Home Domácí Ceny stouply za dva roky o víc než čtvrtinu, nejen kvůli válce…

Ceny stouply za dva roky o víc než čtvrtinu, nejen kvůli válce…

ILUSTRAČNÍ FOTO - archiv

Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu stoupl na 17,5 procenta z prosincových 15,8 %. Nejvýrazněji zdražilo bydlení, a to i »díky« ukončení Úsporného tarifu pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Opět šly nahoru také ceny potraviny. Navíc je potřeba připomenout, že již v loňském lednu inflace vystoupala na 9,9 %, a to ještě nebyla válka na Ukrajině, na níž se dnes vše svádí. Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že ceny u nás za dva roky stouply o dost více než o čtvrtinu! Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by již více než rok trvající bezuzdné zdražování mělo v dohledné době skončit. Válka na Ukrajině, intenzivně podporovaná současnou českou vládou, pokračuje a energetická krize, kterou tato vláda spíše přiživuje, zřejmě potrvá i celý letošní rok, ne-li déle.

Zrychlení meziročního cenového růstu bylo v lednu podle statistiků ovlivněno zejména zdražením v oddíle bydlení. Ceny elektřiny přešly z prosincového poklesu o 21,2 % v růst o 36,4 %. Vodné zrychlilo růst na 16,3 % (v prosinci 5,3 %), stočné na 30,3 % (v prosinci 6,4 %) a ceny tepla a teplé vody stouply o 44,7 % (v prosinci o 28,8 %). Jen ceny zemního plyn zmírnily růst na 87 % z prosincových 140,2 %. Nájemné z bytu pak vzrostlo meziročně o 6,1 %, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 18,6 % a tuhých paliv o 58,1 %.

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v lednu zvýšily o 9,1 % (v prosinci o 10,9 %), a to zejména v důsledku zdražení stavebních materiálů a stavebních prací.

Další v pořadí vlivu na růst inflace byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Rýže zdražila meziročně o 35,1 %, mouka o 44,2 %, vepřové maso o 36,8 %, drůbeží maso o 32,4 %, polotučné trvanlivé mléko o 39,5 %, vejce o 85 %, oleje a tuky o 31,5 % a cukr o 84,7 %.

Ceny stravovacích služeb vzrostly o 23,8 % a ceny ubytovacích služeb stouply o 19,9 %. Dovolené s komplexními službami pak podražily o 19,1 %.

Ceny zboží úhrnem v lednu vzrostly o 20,8 % a ceny služeb se zvýšily o 12,2 %.

Meziměsíční růst o šest procent

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v lednu zvýšily o šest procent. Výrazný růst v oddíle bydlení byl z velké části ovlivněn ukončením Úsporného tarifu, kdy cena elektřiny oproti prosinci stoupla o 139,8 %. Teplo a teplá voda zdražily o 23,5 %, stočné bylo vyšší o 30,3 %, vodné o 16,3 %, cena zemního plynu stoupla o 2,2 % a nájemného z bytu vzrostlo o 1,1 %.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se meziměsíčně zvýšily především ceny nealkoholických nápojů (o 7,6 %), ovoce (o 9,8 %), zeleniny (o 7,3 %), vepřového masa (o 7,5 %), sýrů a tvarohů (o 3,9 %), pekárenských výrobků a obilovin (o 1,5 %) a vajec (o 8,6 %).

Lihoviny zdražily o 9,2 %, pivo o 8,9 % a víno o 8,5 %. Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 11,2 %.

Ceny zboží úhrnem stouply meziměsíčně o 8,7 % a ceny služeb o 1,9 %.

Roční míra inflace se blíží šestnácti procentům

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v lednu 15,7 % (v prosinci 15,1 %).

Mezi unijními sousedy opět vynikáme, nechvalně…

Podle předběžných výpočtů Eurostatu činil v lednu takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku 19,1 % (v prosinci 16,8 %). V eurozóně byl podle bleskových odhadů Eurostatu 8,5 % (v prosinci 9,2 %) a na Slovensku 14,9 %. Za celou Evropskou unii jsou zatím jen prosincové údaje – HICP zde v posledním měsíci minulého roku činil 10,4 %. Porovnání v rámci EU celkem názorně ukazuje graf ČSÚ. Česko opět vyniká, ani tentokrát se však není čím chlubit…

Ivan Cinka