvernér ČNB Aleš Michl uvedl, že i na červnovém zasedání bude bankovní rada zvažovat vyšší sazby.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here