Ceny opět míří vzhůru aneb Jak je to vlastně s tou »zvládnutou« inflací

Spotřebitelské ceny se u nás v dubnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziměsíčně zvýšily o 0,7 procenta a proti loňskému dubnu stouply o 2,9 %. Inflace tak po březnových dvou procentech opět zrychlila tempo růstu. Navíc je potřeba připomenout, že v loňském dubnu vzrostly ceny meziročně o 12,7 % a už v dubnu 2022 stouply o 14,2 %. Znamená to (i když tato relativní čísla nestačí jen prostě sečíst), že se za poslední tři roky u nás ceny zvýšily téměř o třetinu! Přitom především v případě základní životní potřeby, jakou je bydlení, byl nárůst cen ještě mnohem vyšší. Ačkoliv je tedy nyní zdražování relativně pomalejší než v předchozích dvou letech, vzhledem k tomu, že mzdy dosud rostly podstatně méně, inflace se dál negativně podepisuje na životní úrovni většiny obyvatel. Právě to a nikoliv vládou a mainstreamem proklamované »zvládnutí inflace« je tak vizitkou současného Fialova pětikoaličního kabinetu.

»Dubnové zrychlení meziročního růstu cen na téměř tři procenta bylo způsobeno především růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot,« uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Většina cen u sledovaných položek v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zmírnila podle statistiků svůj meziroční pokles. Mouka byly v dubnu levnější o 19,1 % (v březnu o 27,8 %), maso o 3,9 % (v březnu pokles o šest procent), polotučné trvanlivé mléko o 11,4 % (v březnu o 26,6 %), vejce o 15,5 % (v březnu o 27,7 %). Ceny zeleniny vzrostly meziročně o 2,4 % (v březnu klesly o 4,8 %) a čokolády o 9,2 % (v březnu se snížily o 3,1 %). Ceny nealkoholických nápojů pak zrychlily svůj meziroční růst na 5,4 % (v březnu 0,2 %).

Nejvíc zvyšují inflaci tradičně ceny za bydlení

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly podle ČSÚ už tradičně ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo meziročně o 7,2 %, vodné o 10,9 %, stočné o 10,5 %, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu stouply o 4,6 %, elektřina zdražila o 12 % a teplo a teplá voda o 2,8 %. Zlevnily naopak zemní plyn (meziročně o 5,8 %) a tuhá paliva (o 4,8 %).

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) v dubnu stouply meziročně o jedno procento (v březnu se zvýšily o 0,9 %).

Dalšími v pořadí vlivu na růst inflace byly v dubnu ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Lihoviny podražily o 10,4 %, víno o 5,5 %, pivo o 6,5 % a tabákové výrobky o 7,1 %.

Ceny pohonných hmot a olejů vzrostly o 8,4 %. Stravovací služby zdražily o 7,9 % a ubytovacích služeb o 9,2 %.

Ceny zboží úhrnem se v dubnu zvýšily meziročně o 1,4 % a ceny služeb vzrostly o 5,3 %.

Proti předchozímu měsíci zdražovaly potraviny, alkohol, tabák i PHM

Meziměsíční vývoj byl podle statistiků ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Nealkoholické nápoje zdražily meziměsíčně o 2,8 %, vepřové maso o 4,6 %, zelenina o 2,3 %, čokoláda o 10,8 %, pekárenské výrobky a obiloviny o jedno procento, drůbež o 2,7 %, uzeniny o 1,5 % a sýry a tvarohy o 1,6 %. Ceny vína byly vyšší o 5,4 %, lihovin o 3,8 %, tabákových výrobků o 1,2 % a piva o 1,4 %. Pokračoval také růst cen pohonných hmot a olejů, které zdražily meziměsíčně o 2,7 %. Naopak ceny dovolených s komplexními službami klesly o 4,2 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly v dubnu meziměsíčně o jedno procento a ceny služeb zůstaly na úrovni března.

Nárůst cen od roku 2015 o víc než polovinu!

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v dubnu 6,3 % (v březnu 7,1 %).

Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl 151,4 % (v březnu 150,4 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních zhruba osm let zdražily o víc než polovinu.

Graf názorně ukazuje, že z dlouhodobého pohledu Česko v růstu spotřebitelských cen dál výrazně převyšuje průměr Evropské unie a dominuje i mezi svými nejbližšími sousedy.

Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Daň ze dvou nemovitostí, za které tuto daň platím, meziročně stoupla o 78 a 75 procent. Započítává se do inflace nebo do indexu spotřebitelských cen? Pokud ano, jakým dílem?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy